Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Zmiana euro w Chorwacji to ostrzeżenie dla Polski, mówi premier – The First News

Zmiana euro w Chorwacji to ostrzeżenie dla Polski, mówi premier – The First News

Paweł Supernak/PAP

Premier Polski powiedział we wtorek, że po przyjęciu przez Chorwację euro podwyżka cen będzie dla Polski ostrzeżeniem.

Mateusz Morawiecki powiedział na konferencji prasowej, że przyjęcie przez Chorwację euro, które rozpoczęło się 1 stycznia, doprowadziło do gwałtownego wzrostu cen paliw, towarów konsumpcyjnych i usług.

„Wybór euro, gdy inflacja jest tak wysoka, jest jak dolewanie oliwy do ognia i ostrzeżenie dla wszystkich, którzy chcą zmusić Polaków do wejścia do strefy euro” – powiedział Morawiecki.

W ramach umowy akcesyjnej z Unią Europejską Polska zobowiązała się do przyjęcia euro, ale może określić datę, kiedy to nastąpi. Obecny rząd sprzeciwia się odejściu od złotego, mimo że część ekonomistów i środowisk biznesowych twierdzi, że przyjęcie euro byłoby korzystne dla polskiej gospodarki.

Morawiecki odrzucił twierdzenia opozycji, jakoby jego rząd był w dużej mierze odpowiedzialny za wysoką inflację w Polsce, argumentując, że wzrost cen był wynikiem wojny rosyjsko-ukraińskiej.

„Każdy zdroworozsądkowo myślący człowiek dobrze wie, że inflacja przyszła do nas z zewnątrz. Została sprowadzona do Polski i związana z wojną na Ukrainie” – powiedział.

Dodał, że wprowadzenie euro w Polsce teraz popchnie inflację jeszcze wyżej.

READ  Heathrow i Gatwick: Zasady podróżowania do Polski, Węgier, Czechosłowacji i Bułgarii