Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Lucy wystrzeliwuje w niebo rakiety NASA z diamentami, aby zbadać asteroidy | NASA

a NASA Statek kosmiczny o imieniu Lucy wystrzelił w niebo z diamentami podczas 12-letniej wyprawy mającej na celu zbadanie ośmiu asteroid.

Siedem tajemniczych skał kosmicznych znajduje się wśród rojów asteroid współdzielących orbitę Jowisza, uważanych za pierwotne pozostałości po formowaniu się planet.

Rakieta Atlas V wystartowała przed świtem w sobotę, wysyłając Lucy w lot orbitalny o długości prawie 4 miliardów mil (6,3 miliarda km). „Jestem bardzo szczęśliwy” – powiedział po starcie Robert Cabana, zastępca administratora NASA. „To najfajniejsza misja”.

Lucy nosi imię 3,2-milionowej dziewczynki Szczątki szkieletu przodka człowieka Znaleziony w Etiopii od prawie pół wieku. Odkrycie wzięło swoją nazwę od piosenki Beatlesów z 1967 roku „Lucy in the Sky With Diamonds”, która skłoniła NASA do wysłania statku kosmicznego do lotu z piosenką członków zespołu i innymi błyszczącymi słowami mądrości wydrukowanymi na tabliczce. Statek kosmiczny posiada również wyhodowany w laboratorium dysk diamentowy do jednego ze swoich instrumentów naukowych.

W nagranym wcześniej wideo NASA, perkusisty Beatlesów, Angielski perkusista Ringo Starr, złożył hołd swojemu zmarłemu koledze z zespołu Johnowi Lennonowi, któremu przypisuje się napisanie piosenki.

„Lucy wraca do nieba z diamentami. Johnny byłby zachwycony”, powiedział Starr. „W każdym razie, jeśli kogoś tam spotkasz, Lucy, daj im pokój i miłość ode mnie”.

„Johnny byłby zachwycony”: Ringo Starr życzy sukcesu w misji Lucy NASA – WIDEO

Paleoantropolog stojący za odkryciem szczątków Lucy, Donald Johansson, powiedział, że był pełen zdumienia tym „przecięciem się naszej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości”.

Johansson z Arizona State University, który podróżował do Cape Canaveral w Floryda do uruchomienia.

Misja Lucy o wartości 981 milionów dolarów (715 milionów funtów) jest pierwszą, której celem jest tak zwana świta trojanów Jowisza: tysiące – jeśli nie miliony – asteroid, które dzielą orbitę gazowego giganta wokół Słońca. Niektóre asteroidy trojańskie poprzedzają Jowisza na jego orbicie, podczas gdy inne podążają za nim.

READ  Badania sugerują, że dinozaury mogą być przyczyną tak szybkiego starzenia się człowieka

Pomimo swoich orbit trojany znajdują się daleko od planety i są w większości rozproszone daleko od siebie. Hal Levison z Southwest Research Institute, główny naukowiec ekspedycji, powiedział, że nie ma fundamentalnej szansy, że Lucy zostanie trafiona przez kogoś, gdy będzie przechodzić przez swoje cele.

Lucy minie Ziemię w październiku przyszłego roku i ponownie w 2024 roku, aby uzyskać wystarczającą grawitację, aby osiągnąć orbitę Jowisza. Po drodze statek kosmiczny minie asteroidę DonaldJohansson między Marsem a Jowiszem. Trafnie nazwany kamień posłuży jako rozgrzewka dla instrumentów naukowych w 2025 roku.

Ścigając swoją moc z dwóch masywnych okrągłych skrzydeł słonecznych, Lucy będzie ścigać pięć asteroid do wiodącej grupy trojanów pod koniec 2020 r. Następnie statek kosmiczny powróci w kierunku Ziemi po kolejną asystę grawitacyjną w 2030 r., która przeniesie go do późniejszej grupy trojanów, gdzie teleportuje się do dwóch ostatnich bramek w roku 2033.

Lucy minie 600 mil od każdego celu; Największy ma około 70 mil szerokości.

„Czy są góry? Doliny? Kopać? Misses? Kto wie? Jestem pewien, że będziemy zaskoczeni” – powiedział Hal Weaver z Johns Hopkins University, który odpowiada za czarno-biały aparat Lucy. „Ale nie możemy poczekaj, aby zobaczyć, co… zdjęcia pokażą na temat Te skamieniałości pochodzą z formowania się Układu Słonecznego.