Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Brytyjski rynek obligacji rósł w najszybszym tempie w Europie w obliczu nadziei na stopy procentowe

Brytyjski rynek obligacji rósł w najszybszym tempie w Europie w obliczu nadziei na stopy procentowe

Ceny domów nieoczekiwanie wzrosły w zeszłym miesiącu, ponieważ sprzedawcy przyjęli „ostrożną postawę”, zamiast sprzedawać towary po niższych cenach.

Według Halifax House Price Index wartość nieruchomości wzrosła w październiku o 1,1% w porównaniu z wrześniem, przerywając cykl sześciu kolejnych miesięcznych spadków.

Oznacza to, że typowy dom jest wart 281 974 funtów, czyli więcej o około 3000 funtów w porównaniu z poprzednim miesiącem, pomimo spadku cen o 3,2% rok do roku w porównaniu z październikiem ubiegłego roku.

„Wydaje się, że potencjalni sprzedający przyjmują ostrożną postawę, co skutkuje mniejszą podażą domów na sprzedaż” – powiedział Kim Kinnaird, dyrektor Halifax Mortgage.

Wzrost ten następuje po decyzji Banku Anglii o utrzymaniu stóp procentowych na stałym poziomie 5,25%, co stanowi zachętę dla kredytobiorców kredytów hipotecznych.

Sam Mitchell, dyrektor naczelny Purplebricks, powiedział: „Bank Anglii zachował zimną krew w sprawie stóp procentowych, co jest bardzo pozytywną decyzją dla rynku mieszkaniowego, który spowodował wzrost popytu w ostatnim tygodniu września i w październiku, a spodziewamy się, że po drugim zawieszeniu w tym miesiącu tendencja ta będzie się utrzymywać.”

W zeszłym tygodniu odrębne dane z Nationwide również wskazały, że ceny domów w zeszłym miesiącu zaskakująco wzrosły.

Powiedziała, że ​​ceny w październiku wzrosły o 0,9% w porównaniu do września, ponieważ sprzedający postanowili poczekać na swój czas, zamiast sprzedawać po niższych cenach.

W związku z odbiciem cen domów w październiku dyrektor kredytów hipotecznych w Halifax Kim Kinnaird dodał, że ceny domów „prawdopodobnie wzrosną” w perspektywie krótkoterminowej, podczas gdy popyt wśród kupujących „pozostaje ogólnie słaby”. Powiedziała:

Choć wiele osób odnotowuje wzrost dochodów w wyniku wzrostu wynagrodzeń, rosnące stopy procentowe i szersza presja na dostępność cenową w dalszym ciągu stanowią wyzwanie dla kupujących.

W średnim okresie, ponieważ rynki finansowe nie przewidują wkrótce spadku podstawowej stopy procentowej Banku Anglii, spodziewamy się dalszego ogólnego spadku cen domów – z powrotem do wzrostu od 2025 r.

Obecny obraz należy w dalszym ciągu postrzegać w kontekście długoterminowego trendu cen domów, gdzie ceny utrzymują się średnio o około 40 000 funtów powyżej poziomu sprzed pandemii.