Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Podpisanie Memorandum of Understanding pomiędzy SMBDA a Polskim Funduszem Startupowym w celu omówienia ekosystemu rozwoju startupów [PHOTO]

Podpisanie Memorandum of Understanding pomiędzy SMBDA a Polskim Funduszem Startupowym w celu omówienia ekosystemu rozwoju startupów [PHOTO]

Prezes Azerbejdżańskiej Agencji Rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorstw (SMBDA) Orkhan Mammadov i CEO Startup Hub Poland Maciej Sadowski podpisali Memorandum o współpracy, donosi Azernews.

Dokument został podpisany podczas polsko-azerbejdżańskiego seminarium poświęconego innowacjom w Baku Business Center 16 grudnia ze wspólną organizacją SMBDA, Ambasadą RP w Azerbejdżanie, Startup Hub Poland oraz IdealHub Innovation and Technology Center.

Podpisane porozumienie przewiduje wymianę informacji i wiedzy fachowej w przedmiotowej dziedzinie oraz organizację wydarzeń pomiędzy środowiskami biznesowymi obu krajów.

Podczas forum dyskutowano o możliwościach rozwoju współpracy polsko-azerbejdżańskiej w zakresie wspierania innowacji i startupów, w tym o realizowanym przez Polskę w Azerbejdżanie programie V4-Azerbejdżan Tech Bridge (V4ATB). Celem projektu V4-Azerbaijan Tech Bridge jest nawiązanie i rozszerzenie współpracy pomiędzy Grupą Wyszehradzką (Czechy, Węgry, Polska i Słowacja) a Azerbejdżanem w zakresie innowacji.

Zwracając się do wydarzenia, Mammadov wyraził zainteresowanie studiowaniem polskich doświadczeń w zakresie rozwoju małych firm i startupów.

„Jestem przekonany, że rozwój innowacyjnej przedsiębiorczości przyczyni się do wzmocnienia obecnego potencjału gospodarczego Azerbejdżanu i Polski” – powiedział Mammadov.

Według niego wspólne inicjatywy przyczynią się do stworzenia odpowiednich platform pomiędzy przedsiębiorcami, startupami i inwestorami w obu krajach oraz pobudzą przyszłą współpracę.

W tym kontekście Mammadov podkreślił rolę współpracy z funduszem Polish Startup Hub Poland podkreślając, że bardzo przyczyni się ona do wymiany doświadczeń między organizacjami.

Mówiąc o działaniach SMBDA zaznaczył, że poprawa i rozwój ekosystemu innowacyjnych firm i start-upów jest jednym z głównych priorytetowych celów agencji.

„Nasza agencja działa w kilku kierunkach i podejmuje odpowiednie działania wspierające młodych przedsiębiorców. Obejmuje to usługi promocyjne, szkoleniowe i uświadamiające, a także zapewnia zasoby” – dodał Mammadov.

Później głos zabrał również Ambasador RP w Azerbejdżanie Rafał Poborski, który podkreślił, że projekt V4-Azerbejdżan Tech Bridge połączy innowacje startupowe w Azerbejdżanie z krajami UE.

„Ta wielostronna inicjatywa przyniesie rozwiązania technologiczne i pomoże rozwinąć ekosystem innowacji w Azerbejdżanie” – zauważył Poborsky.

READ  Recenzja fotela do gier Mavix M5: polerowanie na stojaku

Ambasador wyraził zaufanie do kontynuacji programu V4ATB w 2023 roku.

Według niego w ramach projektu prowadzone będą badania i rozwój zaawansowanych technologicznie rozwiązań.

Podkreślił, że Polska jest gotowa podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie innowacji.

„Od 2022 roku mamy ponad 5000 innowacyjnych startupów i jesteśmy gotowi rozwijać naszą przyszłą współpracę i dzielić się naszym doświadczeniem” – dodał Poborsky.

Ponadto Sadowski opowiedział o polskim ekosystemie startupowym i mechanizmach w zakresie wspierania innowacji, a także o programie V4ATB.

„Praca, którą wykonaliśmy w 2022 r. niesie ze sobą jedno przesłanie: Azerbejdżan i region wyszehradzki coraz bardziej się do siebie zbliżają” – zaznaczył prezes.

Założyciel IdealHub Center for Innovation and Technology (azerbejdżański partner V4ATB) Toral Karimli również podzielił się swoimi poglądami na temat działalności i programu centrum.

Zdjęcie autorstwa Azernews.

Sabina Mammadli jest dziennikarką w Azure News, śledź ją na Twitterze: @ćwierkać

Śledź nas na Twitterze @ćwierkać