Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

115 żołnierzy rosyjskich wyrzuconych z Gwardii Narodowej za odmowę walki na Ukrainie |  Rosja

115 żołnierzy rosyjskich wyrzuconych z Gwardii Narodowej za odmowę walki na Ukrainie | Rosja

Ponad 100 rosyjskich Gwardzistów Narodowych zostało zwolnionych za odmowę walki w domu UkrainaPojawiają się dokumenty sądowe, co wydaje się najwyraźniej jak dotąd oznaką sprzeciwu niektórych części sił bezpieczeństwa wobec inwazji Moskwy na Ukrainę.

Sprawy 115 członków Gwardii Narodowej, siły znanej również jako Rosgwardia, zostały ujawnione w środę po tym, jak rosyjski sąd lokalny oddalił ich pozew zbiorowy kwestionujący wcześniejsze zwolnienia.

według Decyzja sąduOpublikowany na jego stronie internetowej pozew został oddalony po tym, jak sędzia orzekł, że żołnierze zostali słusznie zwolnieni za „odmowę odbycia oficjalnej misji” do walki na Ukrainie i zamiast tego wrócili na dyżur.

Odwołanie zostało złożone w Nalczyku, stolicy Republiki Kabardyno-Bałkańskiej na rosyjskim Kaukazie, gdzie stacjonuje jednostka.

Od czasu inwazji Moskwy na sąsiednią Ukrainę jej armia ma podobno niskie morale, a donoszą o tym żołnierze. Nie wiedzą, że idą na wojnę Wjechali nawet na Ukrainę.

Departament Obrony USA poinformował w tym miesiącu, że widział „niepotwierdzone raporty”, mówiące, że „oficerowie średniego szczebla na różnych szczeblach, aż do poziomu batalionu”, „odmówili wykonania rozkazów” lub nie zastosowali się do oczekiwanej miary „ życzliwość.”

Andrei Sabinin, prawnik reprezentujący 115 żołnierzy, powiedział, że decyzja sądu była „niespotykanie szybka”, biorąc pod uwagę złożoność sprawy.

„Wyrażam wątpliwości co do rzetelności całego procesu, ponieważ moim klientom odmówiono możliwości powołania niektórych świadków, a sąd odrzucił kilka dokumentów”.

Według Sabinina dowódcy jednostki Rosgwardii oferowali żołnierzom opcję niepodejmowania walki, a ich zwolnienie było nielegalne.

Rosja utworzyła w 2016 roku Rosgwardię, siłę militarną oddzieloną od armii, do walki z terroryzmem i utrzymania porządku publicznego. Od momentu powstania członkowie Rosjawardii, często określani jako „prywatna armia Władimira Putina”, angażują się w tłumienie pokojowych protestów antyrządowych.

READ  Khalifa Haftar kandyduje na prezydenta | Libia

Analitycy wojskowi powiązali szerokie wykorzystanie przez Rosję żołnierzy Rosjawardii na Ukrainie ze strategicznymi celami Moskwy polegającymi na zdobywaniu i kontrolowaniu głównych ukraińskich miast, w tym Charkowa i stolicy Kijowa. Plany te nie powiodły się, a jednostki Rosgwardii poniosły ciężkie straty po tym, jak ukraińskie miasta pozostały polami bitew, a nie zdobyte przez Rosję, pozostawiając jednostki Rosgwardii podatne na ukraińskie ataki.

Uzyskane w piątek przez Guardiana dokumenty z odrębnej sprawy karnej przeciwko dziennikarzowi syberyjskiemu ujawniają rolę Rosgwardii na Ukrainie.

Siły bezpieczeństwa aresztowały w zeszłym miesiącu Michaiła Afanasjewa, redaktora naczelnego „Nowego Fokusa” w rosyjskim regionie Chakasja, w związku z opublikowaniem strony internetowej o oddzielnej jednostce Rosgwardii, która również odmówiła rozmieszczenia na Ukrainie.

Zeznania sądowe złożone przez członków oddziału Rosgwardii, o których mowa w Raporcie Afanasjewa, potwierdzają wcześniejsze doniesienia, że ​​11 Rosgwardii z Chakasji odmówiło walki.

W zeznaniach pojawiają się również sugestie, że inwazja Kremla na Ukrainę początkowo miała być uderzeniem pioruna na Kijów w celu zdobycia stolicy.

W jednym z zeznań jeden z żołnierzy Roskwardii powiedział w sądzie, że jego dowódca polecił swojemu oddziałowi na trzy dni przed inwazją wysłanie ich na Ukrainę „do patrolowania ulic i skrzyżowań Kijowa”.

Zapisz się do pierwszego wydania, naszego bezpłatnego codziennego biuletynu – codziennie rano o 7 rano GMT

Dowódca wyjaśnił, że podczas operacji specjalnej na Ukrainie wszystkim członkom Gwardii Narodowej i Sił Zbrojnych Rosji przydzielono określone zadania. „Zadaniem naszego oddziału i wszystkich innych oddziałów, które z nami stacjonowały, była ochrona ulic i skrzyżowań Kijowa” – głosiły zeznania widziane przez „Guardiana”.

The Treść dokumentów sądowych Po raz pierwszy o tym poinformował niezależny regionalny punkt sprzedaży Tayga.info.

Miesiąc po rozpoczęciu wojny Moskwa została zmuszona do skierowania swojej ofensywy na ograniczone cele po napotkaniu zaciekłego oporu ukraińskiego, przy czym armia nadała priorytet temu, co nazywa „wyzwoleniem” regionu Donbasu.

Jednak pomimo szeregu niedawnych sukcesów militarnych w Donbasie, w tym tygodniu Kreml miał do czynienia z dwoma rzadkimi incydentami publicznego sprzeciwu ze strony rosyjskich urzędników.

W środę Boris Bondarev, wyznaczony dyplomata zawodowy w Rosyjskiej Misji przy ONZ w Genewie, został Wysokiej rangi rosyjski dyplomata potępia wojnęi opublikował zjadliwy list, w którym napisał, że „wstydzi się” swojego kraju i opisał inwazję jako „katastrofę”. W piątek dwóch komunistycznych deputowanych z Kraju Chabarowskiego na Dalekiej Syberii wezwało Putina do zakończenia konfliktu na Ukrainie.

„Jeżeli nasz kraj nie zaprzestanie operacji wojskowej, to w naszym kraju będzie więcej sierot” – powiedział poseł Leonid Vasukevich, zgodnie z nagraniem wideo ze spotkania.

„Podczas operacji wojskowej ludzie stają się niepełnosprawni. To są młodzi ludzie, którzy mogą przynieść wielkie korzyści naszemu krajowi”. Żądamy natychmiastowego wycofania sił rosyjskich.