Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Podpisanie Memorandum of Understanding pomiędzy CWI a IDEAS-NCBR – CWI Amsterdam

Centrum Wiskunde & Informatica (CWI), krajowe centrum badawcze matematyki i informatyki w Holandii oraz NCBR ار PomysłyPolskie Centrum Innowacji w Sztucznej Inteligencji (AI) i Gospodarce Cyfrowej podpisało Memorandum of Understanding (MoU). Na mocy niniejszego Memorandum of Understanding instytuty zgadzają się podejmować wspólne wysiłki na rzecz promowania badań naukowych i rozwoju talentów, szczególnie w dziedzinie informatyki.

Celem partnerów badawczych jest wspólne prowadzenie światowej klasy badań podstawowych i stosowanych. Rozwijając współpracę akademicką i badawczą, CWI i IDEAS realizują ambitne tematy badawcze o znaczącym wpływie społecznym, gospodarczym i przemysłowym.

Tematy wyszukiwania

Wspólne laboratorium skoncentruje się na obszarach badawczych, w tym sztucznej inteligencji i gospodarce cyfrowej, ze szczególnym uwzględnieniem blockchain, inteligentnych kontraktów i zdecentralizowanych finansów, algorytmicznej teorii gier, obliczeniowych nauk społecznych, analizy sieci społecznościowych, wyjaśnialnej sztucznej inteligencji, interakcji człowiek-maszyna, i transformacja energetyczna.

Guido Schaeffer, starszy badacz ds. sieci i optymalizacji oraz zespół zarządzający w CWI, mówi: IDEAS NCBR to nowe centrum badawczo-rozwojowe w Warszawie działające w obszarze sztucznej inteligencji i gospodarki cyfrowej. Ich celem jest ułatwienie innowacyjnych badań i edukowanie nowego pokolenia naukowców na temat algorytmów i ich zastosowań – które doskonale wpisują się w ambicje CWI. Memorandum of Understanding pomiędzy CWI i IDEAS otwiera młodym naukowcom możliwość dzielenia się wiedzą, poszerzania swoich umiejętności badawczych i współpracy w ekscytujących nowych tematach z wykorzystaniem doskonałych środowisk badawczych obu instytutów. Jestem przekonany, że niniejszy protokół ustaleń doprowadzi w nadchodzących latach do wielu owocnych współpracy między badaczami z CWI i IDEAS”.

Piotr Sankowski, Prezes Zarządu POMYSŁY NCBR dodaje: „Z niecierpliwością czekamy na wspólne projekty badawcze i współpracę akademicką z CWI. Wierzymy, że im większe możliwości wymiany wiedzy i współpracy międzynarodowej, tym większe szanse na zaawansowane rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji. To świetna okazja, aby zbliżyć się do najlepszych ekspertów w tej dziedzinie i wspólnie dokonać zmian, pracując nad algorytmami, które mogą ulepszyć najnowszą technologię w wielu obszarach”.

READ  Henkel: Partnerstwo z Jokey i Akpol w celu napędzania inicjatyw gospodarki o obiegu zamkniętym w budownictwie

Cele

CWI i IDEAS zorganizują swoje pierwsze wspólne działania badawcze w 2023 r. Ponadto partnerzy zgodzili się na wymianę naukowców, studentów i innych pracowników. Partnerzy planują również wspólne działania przy opracowywaniu wspólnych projektów, które zostaną przedłożone do finansowania przez Komisję Europejską lub inne organy finansujące.

O CWI

Założone w 1946 roku Centrum Wiskunde & Informatica (CWI) jest krajowym instytutem badawczym zajmującym się matematyką i informatyką w Holandii. Znajduje się w Amsterdam Science Park i jest częścią organizacji NWO Institutes Organization. Instytut jest znany na całym świecie. Ponad 150 badaczy prowadzi przełomowe badania i dzieli się zdobytą wiedzą ze społecznością. Ponad 30 badaczy pracuje również jako profesorowie na uniwersytetach. Instytut utworzył dwadzieścia osiem indywidualnych firm.

O NCBR الأفكار Pomysły

IDEAS NCBR to zlokalizowane w Warszawie centrum naukowo-badawcze działające w obszarze sztucznej inteligencji i gospodarki cyfrowej, którego misją jest wspieranie rozwoju tych technologii w Polsce poprzez tworzenie platformy łączącej środowisko akademickie i biznesowe. POMYSŁY NCBR jest tworzone przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. POMYSŁY Celem NCBR jest zbudowanie największej innowacyjnej platformy badawczej w Polsce, kształcenie nowego pokolenia naukowców skoncentrowanych na praktycznym zastosowaniu opracowanych algorytmów i ich późniejszej komercjalizacji w przemyśle, finansach, medycynie i innych gałęziach gospodarki.