Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

W sondażach w Austrii skrajna prawica niezmiennie prowadzi – EURACTIV.com

W sondażach w Austrii skrajna prawica niezmiennie prowadzi – EURACTIV.com


Wiadomości europejskie, które warto przeczytać. zapraszamy stolice Przez Euractiv.


Dzisiejsza wersja jest obsługiwana przez Hydrogen Europe.

Odkrywaj, ucz się, łącz i daj się zainspirować!

Zarejestruj się już teraz bezpłatnie na tegoroczne wydarzenie Hydrogen! Konferencja odbędzie się w Brukseli Expo w dniach 20 i 24 grudnia i będzie miejscem spotkań liderów branży, naukowców i decydentów oraz dyskusji na temat możliwości i wyzwań stojących przed gospodarką wodorową. Dołącz tutaj ->


W dzisiejszych wiadomościach ze stolic:

Wiedeń

Austriacka skrajnie prawicowa FPÖ, która od roku utrzymuje przewagę nad innymi partiami, jest obecnie na dobrej drodze, aby stać się najsilniejszą partią w kraju w wyborach krajowych zaplanowanych na jesień przyszłego roku. Czytaj więcej.

///

Instytucje Unii Europejskiej

Europejscy socjaliści są podzieleni co do stanowiska izraelsko-palestyńskiego. Europejska Partia Socjalistyczna (PES) nie osiągnęła wspólnego stanowiska w sprawie wydarzeń w Izraelu i Palestynie podczas kongresu w Maladze w Hiszpanii, poinformowało Euractiv źródło PES. Czytaj więcej.

Ministrowie obrony UE wzywają do lepszego dostępu przemysłu do finansowania Oczekuje się, że ministrowie obrony UE wydadzą we wtorek wspólne oświadczenie, w którym wezwą banki do zapewnienia przemysłowi obronnemu dostępu do pożyczek w celu usunięcia przeszkód dla zwiększonych inwestycji w moce produkcyjne. Czytaj więcej.

///

Wiedeń

Centrolewica w Austrii stawia na doświadczonych członków w wyborach do Unii Europejskiej Austriaccy Socjaldemokraci postawili na doświadczenie i prawdopodobnie ponownie powołają posłów do Parlamentu Europejskiego zasiadających obecnie w Parlamencie Europejskim, aby ponownie kandydowali w wyborach do Parlamentu Europejskiego w czerwcu 2024 r., w miarę jak partia będzie kontynuować drogę wewnętrznej odnowy. Czytaj więcej.

///

Berlin

Niemieccy konserwatyści kończą serię sojuszy rządowych z Partią Zielonych. Niemiecka konserwatywna Unia Chrześcijańsko-Demokratyczna (CDU) podjęła w piątek decyzję o rozpoczęciu szybkich negocjacji w sprawie utworzenia koalicji z socjaldemokratami w Hesji, co oznacza wyraźne odejście od niemal automatycznej praktyki tej partii polegającej na sojusznictwie z Partią Zielonych na szczeblu regionalnym . Czytaj więcej.

///

Paryż

Pod nieobecność Macrona w Paryżu odbędą się w weekend marsze poparcia dla Palestyny ​​i przeciwko antysemityzmowi. W sobotę i niedzielę tysiące ludzi wzięło udział w dwóch protestach w Paryżu, z których pierwsza domagała się zawieszenia broni w Gazie, a druga przeciwko antysemityzmowi, natomiast nieobecność prezydenta Francji Emmanuela Macrona na drugim proteście wzbudziła wątpliwości. Czytaj więcej.

READ  Nowe technologie na rynku lakierów do paznokci, wpływ COVID-19, trendy biznesowe, analiza kluczowych graczy, trendy w branży i prognoza do 2029 r. ||

///

Haga

Lider holenderskich sondaży dołącza do Europejskiej Partii Ludowej w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego Założona w sierpniu antysystemowa holenderska partia Nowa Umowa Społeczna zamierza wziąć udział w przyszłorocznych wyborach europejskich, powiedział w piątek jej lider Bert van Boeglen, a holenderskie media donosiły, że partia chce przystąpić do Unii Europejskiej. Europejska Partia Ludowa (EPP). Czytaj więcej.


południe Europy

Ateny

Po gorącym spotkaniu wewnętrzna opozycja wycofuje się z greckiej lewicy. Po miesiącach nieporozumień i starć znaczna część opozycji zdecydowała się opuścić lewicową partię Syriza, co przez jednych było postrzegane jako kolejny cios w jedność lewicy, inni zaś określali to jako ulgę dla nowego kierownictwa. Czytaj więcej.

///

Rzym

Włoskie partie lewicowe zapowiadają dialog w celu obalenia rządu Meloniego Włoskie partie lewicowe wyszły na ulice Rzymu, aby zaprotestować przeciwko rządowi premier Giorgii Meloni i wezwać do spójności, aby stanowić realną alternatywę dla centroprawicy. Czytaj więcej.

///

Madryt

Sanchez zapewnia przedłużenie swojej kadencji, gdyż prawica eskaluje „narodowy opór”. Pełniący obowiązki premiera Hiszpanii Pedro Sanchezowi w końcu udało się poskładać wszystkie elementy złożonej układanki politycznej, których potrzebuje, aby wrócić do władzy, ponieważ siły prawicowe i skrajnie prawicowe zobowiązały się w niedzielę do zintensyfikowania swojego narodowego oporu wobec kontrowersyjnej ustawy o amnestii Sancheza. Uzgodniono to w zamian za wsparcie Katalonii do czasu ogłoszenia nowych wyborów. Czytaj więcej.

///

Lizbona

Portugalscy prokuratorzy przyznają się do poważnego błędu w transkrypcji w śledztwie dotyczącym Costy. Prokuratura prowadząca śledztwo w sprawie byłego premiera Antonio Costy przyznała się do błędu w zapisie z podsłuchu, który doprowadził do jego upadku, rzekomo mieszając jego nazwisko z nazwiskiem ministra gospodarki Antonio Costy Silvy, według jednego z prokuratorów. Pełnomocnik jednego z oskarżonych w tej sprawie. Czytaj więcej.

///

Valletta

Działacze maltańscy i były prezydent wzywają do zerwania stosunków dyplomatycznych z Izraelem. Ponad 150 maltańskich działaczy, w tym różne organizacje oraz były prezydent, premier Robert Abela i minister spraw zagranicznych Ian Borg, wezwali do odwołania ambasadora Malty w Izraelu w związku z „ludobójstwem” i „zabijaniem tysięcy palestyńskich dzieci”. Czytaj więcej.

READ  Niemcy nie przyjmą uchodźców od ministra spraw wewnętrznych Białorusi i Polski

Wschodnia Europa

Praga

Być może to proizraelskie stanowisko czeskiego rządu kosztowało premiera wizytę w Nigerii. Odwołanie w ostatniej chwili przez Nigerię wizyty premiera Czech Petra Fiali w tym kraju w ramach jego podróży po Afryce może mieć coś wspólnego z proizraelskim stanowiskiem jego rządu, stwierdził czeski ekspert do spraw afrykańskich. Czytaj więcej.

///

Warszawa

Przed ostatnią szansą na zdobycie większości parlamentarnej stoi Prawo i Sprawiedliwość. Konserwatywna partia Prawo i Sprawiedliwość stoi przed ostatnią szansą na utworzenie koalicji w celu zdobycia większości w parlamencie po tym, jak prezydent Andrzej Duda uratował swoją wirtualną porażkę w zeszłomiesięcznych wyborach powszechnych i powołał obecnego premiera PiS Mateusza Morawieckiego do utworzenia rządu. Nowy rząd. Czytaj więcej.

///

Bratysława

Platforma Wolności Mediów rozpoczyna pracę na Słowacji. Słowacka Platforma Wolności Mediów – zrzeszająca rząd, organizacje pozarządowe i przedstawicieli mediów – ma na celu wspieranie realizacji międzynarodowych zobowiązań, w tym raportów Komisji na temat praworządności, w związku z niedawnym atakiem premiera Roberta Fico na dziennikarzy w innym filmie. Czytaj więcej.


Wiadomości z Bałkanów

Sofia

Bułgarska branża restauracyjna przeciwko doradztwu podatkowemu. Propozycja bułgarskiego rządu, aby nałożyć 10% podatku na napiwki dla kelnerów, taksówkarzy i fryzjerów, spotkała się z ostrym sprzeciwem branży restauracyjnej i finansistów, a także wyśmiewana przez byłego premiera Bojko Borysowa. Czytaj więcej.

///

Bukareszt

Rumunia przyjmuje Narodową Strategię dla Afryki. Nowa strategia Rumunii wobec Afryki ma na celu ożywienie stosunków tego kraju z Afryką i zbudowanie obiecujących podstaw współpracy przed prezydentem Klausem Iohannisem. Następna runda za nami Afryki, który rozpoczyna się we wtorek. Czytaj więcej.

///

Belgrad

Serbia powinna skorzystać z szansy, jaką daje jej raport komisji: Minister. Minister integracji europejskiej Tanja Mešević powiedziała Euroactiv, że Serbia powinna skorzystać na raporcie Komisji Europejskiej na temat tego kraju, w którym stwierdzono ograniczony postęp, ale żadnych niepowodzeń. Czytaj więcej.

///

Prisztina

Były szef wywiadu Kosowa publikuje „wyciekły” statut Stowarzyszenia Gmin Serbskich. Burim Ramadani, były szef agencji wywiadowczej Kosowa, opublikował, według niego wyciekłą kopię unijnego i amerykańskiego projektu statutu Stowarzyszenia Serbskich Gmin Północnego Kosowa, będącego kluczowym żądaniem w toczącym się dialogu między obydwoma krajami. Kosowo i Serbia, przy wsparciu Unii Europejskiej. Czytaj więcej.

READ  Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń? Spółka Akcyjna: Sprawozdanie Zarządów z działalności Grupy PZU i PZU SA 2022

porządek obrad:

 • Unia Europejska: Rada do Spraw Zagranicznych zbiera się, aby omówić wojnę na Ukrainie, najnowsze wydarzenia w Armenii i Azerbejdżanie, sytuację w Izraelu i na Bliskim Wschodzie i nie tylko;
 • Oczekuje się, że nieformalne spotkanie ministrów ds. mieszkalnictwa skupi się na dostępie do niedrogich mieszkań, rozwoju obszarów miejskich i nie tylko;
 • przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen przewodniczy spotkaniu Organu Komisarzy z Europejskim Trybunałem Obrachunkowym; Gospodarzem był prezes Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Tony Murphy;
 • Komisarz ds. Pracy i Praw Socjalnych Nicola Schmitt uczestniczy w „Europejskiej konferencji na temat ekonomii społecznej: ludzie, planeta, praca” zorganizowanej przez prezydencję hiszpańską w San Sebastian, Hiszpania; Spotyka się z zastępcą dyrektora generalnego MOP Mią Sibo;
 • Komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni uczestniczy w Wiedeńskim Forum Ekonomicznym w Austrii. Spotyka się z premierem Macedonii Północnej Dimitarem Kovacevskim;
 • Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira uczestniczy w spotkaniu członków Komisji z prezydentem COP28, sułtanem Al Jaberem; Spotyka się z dyrektorem generalnym Europejskiego Instytutu Administracji Publicznej, Marco Ungaro; Uczestniczy w nadzwyczajnym posiedzeniu Grupy Specjalistycznej Wysokiego Szczebla ds. przyszłości polityki spójności;
 • Komisarz ds. równości Helena Dali wygłasza przemówienie programowe online na platformie Europejskich Włoskich Kart Różnorodności;
 • Komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Ileana Ivanova spotyka się z byłym komisarzem europejskim Michelem Barnierem i przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Letnich Igrzysk Olimpijskich 2024 Tonym Estanguettem; Wygłasza przemówienie programowe na szczycie cyfrowym MŚP;
 • Niemcy: Kanclerz Olaf Scholz gości na kolacji przywódców UE, w tym przewodniczącego Rady Charlesa Michela;
 • Portugalia: Szczyt w sieci WWW;
 • indyk: Rozmowy o budowie zaufania między Turcją a Grecją;

***

[Edited by Sarantis Michalopoulos, Daniel Eck, Alice Taylor, Sofia Stuart Leeson, Sofia Mandilara]