Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

bne IntelliNews – Wstępne szacunki pokazały, że inflacja w Polsce była we wrześniu nieograniczona na poziomie 17,2%

Indeks cen towarów i usług konsumenckich w Polsce wzrósł we wrześniu o 17,2% rok do roku, co jest kolejnym zaskakującym przyspieszeniem po tym, jak tempo wzrostu cen zszokowało analityków już w poprzednim miesiącu, jak podał urząd statystyczny GUS we wstępnych szacunkach z 30 września (Harmonogram).

Odczyt przebił oczekiwania rynku, które zakładały wzrost CPI o 16,5% we wrześniu, co byłoby jedynie lekkim odbiciem wobec 16,1% rocznego wzrostu odnotowanego oficjalnie w sierpniu.

„Dane wskazują, że inflacja nie wykazuje oznak słabnięcia” – powiedział Bank Millennium w komentarzu do komunikatu GUS.

„Presja cenowa jest nadal wysoka, a kontrolowanie inflacji będzie wymagało zauważalnego zastoju popytu” – dodał bank.

Szybkie szacunki NBP pokażą dylemat, czy dalej zacieśniać politykę pieniężną w czasie, gdy gospodarka już mocno spowalnia.

Analitycy twierdzą teraz, że NBE może podnieść referencyjną stopę procentową nawet o 50 punktów bazowych do 7,25% 5 października, co stanowi dwukrotność wzrostu oczekiwanego przed opublikowaniem zaskakujących szacunków inflacji.

Analitycy ostrzegają również, że presja rządu na luźniejszą politykę fiskalną w okresie poprzedzającym wybory parlamentarne jesienią 2023 roku utrudni powstrzymanie inflacji.

Do wzrostu inflacji przyczyniły się silne wzrosty wszystkich głównych komponentów, jak pokazał GUS w zestawieniu danych.

Ceny żywności wzrosły we wrześniu o 19,3% rok do roku, według szybkich szacunków — wzrost w porównaniu z 17,4% wzrostem rok do roku w lipcu.

Ceny energii wzrosły we wrześniu o 44,2% r/r po wzroście o 40,3% r/rw poprzednim miesiącu.

Ceny paliw przyczyniły się jedynie do osłabienia wzrostu, choć w dziewiątym miesiącu wyniósł on 18,3% rok do roku. Było to następstwem wzrostu o 23,3% rok do roku w sierpniu i było związane z niższymi cenami na światowych rynkach ropy.

Wraz z gwałtownie rosnącą inflacją zasadniczą, kluczowy element — ceny bez energii i żywności — również przyspieszył wzrost do około 10,7% rok do roku, co jest rekordowym poziomem w historii, twierdzą analitycy.

READ  Scholz stara się uniknąć bezpośredniego konfliktu z Rosją

W ujęciu miesięcznym inflacja CPI wzrosła we wrześniu o 1,6%, podwajając wzrost o 0,8% miesiąc do miesiąca odnotowany w poprzednim miesiącu.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły we wrześniu o 0,1 punktu procentowego do 1,7% miesiąc do miesiąca.

W sektorze energetycznym wzrost cen utrzymał szybkie tempo wzrostu 3,7% w ujęciu miesięcznym.

Ceny paliw złagodziły swój miesięczny spadek, spadając o 2,1% miesiąc do miesiąca po spadku o 8,3% miesiąc do miesiąca w lipcu, ponownie dzięki niższym cenom ropy naftowej na całym świecie.