W sierpniu wzrost CPI w Polsce wyniósł 16,1% rok do roku (wykres) GUS podał 12 sierpnia, że było to 0,5 pp w stosunku do lipca.
Odczyt potwierdza wstępną ocenę GUS ogłoszoną na początku tego miesiąca i potwierdza, że problemy inflacyjne w Polsce jeszcze się nie skończyły i mogą się pogorszyć.
„Trudno oczekiwać spadku rocznego CPI przed końcem roku. W najbliższych miesiącach gospodarka jeszcze nie zamortyzowała szoku energetycznego” – powiedział ING Bank Śląski w komentarzu do danych GUS.
Kolejny skok inflacji nastąpi na początku 2023 r. po wejściu w życie nowych cen energii elektrycznej i ciepła. Rząd powiedział na początku tego tygodnia, że zamraża ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych i ogranicza wzrost kosztów ogrzewania domów, ale droższa energia nadal będzie podnosić ceny towarów i usług.
„Inflacja wyniesie 17,5% r/rw październiku i utrzyma się powyżej 16% do lutego”, powiedział Credit Agricole.
Utrzymująca się inflacja, pomimo obecnych nastrojów, skłoni Narodowy Bank Polski (NBP) do kolejnej podwyżki referencyjnej stopy procentowej – po niewielkim wzroście o 25 pb do 6,75% na początku tego miesiąca – po zakończeniu cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.
Ceny w segmencie transportowym ponownie przyspieszyły w sierpniu, rosnąc o 19,5% r/r, jak podał GUS w rozbiciu danych. W tym w segmencie paliwowym wzrost wyniósł 23,3% r/r. Jednak w obu segmentach tempo wzrostu było wyraźnie słabsze niż w lipcu.
Z kolei inny wrażliwy sektor mieszkalnictwa i energetyki przyspieszył wzrost do 27,4% r/rw sierpniu, w tym 156,9% r/r dla paliw grzewczych i 36,6% r/r dla gazu ziemnego.
Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły w sierpniu o 17,5% r/r, jak wynika z danych GUS.
W ujęciu miesięcznym wzrost cen wyniósł 0,8%.
Inflacja i walka z nią banku centralnego są obecnie poważnym wyzwaniem politycznym dla rządu, ponieważ wzrost cen wdziera się w dochody Polaków, a zacieśnienie polityki pieniężnej przez NBP znacznie zwiększyło spłatę kredytów hipotecznych.
Zapowiada się również recesja. Oczekuje się, że wzrost PKB Polski spowolni do 1,5% w 2023 r. po silnym wzroście o 5,2% w tym roku.
Inflacja pozostaje podwyższona w pozostałych gospodarkach regionu CEE. Czeska inflacja spadła w sierpniu do 17,2% r/r, podał 13 września czeski urząd statystyczny.
Na Węgrzech wskaźnik inflacji wzrósł w sierpniu do 15,6% r/r, co jest najwyższą wartością od 24 lat. Inflacja na Słowacji wzrosła do 14% r/r.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
10 spraw urzędowych, które załatwisz online z Profilem Zaufanym
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher