Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wysoki wzrost płac w Polsce utrzymuje się wraz ze spadkiem zatrudnienia |  Muzyka pop

Wysoki wzrost płac w Polsce utrzymuje się wraz ze spadkiem zatrudnienia | Muzyka pop

Wzrost wynagrodzeń w listopadzie wyniósł 11,8% r/r i był wyższy od oczekiwań (11,2% r/r). Wynik ten był nieco słabszy niż w październiku (12,8% r/r) m.in. na skutek niewypłacenia znaczących premii. Dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw w Polsce utrzymuje się na poziomie dwucyfrowym i może utrzymać się na tym poziomie w 2024 r. ze względu na ożywienie gospodarcze w kraju, ciasny rynek pracy i wysoką płacę minimalną. Stabilizacja inflacji oznacza dość wysoki wzrost płac realnych, który będzie jednym z głównych czynników ożywienia konsumpcji i wzrostu gospodarczego w przyszłym roku.

Zatrudnienie w listopadzie spadło o 0,2% r/r (zgodnie z konsensusem i naszymi oczekiwaniami), po spadku o 0,1% r/r w październiku. Jest to w dalszym ciągu niewielki spadek, ponieważ przedsiębiorstwa „wstrzymują miejsca pracy” w okresie pogorszenia koniunktury. Badania generalnie wskazują na silniejsze plany rekrutacyjne w nadchodzącym roku, więc rozstanie się z pracownikami już teraz może być nierozsądne.

Zatrudnienie nieznacznie spada od kilku miesięcy, jednak jest wyjątkowo odporne na spowolnienie polskiej gospodarki i słaby popyt zagraniczny. Gorzej radziły sobie w tym roku branże produkcyjne, zwłaszcza meblarskie. W tym przypadku główne straty wynikały prawdopodobnie ze słabej gospodarki w Niemczech i pogorszenia sytuacji na lokalnym rynku nieruchomości, zanim rząd udzielił temu rynkowi wsparcia. Do znacznych strat doszło także w handlu detalicznym, co prawdopodobnie było związane ze słabą konsumpcją prywatną w okresie wysokiej inflacji. Jednak prawdopodobnie w 2024 r. zaobserwujemy poprawę w tych obszarach.

READ  Wiesław Wilk, Prezes Zarządu Wilk Elektronik