Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Biały Dom jest pod presją, by zwolnić Jaira Bolsonaro po zamieszkach w Brazylii

Biały Dom jest pod presją, by zwolnić Jaira Bolsonaro po zamieszkach w Brazylii

Joe Biden potępił gwałtowne zamieszki w Brazylii, gdy Biały Dom stoi w obliczu wezwań Kongresu do wydalenia Jaira Bolsonaro, byłego prezydenta kraju Ameryki Łacińskiej, ze Stanów Zjednoczonych, gdzie przebywa od czasu opuszczenia urzędu.

„Kanada, Meksyk i Stany Zjednoczone potępiają ataki z 8 stycznia na brazylijską demokrację i pokojowe przekazanie władzy” – powiedział prezydent USA we wspólnym oświadczeniu w poniedziałek z przywódcą Meksyku Andrésem Manuelem Lópezem Obradorem i premierem Kanady. Justina Trudeau.

Dodali: „Jesteśmy z wami Brazylia Ponieważ chroni swoje demokratyczne instytucje. Nasze rządy wspierają wolną wolę narodu brazylijskiego”.

BolsonaroW obliczu dochodzeń od czasu jego prezydentury, w tym w związku z zarzutami dezinformacji na temat wyborów, przebywa na dobrowolnym wygnaniu na Florydzie od około dwóch tygodni. Jego żona, Michelle, napisała w poniedziałek w mediach społecznościowych, że został zabrany do szpitala na obserwację z powodu „bólu brzucha”. „Modlimy się o jego zdrowie i za Brazylię”.

Kilku demokratycznych prawodawców wezwało do usunięcia byłego prezydenta Brazylii ze Stanów Zjednoczonych. Pytania podążają za jego zwolennikami w niedzielę napadł Kongres narodu, Sąd Najwyższy i pałac prezydencki przeprowadzają zamieszki w podobny sposób, jak podczas szturmu na Kapitol Stanów Zjednoczonych 6 stycznia 2021 r.

„Stany Zjednoczone nie powinny być rajem dla tego autokraty, który zainspirował krajowy terroryzm w Brazylii” – powiedział CNN demokratyczny kongresman Joaquín Castro. „Musi zostać odesłany z powrotem do Brazylii”.

Wybitna postępowa prawniczka Alexandria Ocasio-Cortez również wezwała Bolsonaro do powrotu do Brazylii. „Musimy być solidarni @ćwierkać„Demokratycznie wybrany rząd” – napisała w niedzielę na Twitterze, odnosząc się do prezydenta kraju Luiza Inacio Luli da Silvy. „Stany Zjednoczone powinny przestać udzielać Bolsonaro azylu na Florydzie”.

Republikanie nie przyłączyli się do wezwań do deportacji Bolsonaro, chociaż garstka z nich potępiła protestyw tym senator z Florydy Rick Scott i zhańbiony republikański kongresman George Santos, którego rodzice urodzili się w Brazylii.

READ  Komisja Wyborcza Pakistanu odrzuca nominację byłego premiera Imrana Khana w wyborach w 2024 r. | Wiadomości wyborcze

W poniedziałek do apeli o powrót Bolsonaro do kraju przyłączyli się także politycy brazylijscy. Renan Caleros, wybitny senator, zwrócił się do Sądu Najwyższego Brazylii o „natychmiastową” ekstradycję byłego prezydenta, mówiąc, że jego udział w niedzielnych zamieszkach jest „niezaprzeczalny”.

Sąd rozpatrzy wniosek, który wzywał do powrotu Bolsonaro do Brazylii w ciągu 72 godzin.

Doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że Stany Zjednoczone nie otrzymały żadnych formalnych wniosków od rządu brazylijskiego dotyczących statusu Bolsonaro w kraju, ale dodał, że gdyby tak się stało, „potraktowalibyśmy je poważnie”.

Odmówił omówienia konkretnego statusu imigracyjnego Bolsonaro, powołując się na politykę unikania szczegółów dotyczących indywidualnych spraw wizowych.

Biden i Lula rozmawiali przez telefon w poniedziałek, a prezydent Brazylii przyjął zaproszenie USA do Białego Domu na początku lutego, zgodnie z odczytem z Waszyngtonu. Biden wyraził „niezłomne poparcie Stanów Zjednoczonych… dla demokracji w Brazylii i dla wolnej woli narodu brazylijskiego, wyrażonej w niedawnych brazylijskich wyborach prezydenckich, które wygrał prezydent Lula”.

W niedzielę wieczorem Bolsonaro próbował zdystansować się od radykalnych zwolenników. Były kapitan armii powiedział, że ataki, które zniszczyły własność rządową i dzieła sztuki, „przekroczyły granicę”.

Podczas gdy Departament Stanu USA odmówił komentarza w sprawie wizy Bolsonaro lub statusu w USA, rzecznik Ned Price powiedział w poniedziałek, że zagraniczni przywódcy lub dyplomaci, którzy wjechali do kraju na podstawie wizy dyplomatycznej znanej jako wiza A, mają 30 dni na opuszczenie USA. lub ubiegania się o zaktualizowaną wizę, jeśli nie są już zaangażowani w oficjalne interesy.

„Jeśli posiadacz wizy nie jest już zaangażowany w oficjalne interesy w imieniu swojego rządu, musi opuścić Stany Zjednoczone lub poprosić o kolejną zmianę statusu imigracyjnego w ciągu 30 dni” – powiedział Price.

READ  „Ta ziemia jest nasza”: łańcuch dostaw Nestlé powiązany ze spornymi ziemiami tubylczymi | przemysł mięsny

Dodał: „Jeśli dana osoba nie ma podstaw do przebywania w Stanach Zjednoczonych, podlega ona usunięciu przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego”.

Były wysoki urzędnik USA, który pracował nad kwestiami imigracyjnymi, powiedział, że Bolsonaro mógł podróżować do USA na podstawie istniejącej wizy, która mogła służyć celom dyplomatycznym lub turystycznym.

Powiedział, że rządowi USA nie będzie łatwo usunąć Bolsonaro. Prawnie nie jest łatwo wydalić ze Stanów Zjednoczonych kogoś, kto nie chce jechać. Często cieszą się doskonałą ochroną, gdy fizycznie przebywają w Stanach Zjednoczonych”.

Dodał, że Bolsonaro może zostać w kraju na nowym stanowisku, np. jeśli znajdzie inną pracę.

W każdym razie wszelkie działania związane z usunięciem „mogą być długotrwałym, wieloletnim wysiłkiem” – powiedział były urzędnik. – To nie będzie szybki proces.

Zgodnie z amerykańskim prawem imigracyjnym osoba może zostać deportowana, jeśli Sekretarz Stanu uzna ją za szkodliwą dla polityki zagranicznej USA. „Pytanie brzmi, czy sekretarz stanu to zrobi” – powiedział.

Dodatkowe raporty autorstwa Michaela Bowlera