Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Azerbejdżan zacieśnia kontakty z polskim ekosystemem korporacyjnym

Azerbejdżan zacieśnia kontakty z polskim ekosystemem korporacyjnym

Baku 16 grudnia AZERTAC

W Baku odbyło się Polsko-Azerbejdżańskie Seminarium nt. Innowacji zorganizowane przez Ambasadę RP, Agencję Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw Republiki Azerbejdżanu, Startup Hub Poland oraz Centrum Innowacji i Technologii IdealHub.

Podczas wydarzenia zademonstrowano możliwości rozwoju polsko-azerbejdżańskiej współpracy w zakresie wspierania innowacyjności i start-upów, w szczególności na tle wielostronnego programu V4-Azerbejdżan Tech Bridge (V4ATB), który realizowany był w Azerbejdżanie na podstawa języka polskiego. Inicjatywa realizowana od początku 2022 roku przez konsorcjum partnerów z Czech, Węgier, Polski, Słowacji i Azerbejdżanu. Projekt jest wspierany i finansowany przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki.

Przemawiając podczas otwarcia wydarzenia, Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw (KOBIA) Orkhan Mammadov powiedział: „Jestem przekonany, że rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości utoruje drogę do wzmocnienia istniejącego potencjału gospodarczego Azerbejdżanu i Polski Wspólne inicjatywy przyczynią się do powstania odpowiednich platform pomiędzy przedsiębiorcami, startupami i inwestorami z obu krajów i będą stymulować naszą przyszłą współpracę.”

Orhan Mammadov przybliżył także uczestnikom seminarium mechanizmy wsparcia KOBII w zakresie stymulowania innowacyjnej działalności lokalnych przedsiębiorców, w tym wydawania certyfikatów startowych oraz publicznych narzędzi wsparcia dla firm w Azerbejdżanie.

Ambasador RP w Azerbejdżanie Rafał Poborski, odnosząc się bezpośrednio do programu V4ATB, zauważył: „Miałem okazję uczestniczyć i brać udział w dwóch wydarzeniach DemoDay w ramach tego programu i muszę powiedzieć, że jestem pod wrażeniem propozycji, jakie przedstawiły utalentowane młode azerbejdżańskie zespoły startupowe poszukujące partnerów i finansowania w Europie. Większość z nich jest dobrze przygotowana od strony technologicznej i handlowej. Ponieważ Polska była inicjatorem całego programu, nie ma wątpliwości, że jego kontynuacja w 2023 roku, jak również umowy podpisana dzisiaj, stworzy nowe horyzonty współpracy polsko-azerbejdżańskiej w zakresie innowacji, a także na poziomie instytucjonalnym i naukowym.

Prezes i założyciel Fundacji Startup Hub Poland (Lider Programu V4ATB), Maciej Sadowski, przedstawił kluczowe dane dotyczące polskiego ekosystemu startupów, a także polskich narzędzi wspierania innowacji. Omówił również aktualne wyniki programu V4ATB. „Poczynając od Warszawy, region wyszehradzki gościł do tej pory razem 8 podobnych klas, w najprężniej rozwijających się technopoliach Czech, Węgier, Słowacji i Polski, najszybciej rozwijającego się regionu Unii Europejskiej. Mamy tu boom na nosorożce mówić i nie widzę powodów” – powiedział Maciej Sadowski, żeby Azerbejdżan nie czerpał korzyści z tego tygla.

READ  Aktualizacje wojny Ukraina-Rosja: Wołodymyr Zełenski mówi, że „cały projekt europejski” jest zagrożony, gdy siły rosyjskie ponawiają ofensywę na wschodniej Ukrainie

Od początku istnienia programu zgłosiło się do niego ponad 160 dobrze zapowiadających się zespołów. Do tej pory 80 projektów wzięło udział w sesjach mentoringowych, akceleracyjnych oraz demach, na których azerbejdżańskie startupy mogą zaprezentować się inwestorom z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, a także z USA i Turcji. .

Z kolei założyciel IdealHub Center for Innovation and Technology (azerbejdżański lokalny partner V4ATB) Toral Karimli powiedział: „IdealHub działa od niespełna roku i jest to nasz pierwszy międzynarodowy projekt, w którym jesteśmy głównymi Azerbejdżan, otrzymaliśmy grant z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego na program V4-Azerbejdżan Tech Bridge, do którego udało nam się już przyciągnąć 80 azerbejdżańskich startupów w 8 europejskich sezonach.To dla mnie naprawdę wyjątkowy moment, aby być tu dzisiaj z Wami. Na poziomie profesjonalnym to wydarzenie jest dla nas kamieniem milowym.Dzisiaj widzimy, że naprawdę udało nam się podjąć kroki. Pierwszym z nich jest budowanie poczucia społeczności startupowej w Azerbejdżanie, co jest jednym z naszych głównych priorytetów.”

Na zakończenie wydarzenia Agencja Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw (KOBIA) oraz Republika Azerbejdżanu podpisały Memorandum o współpracy ze Startup Hub Poland, którego celem jest bliższa współpraca w zakresie zacieśniania współpracy pomiędzy polskimi i azerbejdżańskimi środowiskami biznesowymi a startupami, inwestorami, itp., wymianę informacji i doświadczeń oraz organizację wspólnych wydarzeń.

© Treści z tej witryny muszą być połączone hiperłączem, gdy są używane.