Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Alternus Energy zamyka zakup 12,9 MW polskiej energii słonecznej

24 grudnia (obecnie odnawialne) — Alternus Energy Group Plc (OSE:ALT) sfinalizował zakup 12,9 megawatów operacyjnych instalacji fotowoltaicznych (PV) w Polsce, które są częścią łącznej 24 megawatowej rurociągu uzgodnionej z lokalnym deweloperem.

Aktywa o wartości 1 megawata każdy zakupiono za około 13 mln euro (14,7 mln USD). Silniki te znajdują się w całej Polsce i osiągnęły termin komercyjnej eksploatacji (COD) na początku tego miesiąca, poinformował w czwartek niezależny producent energii (IPP) z siedzibą w Dublinie.

Alternus spodziewa się, że pozostały pakiet 11MW dotrze do ChZT w pierwszym kwartale 2022 r., wzmacniając swoją polską działalność rozpoczętą wcześniej w 2021 r.

Zakupione kolektory słoneczne mają gwarantowane przez polską politykę kontrakty różnicowe (Contract for Difference – CfD) na wsparcie instalacji projektów o mocy do 1 MW. Alternus szacuje, że będą generować średnio 1,2 miliona euro rocznego stałego przychodu przez ponad 30 lat.

Doda to oczekiwany strumień przychodów do 10-letniej umowy zakupu wirtualnej energii (PPA) zawartej przez Alternus z Górażdże Cement SA, która została zabezpieczona poprzez przejęcie w sierpniu parku słonecznego BayWare o mocy 64,6 MW Witnica.

„Z niecierpliwością czekamy na dalszą rozbudowę tego portfela w przyszłym roku i jesteśmy zaangażowani w negocjacje w celu wsparcia naszych ambitnych planów rozwoju, aby osiągnąć 200 MW operacyjnych polskich czystych elektrowni do końca 2022 roku oraz operacyjny portfel 400-500 MW w kraju do 2025 r.”, powiedział prezes i dyrektor generalny Alternus Vincent Brown.

Przejęcie zostało w pełni sfinansowane z emisji obligacji o wartości 20 mln EUR z Alternus, która wygasła w listopadzie.

(1 EUR = 1,131 USD)

READ  Polski premier mówi, że szanse na porozumienie w sprawie funduszy koronawirusowych w UE „nieznacznie wzrosły”