Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna na Ukrainie: siły Putina „podwajają” swoje ataki artyleryjskie i powietrzne na Donieck

Wojna na Ukrainie: siły Putina „podwajają” swoje ataki artyleryjskie i powietrzne na Donieck

Kijów stał się celem największego w historii Rosji ataku dronów, w wyniku którego pięć osób zostało rannych

Kijów powiedział, że siły rosyjskie podwoiły ogień artyleryjski i ataki powietrzne we wschodniej Ukrainie, w związku z nasileniem w środę ataków na obwód doniecki.

Obie strony wojny rywalizują o zapewnienie sobie zysków na miejscu przed końcem roku.

Przemysłowe miasto Awdijiwka, które zostało otoczone przez siły rosyjskie „ze wszystkich kierunków”, jest najnowszym poważnym punktem zapalnym po tym, jak w zeszłym miesiącu Moskwa wznowiła wysiłki mające na celu jego kontrolę.

Rzecznik armii ukraińskiej Oleksandr Sztubun powiedział: „Wróg podwoił ogień artyleryjski i ataki powietrzne. Nasiliły się ataki piechoty naziemnej i wykorzystuje się pojazdy opancerzone”.

Wcześniej rosyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że jego siły przejęły kontrolę nad wsią Kromow we wschodniej Ukrainie.

Wieś, którą Rosja nazywa Artiomowskim, położona jest na obrzeżach miasta Bachmut, miasta, które Rosja zdobyła latem ubiegłego roku po wielomiesięcznej bitwie.

Tymczasem urzędnicy amerykańscy oświadczyli, że nie oczekują, że prezydent Rosji Władimir Putin zawrze pokój przed poznaniem wyników wyborów w USA w listopadzie 2024 r.

Istnieją obawy, że zwycięstwo Donalda Trumpa może podważyć poparcie Zachodu dla Kijowa.

1701292378

Ukraina upiera się, że nie widzi oznak zmęczenia NATO wojną nawet po wstrzymaniu walk i dostaw broni.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba nalegał w środę, aby sojusznicy z NATO nie okazywali oznak zmęczenia wojną i nadal angażowali się w pomoc Ukrainie w obronie przed Rosją i w odzyskaniu okupowanych terytoriów.

W rozmowie z Associated Press Kuleba powiedział również, że prezydent Władimir Putin błędnie ocenia, czy widzi jakąkolwiek wartość w utrzymaniu swoich sił na Ukrainie przynajmniej do nadchodzących za rok wyborów prezydenckich w USA, które mogą doprowadzić do powołania nowej administracji.

„Rozumieją, że aby mogli czuć się bezpiecznie i aby nie znaleźli się w sytuacji, w której żołnierze NATO będą musieli walczyć, Ukraina musi wygrać tę wojnę” – powiedział Kuleba.

Mira Pat29 listopada 2023 o godzinie 21:12

1701288778

Zełenski: Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej to organ międzynarodowy cieszący się bardzo dobrą reputacją i nie ma w nim miejsca dla terrorystów

Tymczasem Ukraina, Polska i Litwa zostały wybrane na lata 2024-2026.

Rada Wykonawcza składa się z 41 państw członkowskich. Stwierdza, że ​​jej misją jest „osiągnięcie świata trwale wolnego od broni chemicznej oraz przyczynienie się do międzynarodowego bezpieczeństwa i stabilności, powszechnego i całkowitego rozbrojenia oraz światowego rozwoju gospodarczego”.

Prezydent Zełenski z zadowoleniem przyjął tę decyzję, stwierdzając w poście na X, znanym wcześniej jako Twitter, że w organie międzynarodowym nie ma miejsca dla „terrorystów”.

Mira Pat29 listopada 2023 o godzinie 20:12

1701284436

Najnowsza mapa rosyjskiej inwazji na Ukrainę

Oto najnowsza mapa rosyjskiej inwazji na Ukrainę, według organu nadzoru wojennego Instytutu Studiów nad Wojną.

(ISO)

Atena Stawrou29 listopada 2023 o godzinie 19:00

1701281436

Na zdjęciach: Najnowsze z Ukrainy

Ukraińscy żołnierze 22. Brygady Zmechanizowanej biorą udział w szkoleniu wojskowym w obwodzie donieckim

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Lokalny mieszkaniec sprawdza swoje mieszkanie zniszczone w wyniku niedawnego zamachu bombowego w Doniecku na kontrolowanej przez Rosję Ukrainie.

(AFP za pośrednictwem Getty Images)

Miejscowa kobieta przytula córkę przed swoim apartamentowcem po tym, jak ich mieszkanie zostało zniszczone w wyniku niedawnego bombardowania

(Reuters)

Atena Stawrou29 listopada 2023 o godzinie 18:10

1701278433

Komisarz UE ds. transportu: Blokada ciężarówek na granicy polsko-ukraińskiej „nie do przyjęcia”

Europejski komisarz ds. transportu powiedział w środę, że Ukraina i Unia Europejska nie mogą „pozostać zakładnikami” polskich kierowców ciężarówek, którzy blokują granicę polsko-ukraińską w proteście przeciwko konkurencji ze strony ukraińskich firm transportowych.

Całodobowa blokada Medica i trzech innych przejść granicznych, która rozpoczęła się w poniedziałek, stanowi przedłużenie protestu, w wyniku którego ponad tysiąc ciężarówek utknęło na kilka dni w ciągnących się kilometrami kolejkach.

Komisarz ds. transportu Adina Valian stwierdziła, że ​​sytuacja jest „nie do przyjęcia”.

(Agencja Ochrony Środowiska)

Valian powiedział: „Nie ma dobrej wiary w znalezieniu rozwiązania… i jest prawie całkowity brak udziału polskich władz… które mają egzekwować prawo na tych granicach”.

„Chociaż popieram prawo ludzi do protestów, cała Unia Europejska, nie mówiąc już o Ukrainie, kraju będącym obecnie w stanie wojny, nie może zostać wzięta jako zakładnik poprzez zamknięcie naszych granic zewnętrznych”.

Atena Stawrou29 listopada 2023 o godzinie 17:20

1701275433

Cztery osoby zginęły w wyniku ukraińskiego nalotu na komisariat policji w obwodzie chersońskim

W środę oficjalna rosyjska agencja informacyjna TASS podała, że ​​czterech funkcjonariuszy policji zginęło, a 18 innych zostało rannych w wyniku nalotu ukraińskiego lotnictwa Himars na komisariat policji w kontrolowanej przez Rosję części obwodu chersońskiego na Ukrainie.

TASS zacytowała rzecznika lokalnej policji, który powiedział, że pięciu funkcjonariuszy zostało poważnie rannych w ataku na obiekt we wsi Yvelin.

Reuters nie był w stanie niezależnie zweryfikować tych doniesień, ale w ostatnich miesiącach w obwodzie chersońskim nasiliły się walki, a siły ukraińskie dokonały szeregu najazdów na wschodni brzeg kontrolowanej przez Rosję rzeki Dniepr, która dzieli region.

Atena Stawrou29 listopada 2023 o godzinie 16:30

1701272433

Były żołnierz piechoty morskiej USA został zaatakowany w rosyjskim więzieniu

Paul Whelan, były żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej, został zaatakowany przez innego więźnia rosyjskiego więzienia, gdy ten odsiadywał 16-letni wyrok pod zarzutem szpiegostwa, poinformowała w środę rosyjska służba więzienna.

Whelan, który zaprzecza, że ​​szpiegował Rosję, został uderzony w twarz i zmuszony do obrony w zakładzie krawieckim w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze na południowy wschód od Moskwy, powiedział w oświadczeniu brat Whelana, Dave Whelan.

„Nowy więzień zablokował część linii produkcyjnej, a Paul poprosił go, aby zszedł z drogi. Po wielokrotnych prośbach więzień uderzył Paula w twarz, rozbijając mu okulary, a następnie próbował uderzyć go ponownie” – powiedział Dave Whelan.

(Moskiewska Agencja Informacyjna)

„Paweł wstał, aby zapobiec drugiemu uderzeniu, a inni więźniowie interweniowali, aby uniemożliwić więźniowi kontynuowanie ataku na Pawła”.

Dave Whelan powiedział, że do zdarzenia doszło we wtorek po południu. Uważał, że jego brat był celem, ponieważ był Amerykaninem, a nastroje antyamerykańskie były „niepopularne wśród innych więźniów”.

Atena Stawrou29 listopada 2023 o godzinie 15:40

1701270033

Sześć miesięcy po odejściu Volkswagena nieistniejąca rosyjska fabryka samochodów zwalnia pracowników

Według reprezentującego ich związku zawodowego pracownikom na tymczasowym urlopie w byłej fabryce Volkswagena w Rosji zaproponowano zwolnienia.

Zdolność produkcyjna fabryki zlokalizowanej w rosyjskim obwodzie kałuskim na południe od Moskwy wynosi 225 000 samochodów rocznie, ale rosyjska inwazja na Ukrainę doprowadziła do zaprzestania pracy. Związek dodał, że fabryka pozostanie bezczynna co najmniej do marca 2024 roku.

W ramach urlopu tymczasowego oferowanego przez nowych właścicieli, którzy przejęli zakład w maju, pracownicy otrzymują obecnie dwie trzecie swoich wynagrodzeń.

Obecnie oferuje się im trzymiesięczną pensję w przypadku odejścia oraz premie dla tych, którzy przepracowali tam wystarczająco długo.

Elena Kryukova, przewodnicząca komitetu fabrycznego związku zawodowego MPRA, powiedziała Reutersowi, że z pozostałych pracowników, liczących około 3600 osób, dotychczas ofertę nowego właściciela zaakceptowało tylko kilku.

(Prawa autorskie 2019 The Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone.)

Atena Stawrou29 listopada 2023 o godzinie 15:00

1701267121

Więzienie dla Rosjanina, który namalował na śniegu napis „Nie dla wojny”.

Rosyjski sąd nakazał karę 10 dni więzienia dla mężczyzny, który napisał palcem „Nie wojnie” na zaśnieżonym kołowrotku.

Z dokumentów sądowych wynika, że ​​do zdarzenia doszło 23 listopada przy wejściu na lodowisko w moskiewskim Parku Gorkiego.

Mężczyzna o nazwisku Dmitrij Fiodorow został skazany następnego dnia po zatrzymaniu przez policję.

Policja zdecydowała, że ​​jego działania mogą stanowić przestępstwo cywilne w świetle prawa skierowanego przeciwko każdej osobie, która działała publicznie w celu zdyskredytowania rosyjskich sił zbrojnych, co w jego przypadku jest przestępstwem zagrożonym karą grzywny.

Nowe przepisy mające na celu tłumienie sprzeciwu zostały wprowadzone wkrótce po tym, jak prezydent Władimir Putin wysłał na Ukrainę dziesiątki tysięcy żołnierzy w lutym 2022 r. w ramach, jak to określił, „specjalnej operacji wojskowej”.

Dla przeciwników wojny Rosji na Ukrainie wypowiadanie się stało się od tego czasu zbyt ryzykowne, a krytycy twierdzą, że zatrzymano prawie 20 000 osób i wszczęto ponad 800 spraw karnych.

Atena Stawrou29 listopada 2023 o godzinie 14:12

1701267033

Ukraina szacuje straty rosyjskie na 327 580

Wojsko ukraińskie podało, że liczba ofiar rosyjskich od początku powstania skrzydła sięgnęła 327 580 osób.

W swojej najnowszej aktualizacji dodali, że zniszczono 5538 rosyjskich czołgów i 10 312 rosyjskich wozów bojowych opancerzonych.

Atena Stawrou29 listopada 2023 o godzinie 14:10