Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Białoruski minister spraw zagranicznych Władimir Makiej umiera „nagle”, według stanu

Zawieszenie

W sobotę białoruskie MSZ poinformowało o śmierci ministra spraw zagranicznych Białorusi Władimira Makieja.

Na Facebooku Ministerstwo Napisał W sobotę Mackey „zmarł nagle dzisiaj”. tak Rozpiętość Zdjęcie Macy’ego na Twitterze, który pisze po angielsku, że „odszedł”, nie mówiąc, gdzie i jak zmarł. Miał 64 lata.

Ministerstwo nie odpowiedziało natychmiast na prośbę o komentarz. Państwowe media Belta poinformowały o jego śmierci, powołując się na rzecznika ministerstwa, ale nie podały dalszych szczegółów.

Macy’s jest na orbicie od lat Prezydent Białorusi Aleksander ŁukaszenkoZostał ministrem spraw zagranicznych w 2012 roku. Wcześniej Mackie był doradcą Łukaszenki, a później szefem jego gabinetu, zgodnie z biografią zamieszczoną na stronie internetowej ministerstwa, która mówi, że jest żonaty i ma troje dzieci.

Łukaszenka złożył kondolencje rodzinie Macky’ego, poinformował Belta.

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało w zeszłym tygodniu, że Macky ma się spotkać w tym tygodniu w Mińsku, stolicy Białorusi, z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.

„Jesteśmy zszokowani doniesieniami o śmierci Macky’ego” – powiedziała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa w poście na Telegramie, dodając, że ministerstwo złoży kondolencje.

Przez całą wojnę na Ukrainie Białoruś pozostawała blisko Sojusznik Kremlaz Łukaszenką goszczącym rosyjskie wojska i sprzęt, co pozwoliło Rosji wykorzystać swój kraj jako miejsce postoju Setki nalotów przeciwko celom ukraińskim i aresztowanie setek demonstrantów antywojennych.

We wrześniu Mackie powiedział w uwagach do Zgromadzenia Ogólnego ONZ, że „to kolektywny Zachód musi wziąć pełną odpowiedzialność za trwający rozlew krwi na Ukrainie” i że Zachód „uczynił ten konflikt nieuniknionym”.

READ  Rosja żegna się z „wolną ścieżką do wolności” Michaiła Gorbaczowa Michaił Gorbaczow