Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ameryka łagodzi sankcje naftowe wobec Wenezueli po podpisaniu porozumienia między rządem a opozycją |  Aktualności

Ameryka łagodzi sankcje naftowe wobec Wenezueli po podpisaniu porozumienia między rządem a opozycją | Aktualności

Zniesienie sankcji następuje po podpisaniu przez rząd Wenezueli i opozycję porozumienia o utworzeniu funduszu z mandatu ONZ.

Administracja Bidena złagodziła w sobotę niektóre sankcje naftowe nałożone na Wenezuelę po tym, jak rząd Nicolasa Maduro i opozycja podpisały szerokie „porozumienie społeczne” w celu utworzenia funduszu ONZ w celu niesienia pomocy humanitarnej mieszkańcom Wenezueli.

Porozumienie podpisane w sobotę w Meksyku przez przedstawicieli prezydenta Maduro i opozycji – w tym wspieranej przez USA frakcji kierowanej przez Juana Guaido – oznacza wznowienie długotrwałych negocjacji mających na celu znalezienie wspólnej drogi wyjścia z Ameryki Południowej. złożony kryzys krajowy.

Departament Skarbu USA powiedział, że umowa stanowi „ważne kroki we właściwym kierunku, aby przywrócić demokrację” w Wenezueli i odpowiedział, wydając firmie Chevron licencję na wznowienie ograniczonych operacji wydobycia ropy naftowej w Wenezueli.

Departament Skarbu powiedział, że upoważnienie będzie obowiązywać przez sześć miesięcy, podczas gdy administracja Bidena oceni, czy rząd Maduro wywiązuje się ze zobowiązań zawartych w umowie.

Złagodzenie restrykcji nałożonych na działalność Chevron w Wenezueli, która ma największe na świecie rezerwy ropy naftowej, pozwoliłoby narodowi wrócić na światowe rynki ropy.

Międzynarodowe wysiłki na rzecz rozwiązania kryzysu wenezuelskiego przybrały na sile od czasu inwazji Rosji na Ukrainę i obciążenia, jakie wywarła ona na światowe dostawy energii.

We wspólnym oświadczeniu Kanady, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Unii Europejskiej zobowiązano się do „gotowości do przeglądu sankcji” nałożonych na Wenezuelę, ale zażądano od niej uwolnienia więźniów politycznych, poszanowania wolności prasy i zapewnienia niezależności kolegia sędziowskie i elektorskie.

Potężny demokratyczny przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Senatu USA, Robert Menendez, powiedział, że administracja Bidena musi działać powoli.

„Jeśli Maduro ponownie spróbuje wykorzystać te negocjacje, aby kupić sobie czas na umocnienie swojej przestępczej dyktatury, Stany Zjednoczone i nasi międzynarodowi partnerzy muszą przywrócić pełną moc naszych sankcji, które w pierwszej kolejności postawiły jego reżim przy stole negocjacyjnym” – powiedział.

READ  Dokumenty wskazują na groźbę Imrana Khana wprowadzenia stanu wojennego | Omran Chan

– Optymizm przed rozmowami

Panuje optymizm, że tym razem rozmowy zakończą się sukcesem, powiedział Manuel Rapallo z Al Jazeera z Mexico City.

Minął już ponad rok, odkąd wenezuelski rząd i opozycja zasiedli do stołu negocjacyjnego. Jednym z powodów optymizmu przed tą rundą rozmów jest to, że cele i nagrody zostały ustalone na długo przed negocjacjami.

Celem jest oczywiście rozwiązanie trwającego kryzysu gospodarczego i politycznego w Wenezueli. Dla rządu Nicolása Maduro oznacza to, że będzie musiał zobowiązać się do wolnych i uczciwych wyborów w kraju. A nagrodą dla jego rządu jest złagodzenie surowych kar”.

Norweski mediator Dag Nylander nazwał porozumienie „historycznym kamieniem milowym”, mimo że kryzys w kraju może rozwiązać tylko sami Wenezuelczycy.

„Obie strony zidentyfikowały grupę zasobów należących do państwa wenezuelskiego zamrożonych w międzynarodowym systemie finansowym, do których dostęp można uzyskać stopniowo” – powiedział.

Pieniądze mają pomóc ustabilizować krajową sieć energetyczną, poprawić infrastrukturę edukacyjną i poradzić sobie ze skutkami tegorocznych śmiertelnych deszczy i powodzi.

Raport ONZ opublikowany na początku tego roku oszacował potrzeby humanitarne na 795 milionów dolarów, aby pomóc około 5,2 milionom ludzi w Wenezueli poprzez projekty zdrowotne, edukacyjne, wodne i sanitarne, żywnościowe i inne.

Pod rządami prezydenta Donalda Trumpa Stany Zjednoczone zaostrzyły sankcje gospodarcze wobec Wenezueli i dały liderowi opozycji Juanowi Guaidó uprawnienia do kontrolowania rachunków bankowych prowadzonych przez rząd Maduro w Banku Rezerw Federalnych w Nowym Jorku lub innych bankach ubezpieczonych przez Stany Zjednoczone.

Guaidó ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli w styczniu 2019 r., argumentując, że jego funkcja jako przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego tego kraju pozwoliła mu utworzyć rząd przejściowy, ponieważ Maduro został ponownie wybrany w fikcyjnym głosowaniu pod koniec 2018 r.

Dziesiątki krajów, w tym Stany Zjednoczone, Kanada i Kolumbia, uznały go za prawowitego przywódcę Wenezueli. Europejskie banki posiadają również zamrożone aktywa Wenezueli.

READ  Sudan: W Chartumie wybuchają walki, gdy dochodzi do starcia armii i sił paramilitarnych

Prawie siedem milionów ludzi opuściło Wenezuelę w wyniku złożonego kryzysu politycznego i humanitarnego. Trzy czwarte osób, które pozostają w kraju, żyje za mniej niż 1,90 dolara dziennie, co jest międzynarodową miarą skrajnego ubóstwa.