Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Agencja zdrowia ONZ poinformowała, że ​​dziesiątki kotów w Polsce zostało zarażonych ptasią grypą, ale ryzyko dla ludzi jest niskie

Agencja zdrowia ONZ poinformowała, że ​​dziesiątki kotów w Polsce zostało zarażonych ptasią grypą, ale ryzyko dla ludzi jest niskie

Według Światowej Organizacji Zdrowia ponad dwa tuziny kotów zostało zarażonych ptasią grypą w całej Polsce, ale wydaje się, że nikt nie został zarażony.

W oświadczenie Agencja zdrowia ONZ poinformowała w poniedziałek, że po raz pierwszy zgłoszono zarażenie wielu kotów ptasią grypą na dużym obszarze geograficznym w jednym kraju, w związku z bezprecedensową globalną epidemią najnowszej wersji wirusa H5N1. .

Pod koniec ubiegłego miesiąca, jak poinformowała WHO, polskie władze poinformowały urzędników agencji o niezwykłej śmiertelności ponad 45 kotów w 13 regionach geograficznych kraju. Testy przeprowadzone w zeszłym tygodniu wykazały 29 zakażonych wirusem H5N1.

Od czerwca najnowszy wariant wirusa H5N1 odnotowano u ptaków i innych gatunków zwierząt w Azji, Afryce, Europie i obu Amerykach. Od 2020 roku Światowa Organizacja Zdrowia podała, że ​​zgłoszono 12 przypadków u ludzi.

Naukowcy martwią się tym coraz więcej przypadków H5N1, szczególnie u zwierząt mających częsty kontakt z ludźmi, może prowadzić do zmutowanej wersji choroby, która może łatwo przenosić się między ludźmi, prowadząc do kolejnej pandemii.

Przed pandemią COVID-19 wielu ekspertów podejrzewało, że kolejna globalna epidemia będzie spowodowana przez H5N1. Ale chociaż ptasia grypa zabiła setki milionów ptaków na całym świecie, od 2003 roku zachorowała mniej niż 900 osób i nie była w stanie łatwo rozprzestrzeniać się między ludźmi.

Światowa Organizacja Zdrowia stwierdziła, że ​​nie jest jasne, w jaki sposób koty domowe w Polsce zaraziły się ptasią grypą, i powiedziała, że ​​urzędnicy nadal badają możliwe źródła narażenia, w tym kontakt z dzikim ptactwem, o którym wiadomo, że jest nosicielem wirusa H5N1. Ryzyko zachorowania na ptasią grypę w Polsce jest „niskie” i „niskie do umiarkowanego” w przypadku osób narażonych na kontakt z kotami, w tym właścicieli kotów i lekarzy weterynarii – podała agencja.

zeszły tydzieńŚwiatowa Organizacja Zdrowia i jej partnerzy ostrzegają, że rosnąca liczba ssaków zakażonych wirusem H5N1 jest zjawiskiem niezwykłym. Eksperci ostrzegali wcześniej, że świnie narażone na wirusy grypy pochodzące zarówno od ludzi, jak i ptaków, mogą działać jak „naczynie mieszające”, powodując powstanie zmutowanych wirusów, które mogą być śmiertelne dla ludzi.

READ  Dalej na Coco Gauff: nr 1 Iga Świątek

Od zeszłego roku władze w 10 krajach zgłosiły ogniska ptasiej grypy u ssaków, w tym na farmach norki w Hiszpanii, foki w Stanach Zjednoczonych i lwy morskie w Peru Chile.