Polscy archeolodzy odkryli późnośredniowieczną odznakę: puszkę z wyrzeźbionym w Dover żółwiem i łacińskim napisem: „Amor vincit omnia” – „Miłość zwycięża wszystko”.
O pięknym odkryciu poinformowano 13 lutego w komunikacie prasowym Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Muzeum twierdzi, że blaszany artefakt ma kształt turkawki siedzącej na wstążce.
Odznaka turkawki posiada pozostałości dwóch odłączonych uchwytów, które pozwalały na zawieszenie jej na łańcuszku lub przyczepienie do ubrania.
Dla wczesnych Greków i Rzymian gołębie reprezentowały miłość, oddanie i troskę. Gołąb jest świętym zwierzęciem Afrodyty i Wenus, bogini miłości.
Kiedy myślimy o ptakach i miłości, często na myśl przychodzi nam para gołębi. Ich reputacja jako symboli miłości była tak silna, że w wielu przepisach na eliksiry miłosne, popularnych w średniowieczu, używano serca gołębicy.
„Ich lojalność i troska o partnera i potomstwo czynią z nich wspaniały symbol miłości i rodziny” – mówi dr Anna Rembis-Lubijewska, archeolog z Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
Muzeum podaje, że podobne ozdoby były popularne w Gdańsku od XIV do XV wieku, a moda pochodziła z Europy Zachodniej, zwłaszcza z Holandii i Anglii.
Artefakt odkryto podczas prac archeologicznych przy XV-wiecznym dźwigu portowym Żuraw, pomiędzy dwiema wieżami obronnymi.
Pierwotna budowla, wzmiankowana po raz pierwszy w 1367 r., spłonęła w 1442 r., a jej obecny wygląd powstał w latach 1442–1444. Jako żuraw roboczy służył do przenoszenia ładunków i podnoszenia masztów statków.
Niegdyś był to największy działający dźwig na świecie, ale pełnił także funkcję budowli obronnej i jednej z bram miasta. Miała udźwig 4 ton na wysokość 11 metrów, co osiągnięto dzięki umieszczonym w jej sercu dwóm dużym drewnianym kołom, każde o średnicy 6 metrów.
Od 2020 roku trwają prace nad renowacją Żurawia, który został poważnie uszkodzony podczas II wojny światowej. Renowacja umożliwi odwiedzającym zobaczenie części oryginalnych murów z XV wieku i przywrócenie dźwigu wyglądu z XVII wieku. Zakończenie remontu i modernizacji suwnicy zaplanowano do 30 kwietnia 2024 roku.
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
Zdjęcie na okładce: Hanna Borkowska /NMM
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher
W ślad za Łotwą, Polska rozważa wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego, białoruskiego zboża – Euractive