Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ukraina ma nadzieję, że międzynarodowi partnerzy pomogą odbudować kraj – Ministerstwo Gospodarki

Ukraina ma nadzieję, że międzynarodowi partnerzy pomogą odbudować kraj – Ministerstwo Gospodarki

Ukraina liczy na wsparcie międzynarodowych partnerów w odbudowie kraju i realizacji programów społecznych, których celem jest powrót Ukraińców do domów.

Mówiła o tym wiceminister gospodarki Ukrainy Tetiana Berezna na Polsko-Ukraińskim Forum Gospodarczym podczas dyskusji na temat polityki społecznej i wyzwań w kontekście wojny na Ukrainie, donosi Ukrinform, powołując się na serwis prasowy Ministerstwo Gospodarki Ukrainy.

„Wojna niszczy ukraiński rynek pracy. Walki toczą się w regionach, w których pracuje dziesięć milionów ludzi. Co najmniej pięć milionów ludzi straciło pracę. Setki robotników zginęło w walkach. W wyniku działań wojennych ok. kraj opuściło już siedem milionów ludzi. A poziom bezrobocia znacząco wzrósł”.

Jej zdaniem głównym priorytetem w pracach rządu jest osiągnięcie stabilności i ożywienia gospodarczego, rozwój rynku pracy i powrót obywateli Ukrainy do domów oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Powiedziała, że ​​wiele programów rządowych, które zostały już uruchomione i działają z powodzeniem, ma na celu osiągnięcie tego celu.

Powiedziała, że ​​w szczególności takie programy to m.in. przystępne kredytowanie przedsiębiorstw, przenoszenie przedsiębiorstw z obszarów niebezpiecznych do relatywnie bezpiecznych, udzielanie wsparcia na rozwój przedsiębiorczości, angażowanie bezrobotnych do prac społecznie użytecznych w ramach projektu Armia Odbudowy, programy częściowej pomocy dla bezrobotnych .

„Rozumiemy, że czekają nas wielkie wyzwania i zadania na drodze do odbudowy Ukrainy i powrotu naszego narodu. Mamy nadzieję, że międzynarodowi partnerzy tutaj będą nas wspierać, w tym nasza dobra przyjaciółka Polska, w której prawie 1,5 miliona Ukraińców żyjemy i obecnie przebywamy w programie ochrony czasowej.Staramy się sprowadzić z powrotem wszystkich naszych Rodaków, którzy zostali zmuszeni do wyjazdu z powodu wojny.”

Zaznaczyła, że ​​każdy z partnerów Ukrainy będzie mógł znaleźć swoją rolę i dołączyć do dużego programu odbudowy Ukrainy. Można tego dokonać poprzez inwestycje w odbudowę infrastruktury, obiektów przemysłowych i socjalnych oraz poprzez wspieranie odrębnych programów ukierunkowanych na rozwój przedsiębiorczości i stymulowanie zatrudnienia, co daje możliwość pozyskania dowolnych źródeł, w tym darowizn na cele charytatywne, pomocy humanitarnej, grantów i dotacje. , pomoc międzynarodowa itp., powiedziała.

READ  Wikariusz Shrewsbury przyjmuje delegację, która ma omówić brytyjsko-polskie stosunki gospodarcze

„Ukraina zmienia się teraz dynamicznie, aby stać się lepszą dla swoich obywateli oraz otwartym i wiarygodnym partnerem dla swoich polskich przyjaciół” – powiedział Berezna.

Wcześniejsze doniesienia mówiły, że w ramach programu relokacji 770 firm na Ukrainie przeniosło się z obszarów aktywnych działań wojennych do obszarów bezpieczniejszych, a 599 z nich już wznowiło działalność.