Komisja Europejska zarekomendowała Sądowi Najwyższemu polskiego obozu kwestie związane z praworządnością i niepodległością kraju Sąd Najwyższy.
Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyda środki tymczasowe do czasu podjęcia ostatecznej decyzji „w sprawie niezależności sądownictwa i zapobieżenia dalszej eskalacji poważnych i nieodwracalnych szkód. MNIE Porządek prawny ”, zgodnie z raportem komisji.
„Sprawy te obejmują sprawy, w których sędziowie cofnęli immunitet sędziom z zamiarem wszczęcia lub wstrzymania przeciwko nim postępowania karnego, co skutkuje tymczasowym zawieszeniem i obniżeniem ich wynagrodzeń” – stwierdziła UE w oświadczeniu. „Oczekiwanie, że sędziowie staną przed organizacją, której niezależność nie jest gwarantowana, stwarza„ efekt zimna ””.
Posunięcie to jest częścią ciągłego napięcia między Brukselą a rządami nacjonalistycznymi w krajach takich jak Polska i Węgry w związku z demokratycznymi standardami koalicji 27 państw. Bruksela wcześniej ostrzegała Warszawę, że może skierować ją do sądu, jeśli nie zmieni prawa o władzy sądowniczej, co jest uznawane za naruszenie prawa UE.
Polskie prawo zezwala sędziom izb dyscyplinarnych Sądu Najwyższego na wydawanie wyroków określających sposób wykonywania przez nich obowiązków, co ostatecznie zagraża niezależności sądownictwa w kraju, co zdaniem urzędników UE jest „podstawową wartością” państw członkowskich UE.
ARIS OIKONOMOU / AFP przez Getty Images
Więcej informacji od Associated Press, patrz poniżej.
W Warszawie rzecznik rządu Piotr M ல்ல ller zakwestionował autorytet UE w tej sprawie.
„Regulacja obszaru sądownictwa należy tylko do władzy krajowej, co jest bezpośrednim skutkiem konstytucji Polski i postanowień traktatów unijnych” – powiedział.
Powiedział M ல்ல ller Świergot Wniosek Komisji do sądu „nie ma podstaw prawnych ani faktycznych”. „Przepisy w Polsce są zgodne ze standardami obowiązującymi w Unii Europejskiej” – podkreślił.
Szereg postępowań legislacyjnych pod koniec 2019 r. Reguluje funkcjonowanie polskiego sądownictwa. Przepisy te weszły w życie w lutym 2020 r. W kwietniu Komisja Europejska rozpoczęła represje wobec prawicowego rządu w Warszawie, a dalsze działania podjęła w październiku i grudniu.
W listopadzie komisja dyscyplinarna zawiesiła sędziego Igora Duleyę i obniżyła jego pensję o 25 procent. Krytyczny wobec zmian w wymiarze sprawiedliwości Duleya stał się symbolem walki o sprawiedliwość w Polsce. Odrzucono również immunitet Duleyi, co umożliwiło prokuratorom wniesienie oskarżenia przeciwko sędziemu za umożliwienie dziennikarzom zapoznania się z werdyktem podczas przesłuchania o znaczeniu politycznym.
Był trzecim sędzią, który skrytykował politykę polskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, zawieszoną przez Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego złożoną w większości z lojalistów rządowych.
Komisja Europejska wśród środków tymczasowych, do których dąży, znalazła się między innymi z wnioskiem o zawieszenie przepisów prawnych, które pozwalają sądowi rozstrzygać roszczenia w takich sprawach, jak wzmocnienie immunitetu, a także zatrudnienie, ubezpieczenie społeczne i emerytura Sądu Najwyższego. Sędziowie Sądu. „
Christian Markiewicz, prezes największego zrzeszenia sędziowskiego w Polsce, nazwał decyzję komisji „zwycięstwem wolnych ludzi” i „zwycięstwem sądownictwa”, ponieważ świadczy o poparciu Europy dla obrony ich niezawisłości.
Zasady wprowadzone przez rząd od czasu objęcia urzędu w 2015 roku zmusiły niektórych starych sędziów do przejścia na emeryturę, zwłaszcza tych, którzy krytycznie odnoszą się do działań rządu. Rząd zatrudnia wiernych i podkreśla, że potrzebne są zmiany w celu zrestrukturyzowania wymiaru sprawiedliwości, który przetrwał od czasów komunizmu.
Krytycy twierdzą, że od tego czasu większość pracowników została przeniesiona, a celem rządu jest sprawowanie kontroli politycznej nad sądownictwem.
Amnesty International stwierdziła, że decyzja komisji była „bardzo potrzebnym krokiem, aby zapobiec dalszemu niszczeniu niezależności sądownictwa w Polsce”.
„Pomimo środków tymczasowych, które domagają się zawieszenia dyscyplinarnego postępowania, polskie władze nadal nękają sędziów i prawników, którzy krytykują„ reformy ”. Z niecierpliwością czekamy na szybkie wydanie tymczasowego nakazu przez Trybunał Sprawiedliwości UE i mamy nadzieję, że polskie władze ostatecznie położy kres atakom na ich własny wymiar sprawiedliwości ”- powiedziała Eve Kedi, dyrektor Biura ds. UE w Amnesty Międzynarodowy.
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
10 spraw urzędowych, które załatwisz online z Profilem Zaufanym
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher