Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Wojna na Ukrainie: niepokorny ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski mówi, że „nie ukrywa się”, ujawniając swoje stanowisko w Kijowie |  wiadomości ze świata

Wojna na Ukrainie: niepokorny ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski mówi, że „nie ukrywa się”, ujawniając swoje stanowisko w Kijowie | wiadomości ze świata

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że „nie ukrywa się” i „nikogo się nie boi”, ujawniając swoją lokalizację w Kijowie.

W wiadomości wideo ze swojego biura na ulicy Bankowej powiedział, że zostanie tam „tak długo, jak będzie to konieczne” i że jego zespół jest z nim.

Pan Zełenski Wcześniej zgłoszony w ukryciu Ale wciąż jest gdzieś w stolicy Ukrainy, odmówiła opuszczenia kraju.

Ukraina „odbija” Mikołajów i twierdzi, że siły Putina „uciekają w niektórych obszarach” – aktualizacja na żywo z wojny na Ukrainie

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Zniszczono magazyn pod Kijowem

Powiedział: „Zostaję tutaj”. „Zostaję w Kijowie. Na ulicy Bankowej. Nie ukrywam się. Nikogo się nie boję. Dopóki trzeba wygrać naszą narodową wojnę”.

Jego oficjalnym miejscem zamieszkania jest Pałac Maryjski, znajdujący się w dzielnicy Peczerskiej w Kijowie.

Kluczowe zmiany:

Są to cztery obsługiwane korytarze humanitarne od miast ukraińskich do lokalizacji w Rosji i na Białorusi.  Zaproponowano również dwie dodatkowe trasy do innych miast na Ukrainie
zdjęcie:
Są to cztery obsługiwane korytarze humanitarne od miast ukraińskich do lokalizacji w Rosji i na Białorusi. Zaproponowano również dwie dodatkowe trasy do innych miast na Ukrainie

Prezydent Rosji Władimir Putin opublikował we wtorek wideo, w którym powiedział, że poborowi żołnierze nie będą brali udziału w operacjach bojowych, i poprosił matki i żony rosyjskich żołnierzy, aby były dumne ze swoich „ukochanych”.

Powiedział: „Wyznaczone cele będą osiągać tylko żołnierze zawodowi.

Jestem przekonany, że niezawodnie zagwarantują bezpieczeństwo i spokój narodu rosyjskiego ”.

„Chciałbym zwrócić się do matek, żon, sióstr, narzeczonych i dziewczyn naszych żołnierzy i oficerów, którzy toczą teraz bitwę w obronie Rosji w ramach specjalnej operacji wojskowej” – dodał.

„Wiem, jak martwisz się o swoich bliskich.

„Możesz być z nich dumny, tak jak cały kraj może być dumny i czuć się z nimi”.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

„Kraj jest dumny z rosyjskich żołnierzy”

Cywile uciekają na wschód od miasta korytarzem humanitarnym

Wypełnione cywilami autobusy zaczęły wyjeżdżać ze wschodniego miasta Sumy jednym z pięciu korytarzy humanitarnych obiecanych przez Rosjan.

Nagranie wideo opublikowane przez ukraińską państwową agencję łączności pokazuje ludzi z torbami przygotowujących się do opuszczenia miasta.

READ  Putin został oskarżony o „szalony delirium” w związku z zarzutami, że Ukraina próbowała rozprzestrzeniać broń biologiczną za pośrednictwem ptaków wędrownych i owadów.

Poprzednie próby doprowadzenia ludności cywilnej do bezpieczeństwa podczas największej w Europie wojny lądowej od II wojny światowej upadły wraz z kolejnymi atakami.

Gubernator ukraińskiego obwodu sumskiego powiedział jednak, że z wyjątkiem jednego incydentu obowiązuje tam tymczasowe zawieszenie broni

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Zełenski: Zamieniają Sumi w piekło

We wtorek rano wicepremier Ukrainy Irina Vereshuk poinformowała, że ​​do oblężonego Mariupola jedzie 30 autobusów, które mają zabrać ewakuowanych korytarzem humanitarnym na terytorium kontrolowane przez Ukrainę.

Dodał, że istnieją przesłanki wskazujące na to, że siły rosyjskie prowadzą ostrzał w kierunku szlaku pomocy humanitarnej, nie podając dalszych szczegółów.

Prezydent Ukrainy skrytykował rosyjskie siły za „brak nieludzkości” po tym, jak w poniedziałek 13 osób zginęło w nalocie na fabrykę chleba w Makariewie pod Kijowem i kościół w obwodzie żytomierskim, dodając: „To nie są ludzie”.

„Doszło do porozumienia w sprawie korytarzy humanitarnych” – powiedział.

„Czy to się udało? Zamiast tego pracują rosyjskie czołgi. Rosyjskie „gradowe” miny. Rosyjskie kopalnie”.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Analiza: Korytarze ludzkie

„Jednocześnie otwierają mały korytarz na terytoria okupowane” – dodał. Na kilkadziesiąt osób.

„To nie tyle dla Rosji, ile dla propagandy. Prosto do ich kamer telewizyjnych. Na przykład to ratuje. Po prostu absurd. Tylko propaganda. Nic więcej”.

Powiedział, że rosyjscy żołnierze zaminowali drogę, na której uzgodniono przewożenie żywności i lekarstw dla ludzi i dzieci w Mariupolu – oraz zniszczyli autobusy, które miały pomóc w ewakuacji ludności cywilnej.

Rosja ograniczyła swoją propozycję korytarzy humanitarnych, aby umożliwić cywilom opuszczenie pięciu ukraińskich miast, w tym Kijowa, od godziny 9:00 czasu lokalnego (7:00 GMT) — ale większość tras będzie przebiegać przez Rosję lub Białoruś, które Zełenski wcześniej odrzucił jako „niemoralne”.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Putin chce zniszczyć ludzkość

Ewakuacje mają miejsce, gdy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że ​​liczba ataków na szpitale, karetki pogotowia i inne placówki opieki zdrowotnej na Ukrainie w ostatnich dniach gwałtownie wzrosła.

READ  Szwajcaria: Prawicowi populiści wzmacniają swoją pozycję po wyborach federalnych

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła również, że kraj cierpi z powodu braku niezbędnych środków medycznych.

Agencja ONZ potwierdziła co najmniej dziewięć zgonów w 16 atakach na placówki służby zdrowia od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Moja rodzina ucieka po raz drugi

„Będziemy nalegać na negocjacje z Rosją”

Prezydent Zełenski w swoim przekazie wideo obiecał nie rezygnować z negocjacji pokojowych, mimo pozornie niewielkich postępów w rozmowach w poniedziałek.

Powiedział: „Porozmawiamy”. „Będziemy nalegać na negocjacje, dopóki nie znajdziemy sposobu, aby powiedzieć naszym ludziom: w ten sposób osiągniemy pokój. Dokładnie pokój”.

Czytaj więcej:
Premier mówi, że „nic nie jest poza stołem”, jeśli chodzi o sankcje
Dlaczego Wielka Brytania wydała tak mało wiz ukraińskim uchodźcom?
Czym jest strefa zakazu lotów i dlaczego Zachód jej nie egzekwuje na Ukrainie?

Powiedział, że armia ukraińska zajmuje pozycje, które zadały „niezwykle bolesne straty wrogowi” i pochwalił Ukraińców za protesty przeciwko siłom rosyjskim.

„Każdy Ukrainka, który wczoraj i dziś protestował przeciwko najeźdźcom, a jutro będzie protestował, to bohaterowie” – powiedział.

Krzyczymy z wami najeźdźcami, stoimy z wami na placach i ulicach i nie boimy się z wami, gdy najeźdźcy otwierają ogień i starają się wszystkich trzymać z daleka.

– Nie powstrzymujesz się. My się nie wstrzymujemy.

Tymczasem rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow w rozmowie telefonicznej we wtorek przedstawił stanowisko Moskwy w sprawie konfliktu na Ukrainie watykańskiemu ministrowi spraw zagranicznych Petro Parolinowi – poinformowało w komunikacie rosyjskie MSZ.

Ławrow odniósł się do obaw pana Parolina dotyczących sytuacji na Ukrainie, przedstawiając „zasadnicze stanowisko Rosji w sprawie przyczyn i celów specjalnej operacji wojskowej prowadzonej na Ukrainie”.

Obie strony liczyły na jak najszybsze przeprowadzenie czwartej rundy rozmów między Moskwą a Kijowem
„Dążenie do porozumienia w sprawie głównych problemów leżących u podstaw kryzysu w celu ich rozwiązania i powstrzymania działań wojennych” – dodało ministerstwo.

Subskrybuj codzienny podcast naPodcast AppleApodcast googleAspotifyAgłośnik

READ  Wynalazcy „kropki kwantowej” zdobyli Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii

Przyspiesz składanie wniosków wizowych dla Ukraińców uciekających do Wielkiej Brytanii

nadchodzi Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace Zapowiedział, że poprze Polskę, jeśli zdecyduje się przekazać Ukrainie myśliwce MiG-29.

Stany Zjednoczone wezwały Polskę do dostarczenia samolotów z czasów sowieckich i zaoferowały w zamian dostarczenie alternatywnych samolotów amerykańskich.

Wallace powiedział Sky News: „Polska zda sobie sprawę, że wybory, których dokonuje, nie tylko bezpośrednio pomogą Ukrainie, co jest dobrą rzeczą, ale mogą postawić ją na bezpośredniej linii ognia z krajów takich jak Rosja czy Białoruś.

– Będą musieli się dostroić. To naprawdę ogromna odpowiedzialność dla prezydenta Polski, a tak naprawdę ministra obrony.

Użyj przeglądarki Chrome, aby uzyskać dostęp do odtwarzacza wideo

Nowożeńcy zostają w Kijowie na walkę

Polscy strażnicy graniczni twierdzą, że od rosyjskiej inwazji 24 lutego do Polski uciekło około 1,2 mln Ukraińców, w tym 141 500 w poniedziałek.

Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców powiedział, że liczba uchodźców uciekających przed wojną na Ukrainie wzrosła do dwóch milionów.

Wallace powiedział, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych pomoże Home Office w rozpatrzeniu wniosków wizowych od Ukraińców uciekających do Wielkiej Brytanii, uznając potencjał przyspieszenia tego procesu.

A Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało w poniedziałek wieczorem, że wydano 300 wiz z łącznej liczby 17 700 złożonych wniosków o programy rodzinne, z których złożono 8900.

Inwazja na Ukrainę: dokąd zmierzają uchodźcy?

Szczątki rozbitych rosyjskich pojazdów wojskowych wypełniają drogę w miejscowości Bucha.  Zdjęcie: AP
zdjęcie:
Szczątki rozbitych rosyjskich pojazdów wojskowych wypełniają drogę w miejscowości Bucha. Zdjęcie: AP

Psy rozrywające ciała

Kiedy rosyjska inwazja na Ukrainę wkracza w drugi tydzień, burmistrz kijowskiego przedmieścia Posza powiedział, że ostrzał artyleryjski był tam tak duży, że ludzie nie ustępowali, dopóki nie mogli zebrać swoich zmarłych.

„Nie możemy nawet zebrać ciał, ponieważ bombardowanie ciężką bronią nie kończy się w dzień ani w nocy” – powiedział Anatole Fedoruk.

„Psy rozrywają ciała na ulicach miasta. To koszmar”.

Tymczasem prezydent USA Joe Biden wysłał list z podziękowaniami do prezydenta Korei Południowej Moon Jae-ina za przyłączenie się do sankcji finansowych i kontroli eksportu przeciwko Rosji, mówiąc, że posunięcie to stanowi silne przesłanie poparcia dla Ukrainy, poinformowało we wtorek biuro Moona.