Economy

Węgry muszą zezwolić na niezależne śledztwo w sprawie Pegasusa: najlepsze oprogramowanie szpiegujące dla eurodeputowanych autorstwa Manfreda Webera

wydane w:

Od francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona po dziennikarzy, liderów biznesu i działaczy na rzecz praw człowieka, lista osób, które rzekomo szpiegowały korzystanie z oprogramowania Pegasus, jest długa i błyszcząca. Węgry są jedynym krajem w Unii Europejskiej, który rzekomo używał izraelskiego oprogramowania szpiegującego. Jej rząd musi teraz zezwolić na niezależne śledztwo, według przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Manfreda Webera. Przewodniczy Europejskiej Partii Ludowej, największej grupie politycznej w Parlamencie Europejskim.

Manfred Weber, niemiecki eurodeputowany z koalicji CDU/CSU Angeli Merkel, odpowiedział węgierskiemu rządowi, że „nie był świadomy” rzekomego gromadzenia danych za pomocą oprogramowania szpiegującego Pegasus.

„Myślę, że węgierski rząd powinien być przygotowany na umożliwienie niezależnego dochodzenia w tych kwestiach. To już nie jest wewnętrzna sprawa Węgier. Ma szerszy wpływ na poziomie europejskim, dlatego musimy wyjaśnić te kwestie”. […] Ludzie w całej Europie powinni upewnić się, że szanujemy zasady bycia Europejczykami”.

Tymczasem w Niemczech, po tygodniu śmiertelnych powodzi, operacje oczyszczania i odbudowy nadal trwają i prawdopodobnie potrwają jeszcze kilka miesięcy.

Podczas gdy niemiecki rząd zażądał setek milionów euro na opłacenie szkód, Weber powtórzył opinię kanclerz Merkel, która wezwała do podjęcia pilnych działań w celu przeciwdziałania zmianom klimatu: „Kiedy poradziliśmy sobie z sytuacją kryzysową, musimy pomyśleć o tym, co może być nauczyłem się z tego nieszczęścia. ” . […] Oczywiste jest, że zmiany klimatyczne są największym wyzwaniem naszego pokolenia. Cieszę się, że w Europie mamy w tej sprawie szeroki konsensus… wszyscy akceptują, że musimy się spieszyć”.

Są też polityczne implikacje dla sojuszu CDU/CSU Weber. Armin Laschet, prezydent CDU w zalanej Nadrenii Północnej-Westfalii i osoba, która prawdopodobnie zastąpi Angelę Merkel na stanowisku kanclerza, śmieje się na uboczu wizyty w rejonie klęski powodzi.

Weber powiedział France 24: „Laschet przeprosił za ten błąd. Powiedział, że to pomyłka. W Nadrenii Północnej-Westfalii zarządza kryzysem w bardzo pozytywny sposób. o pomaganiu teraz, pomaganiu teraz, a ludzie powinni zobaczyć, że politycy wszystkich partii łączą siły i pomagają sobie nawzajem”.

READ  Nium rozbudowuje sieć płatności w Europie o nowy korytarz Polski

Po tym, jak Komisja Europejska zagroziła obecnemu polskiemu rządowi grzywnami za zignorowanie orzeczenia Sądu Najwyższego UE, Weber odrzucił sugestie, że „Pulexit” może być na kartach.

„Nie o tym mówię i o co chciałbym zapytać. Jasne jest, że jako europejski polityk chcę utrzymać Europę razem” – powiedział.

Webber powiedział również FRANCE 24, że jest przekonany, że w Polsce nadal są silne nastroje prounijne: „Widzę, jak wielu ludzi w Polsce wychodzi na ulice, demonstrując, by walczyć o proeuropejskie podejście i rządy prawa. Podejście polskie – w ubiegłym roku były wybory na prezydenta Polski i była tylko niewielka różnica między tymi, którzy głosowali na proeuropejskiego prezydenta, który był gotów stanąć w obronie praworządności, a niewielka większość na korzyść kandydata PiS”.

Dodał: – Bardzo liczę na to, że Polacy wstają i walczą o proeuropejski rozwój, a Europa musi pomóc – Europa musi mieć jasność co do reguł i zasad i pokazać naszą solidarność z tymi na ulicach.

Wyprodukowane przez Isabel Romero, Céline Schmidt, Mathilde Benezet i Perrin Desplats

About the author

Rosemary Robinson

„Nieuleczalny entuzjasta muzyki. Piwo. Totalny odkrywca. Wichrzyciel. Oddany fanatyk sieci”.

Add Comment

Click here to post a comment