Prawa LGBT stały się centralną częścią szerszej walki kraju między liberałami, którzy podkreślają potrzebę bardziej tolerancyjnego i inkluzywnego społeczeństwa, a religijnymi konserwatystami, którzy potępiają to, co uważają za próbę obalenia tradycyjnych wartości w większości katolickiej naród.
W morzu tęczowych flag, symbolu społeczności LGBT, protestujący zgromadzili się przed strzelistym neogotyckim Pałacem Kultury w centrum Warszawy, a przed rozpoczęciem marszu ze sceny DJ puszczał muzykę taneczną.
„Parada Równości to święto osób LGBT i wszystkich tych, którzy muszą walczyć o swoje prawa” – powiedział 22-letni restaurator Selwester Simuchowski.
„Homofobia to ogromny problem w Polsce… Jest wielu ludzi, którzy sobie z tym nie radzą, sami się zabijają. Sytuacja homoseksualistów w Polsce jest tragiczna i dlatego tu jestem – aby ich wspierać.”
Zarówno politycy, jak i duchowni zostali oskarżeni o podsycanie homofobii w Polsce.
Niektórzy konserwatyści twierdzą, że nie mają nic przeciwko gejom; Sprzeciwiają się tylko temu, co nazywają „ideologią gejowską”.
Tymczasem na Węgrzech nacjonalistyczny rząd premiera Viktora Orbana, sprzymierzony z rządzącą Polską partią Prawo i Sprawiedliwość, wprowadził nową ustawę zakazującą „pokazywania i promowania homoseksualizmu” wśród osób poniżej 18 roku życia.
– Robi się coraz trudniej… ale jednocześnie rośnie opór – mówi Marta Borkoska, 37-letnia konsultantka biznesowa, odnosząc się do sytuacji gejów w Europie Środkowo-Wschodniej.
Zapytana o to, co powiedziałaby ludziom, którzy sprzeciwiają się marszowi, odpowiedziała: „Powiem 'Nie lękajcie się’”.
„Certyfikowany guru kulinarny. Internetowy maniak. Miłośnik bekonu. Miłośnik telewizji. Zapalony pisarz. Gracz.”
More Stories
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex
Rozszerzanie współpracy poza obronność o gospodarkę i energetykę
GIP i KKR należą do firm chcących przejąć udziały w polskim oddziale Cellnex