Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

USA twierdzą, że przed zimą Ukraina stanie przed decydującą bitwą na południu

Urzędnicy amerykańscy i prawodawcy ostrzegają, że Ukraina stanie przed decydującą bitwą o odzyskanie terytorium na południu kraju, zanim zima przyniesie zdradzieckie warunki walki, jeśli ma odmówić Rosji możliwości zacieśnienia uścisku nad regionem.

W ostatnich dniach siły ukraińskie Osiągaj szybkie wygrane Na dwóch oddzielnych frontach odzyskał połacie terytorium na wschodzie i przebił się przez linie frontu na południu wokół decydującej osi terytorialnej Chersoniu. Władimir Putin zażądał włączenia obu regionów do Rosji i rozpoczął proces ich aneksji.

Pentagon powiedział, że Kijów powinien wykorzystać swój impet na wschodzie, aby odeprzeć siły rosyjskie okupujące strategiczne obszary na południu, które są bramą do Morza Czarnego.

„Zbliża się sezon walk. Ukraińcy zdobyli przewagę i muszą dalej naciskać na swoje zdobycze” – powiedział Chris Murphy, demokrata w senackiej Komisji Spraw Zagranicznych.

„Prawdziwa długoterminowa katastrofa dla Ukrainy polega na tym, że Rosja odcięła Ukrainie dostęp do wód od Mariupola do Odessy. Siłą napędową Ukrainy jest jej dostęp do Odessy i dlatego ważne jest, aby byli w ofensywie, a nie tylko na obronne na południu”.

Podczas gdy Ukraina odniosła sukces w swoim piorunowym kontrataku w rejonie Charkowa i jej zaskoczeniu Wypędzenie wojsk rosyjskich pod Lyman W obwodzie donieckim alianci zachodni postrzegają wyzwolenie Chersonia jako krytyczny test.

„Jeśli możesz kontrolować Chersoń, z pewnością możesz uniemożliwić ludziom dostanie się do Odessy, czego myślę, że wszyscy uważamy, że Rosjanie naprawdę chcieli”, powiedział wysoki rangą urzędnik wojskowy USA.

Ukraińcy zgodzili się, że nadchodzące tygodnie będą kluczowe w ich kampanii odzyskania terytoriów na południu.

„Z pewnością konieczne jest szybkie przyśpieszenie wyzwolenia okupowanych terytoriów, ponieważ istnieje poczucie, że zmiany pogody ograniczą dalsze aktywne działania wojskowe w tym regionie” – powiedział Ihor Romanenko, były zastępca szefa ukraińskiego Sztabu Generalnego.

READ  Pożary, fale upałów i susze: kryzys klimatyczny stoi nam przed oczami, ale dlaczego nie możemy w to uwierzyć? | Wiadomości klimatyczne

„Jeśli nasi sojusznicy pomogą nam dostarczając bardziej nowoczesne uzbrojenie, którego potrzebujemy, sytuacja będzie znacznie szybsza i nie będziemy rozmawiać o czynnikach pogodowych” – dodał.

Szacunki wojskowych i analityków Ukraina Mogą wyzwolić Chersoń w dowolnym momencie od połowy listopada – jeśli w ogóle im się to uda.

Drugi funkcjonariusz obrony USA powiedział, że siły ukraińskie posuwały się na północny wschód od miasta i ustanowiły przyczółek na rzece Dniepr. Kierują się także w kierunku Chersonu od północy, ale wolniej. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził we wtorek, że jego siły odbiły kilka miast na północny wschód od Chersoniu.

– Muszą coś zrobić w sprawie Chersonia, i to wkrótce – powiedział zachodni dyplomata. „Podnosi morale lokalnej opinii publicznej i wojska, ale jest również dowodem na to, że szkolenie i dostarczony sprzęt są najlepiej wykorzystywane”.

Urzędnicy powiedzieli, że istnieje pilna potrzeba, aby siły ukraińskie odbiły południe przed zimą, ponieważ ziemia na tym obszarze nie zamarzła przez ostatnie trzy lata, co oznacza, że ​​teren wkrótce stanie się bardzo błotnisty.

Warunki te utrudnią obu stronom manewrowanie, zmuszając je do pozostania na głównych drogach, gdzie będą eksponowane. Urzędnicy i analitycy twierdzą, że błoto daje również przewagę broniącym terytorium, ponieważ nie muszą poruszać się po ziemi.

pomimo Morale Rosjan jest niskieObecni i byli urzędnicy twierdzą, że Moskwa wzmocniła swoje pozycje na południu, utrudniając jakąkolwiek ofensywę ukraińską.

„Rosjanie włożyli dużo wysiłku i dużo czasu, aby kopać trochę inaczej niż na wschodzie” – powiedział przedstawiciel NATO. „Byli w stanie poruszać tarczami i byli w stanie zbudować wokół nich elementarną obronę”.

„W tym miejscu wkracza matematyka” – dodał urzędnik – „Ukraińcy będą potrzebować przytłaczającej siły, aby się tam dostać”.

READ  Cleo Smith: Czterolatek znaleziony żywy w zamkniętym domu ponad dwa tygodnie po tym, jak zaginął | wiadomości ze świata

Jednak amerykański urzędnik obrony powiedział, że siły rosyjskie mają problemy z infrastrukturą i logistyką, aby przemieścić dostawy przed zimą – coś, co Kijów może wykorzystać na swoją korzyść.

„Ukraińcy muszą pomyśleć, korzystając ze swojego inteligentnego, elastycznego szkolenia i operacji specjalnych, które otrzymali od nas i naszych sojuszników, wymyślić, jak manipulować Rosjanami, aby stracić pewną przewagę na ziemi” – powiedziała Evelyn Farkas, była wyższa policja. figura profilu. Urzędnik Pentagonu w administracji Baracka Obamy.

Od czasu inwazji na Rosję w lutym Stany Zjednoczone przeznaczyły Ukrainie ponad 16,8 miliardów dolarów na pomoc w zakresie bezpieczeństwa. Prezydent Joe Biden w zeszłym tygodniu podpisał kolejną pomoc nadzwyczajną dla Ukrainy, w tym 7 miliardów dolarów w śmiertelnej pomocy i kontraktach zbrojeniowych.

Jego administracja ogłosiła również w tym tygodniu 625 milionów dolarów nowej śmiercionośnej pomocy dla Ukrainy, w tym czterech systemów rakietowych dalekiego zasięgu zwanych himars To napędzało postępy Ukrainy na północy i południu. Urzędnicy mówią, że wkrótce przybędą.

Zachodni sojusznicy Ukrainy uważnie obserwują ofensywę chersońską w poszukiwaniu dowodów na to, że wojsko może rozmieścić broń, którą otrzymała w złożonym, wielokierunkowym ataku na siły rosyjskie głęboko zakorzenione w środowisku miejskim.

Urzędnicy amerykańscy powiedzieli, że zapewniają to, czego Ukraińcy potrzebują, aby uniknąć eskalacji. Utrzymywali, że ostatni ruch Putina w sprawie aneksji był głośny Zagrożenia nuklearne Nie powinno to zniechęcać Ukrainy do agresywnych działań w celu odzyskania swojego terytorium.

„Aneksa nie zmienia niczego z perspektywy Ukrainy poza zmotywowaniem ich do większego i szybszego wysiłku” – powiedział Ben Hodges, były dowódca armii amerykańskiej w Europie, który jest obecnie starszym doradcą Human Rights First.

Urzędnicy amerykańscy byli pewni, że zachodni sojusz może pomóc Ukrainie przeciwstawić się siłom Putina zimą.

READ  Zamieszki na Kapitolu: „Kanon szamanów” Jacob Chansley przyznaje się do winy za atak z 6 stycznia | Wiadomości z USA

„Jeśli już, to wszystkie te rzeczy, które robi Putin, w tym broń energetyczna, sprawiają, że Europejczycy są wściekli i zdeterminowani, by nie kłaniać się i nie być przez niego zakładnikami” – powiedział wysoki rangą urzędnik USA.

Odzyskanie większej ilości terenów na południu będzie konieczne, aby zapewnić Ukrainie lepszą pozycję negocjacyjną dla ewentualnych przyszłych negocjacji o zawieszeniu broni z Rosją, powiedzieli urzędnicy amerykańscy i prawodawcy.

„Ukraina oczywiście potrzebuje portu na Morzu Azowskim, potrzebuje portu na Morzu Czarnym, na wschód od Krymu, a Chersoń to oczywiście duże miasto, chcą to odzyskać” – powiedział Brad Sherman, kalifornijski demokrata. . Komisja Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów.

Ostateczne rozliczenie nastąpi za sześć lub osiem miesięcy. Putin kontroluje nieco większy obszar niż w lutym. . . Wtedy dochodzimy do zawieszenia broni. Ale myślę, że Ukraina musi odzyskać więcej terytorium, zanim to się stanie.

Dodatkowe sprawozdania Henri Foy w Brukseli i Romana Ulrichka w Kijowie