Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Asteroida 2023 BU zbliża się do Ziemi w jednym z najbliższych spotkań w historii  asteroidy

Asteroida 2023 BU zbliża się do Ziemi w jednym z najbliższych spotkań w historii asteroidy

Asteroida wielkości ciężarówki dostawczej minie Ziemię w jednym z najbliższych zarejestrowanych spotkań — w odległości jednej dziesiątej odległości orbitalnej większości satelitów komunikacyjnych.

NASA poinformowała, że ​​nowo odkryta asteroida przeleci 2200 mil (3600 km) nad południowym krańcem Ameryki Południowej o godzinie 19:27 EDT w czwartek (12:27 GMT w piątek).

NASA powiedziała, że ​​byłoby to bliskie trafienia bez szans na uderzenie w Ziemię. Nawet jeśli podejdzie zbyt blisko, naukowcy twierdzą, że większość z nich spłonie w atmosferze, a większe kawałki prawdopodobnie spadną jako meteory.

Jego twórca, David Farnocchia, inżynier z Laboratorium Napędu Odrzutowego agencji w Pasadenie w Kalifornii, powiedział, że system oceny ryzyka uderzeń NASA o nazwie Scout szybko wykluczył uderzenie.

„Jednak pomimo bardzo niewielu obserwacji był w stanie przewidzieć, że asteroida zbliży się niezwykle blisko Ziemi” – powiedział Farnocchia. „W rzeczywistości jest to jedno z najbliższych zbliżeń, jakie kiedykolwiek zarejestrował znany NEO”.

Odkryta w sobotę asteroida znana jako 2023 BU ma średnicę od 11 stóp (3,5 metra) do 28 stóp (8,5 metra).

Po raz pierwszy została zauważona przez tego samego astronoma-amatora na Krymie, Giennadija Borysowa, który w 2019 roku odkrył kometę międzygwiezdną. W ciągu kilku dni astronomowie z całego świata wykonali dziesiątki obserwacji, co pozwoliło im zoptymalizować trajektorię asteroidy.

Ta trajektoria zostanie drastycznie zmieniona przez ziemską grawitację podczas jej przechodzenia. Według NASA zamiast okrążać Słońce co 359 dni, wejdzie ono na orbitę eliptyczną, która potrwa 425 dni.

Z Associated Press

READ  Poznaj zwykłych ludzi, którzy pomogli NASA wystrzelić asteroidę z kursu