Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Tydzień na Litwie: straż graniczna deportuje 23 nielegalnych migrantów;  Amerykański żołnierz tonie po tym, jak jego samochód zjechał z mostu w Kłajpedzie – Baltic News Network

Tydzień na Litwie: straż graniczna deportuje 23 nielegalnych migrantów; Amerykański żołnierz tonie po tym, jak jego samochód zjechał z mostu w Kłajpedzie – Baltic News Network

W zeszłym tygodniu wojska litewskie i polskie uczestniczyły we wspólnych ćwiczeniach w Olity, Związek Piłki Nożnej nazwał krytyką polityczną public relations

Słabe nastroje gospodarcze na Litwie w lipcu

Dane Litewskiego Urzędu Statystycznego w piątek 29 lipca pokazały, że wskaźnik nastrojów gospodarczych na Litwie, który mierzy zaufanie do gospodarki wśród producentów, konsumentów i inwestorów, spadł w lipcu do 3,3 proc. z -2,5 proc. w czerwcu. W ujęciu miesięcznym zaufanie usług spadło do 0,7 proc. z 3,3 proc., w budownictwie do minus 13,1 proc. z minus 11,4 proc., a konsumenckie do minus 11,7 proc. z 10,9 proc. Zaufanie w przemyśle poprawiło się do minus 1,4 procent z minus 2 procent, a zaufanie w handlu detalicznym pozostało bez zmian.

Litwa dodaje 1279 nowych przypadków Covid-19, 1 zgon

Oficjalne statystyki wykazały, że w piątek rano Litwa odnotowała 1279 nowych zakażeń koronawirusem i jedną śmierć z powodu COVID-19 w ciągu 28 lipca. Około 936 nowych przypadków było pierwotnych, 326 drugorzędowych, a 13 trzeciorzędowych. Liczba pacjentów szpitala wynosi obecnie 126, w tym cztery przypadki na oddziale intensywnej terapii. 14-dniowy początkowy wskaźnik infekcji wzrósł jeszcze bardziej w ciągu ostatnich 24 godzin do 478,4 przypadków na 100 000 osób, z siedmiodniowym wskaźnikiem pozytywnych testów sięgającym 51,2 procent. Jednak dzienna liczba nowych przypadków koronawirusa jest nadal znacznie poniżej szczytu ponad 14 000 przypadków na początku lutego. Ponad 1,1 miliona osób na Litwie przynajmniej raz uzyskało pozytywny wynik testu na Covid-19.

Straż graniczna odstrasza 23 nielegalnych migrantów na granicy

Litewska Służba Graniczna poinformowała w czwartek, 28 lipca, że ​​litewska straż graniczna odprawiła 23 migrantów próbujących nielegalnie przedostać się do kraju z Białorusi w piątek, 29 lipca. Od 3 sierpnia 2021 r. litewscy strażnicy graniczni odesłali na Białoruś ponad 11 tys. osób, kiedy to otrzymali prawo do uniemożliwienia wjazdu nielegalnych imigrantów. Liczba obejmuje powtarzające się próby przekroczenia granicy przez te same osoby. Prawie 4200 nielegalnych migrantów przedostało się nielegalnie na Litwę z Białorusi w zeszłym roku.

READ  6 inwestorów i założycieli wskazujących na SaaS, B2B i medtech jako gorące sektory startupów we Wrocławiu - TechCrunch

Litwa zajmuje 14. miejsce w unijnym indeksie społeczeństwa cyfrowego i gospodarki

Litwa zajęła 14. miejsce w unijnym indeksie gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (DESI) 2022, bez zmian w stosunku do ubiegłego roku, z wynikiem powyżej średniej masowej. Litwa zdobyła 52,7 punktu, przy średniej unijnej 52,3 punktu, podało Ministerstwo Gospodarki i Innowacji w czwartek, 28 lipca. Według Komisji Europejskiej Litwa radzi sobie bardzo dobrze w cyfrowych usługach publicznych, z wynikiem prawie dwukrotnie wyższym niż średnia UE, awansując z 12. na 10. miejsce. Liczba użytkowników e-administracji systematycznie rośnie, osiągając 70 proc. użytkowników Internetu. Estonia zajmuje dziewiąte miejsce w indeksie, Łotwa 17, a Polska 24. Komisja Europejska monitoruje postęp cyfrowy państw członkowskich od 2014 roku.

Nausėda mówi, że Litwa będzie wspierać Ukrainę aż do zwycięstwa

Prezydent Litwy Gitanas Nosoda powiedział w Kijowie w czwartek, 28 lipca, że ​​Litwa będzie wspierać Ukrainę aż do jej zwycięstwa w wojnie z Rosją i dołoży większych starań, aby Zachód koncentrował się na ograniczaniu zdolności Rosji do kontynuowania inwazji. Prezydent powiedział, że od początku wojny Litwę łączyła silna chęć pomocy Ukrainie, zaznaczając, że do pomocy włączyły się nie tylko władze państwowe i samorządowe, ale także zwykli Litwini, przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe. Kraj rozdarty wojną.

MFW ustala prognozę wzrostu PKB Litwy 2022 na poziomie 1,8%

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) utrzymał swoją prognozę wzrostu gospodarczego dla Litwy 2022 na niezmienionym poziomie z kwietnia na poziomie 1,8 proc., a wzrost ma przyspieszyć do 2,3 proc. w 2023 roku. W raporcie opublikowanym w czwartek, 28 lipca, Międzynarodowy Fundusz Walutowy spodziewa się inflacja na Litwie wynosi w tym roku 17,9 proc., a w przyszłym spadnie do 8,5 proc. Eksperci funduszu ostrzegają, że poważna niepewność i ryzyko geopolityczne mogą negatywnie wpłynąć na trendy wzrostu gospodarczego i prowadzić do utrzymującej się wysokiej inflacji, napędzanej głównie czynnikami zewnętrznymi, takimi jak niedawny wzrost światowych cen energii i żywności podczas wojny Rosji z Ukrainą.

READ  Polskie Linie Lotnicze przylatują na międzynarodowe lotnisko w Bahrajnie z 252 turystami na pokładzie

Amerykański żołnierz utonął po tym, jak samochód zjechał z mostu w Kłajpedzie

W czwartek, 28 lipca, policja poinformowała, że ​​amerykański żołnierz zginął po tym, jak jego samochód spadł z mostu zwodzonego do rzeki w litewskim nadmorskim mieście Kłajpedzie. Według źródeł 30-letni amerykański żołnierz miał na sobie cywilne ubranie. Przyjechał z Łotwy wynajętym samochodem i zatrzymał się w hotelu w Kłajpedzie. W chwili wypadku most zwodzony był podniesiony, a przegroda opuszczona.

Wojska litewskie i polskie biorą udział we wspólnych ćwiczeniach w Alytus

Wojsko litewskie poinformowało w czwartek, 28 lipca, że ​​wojska litewskie i polskie wzięły udział we wspólnych ćwiczeniach w Alytus na południu Litwy w dniach 25-27 lipca. W jej skład weszli członkowie Batalionu Wielkiej Księżnej Bejrut Ułan, 15. Brygady Zmechanizowanej, Polskiej Grupy Bojowej Wysuniętej Egzystencji i głównej wielonarodowej dywizji na północnym wschodzie, MND-NE. Ćwiczenia obejmowały rozmieszczenie dowództw wielonarodowych sił na północnym wschodzie, wspólne operacje i ćwiczenia ogniowe dla sił litewskich, polskich, amerykańskich, brytyjskich i rumuńskich.

Związek Piłki Nożnej nazywa krytykę polityczną public relations

Niedawna krytyka Litewskiego Związku Piłki Nożnej i apele o bezpośrednie zarządzanie są częścią politycznego public relations, powiedział we wtorek 26 lipca sekretarz generalny Litewskiego Związku Piłki Nożnej Edgaras Stankevichos. Wcześniej tego dnia przewodniczący litewskiej sejmowej Komisji Budżetu i Finansów Mikolas Majuskas zaproponował wprowadzenie bezpośredniego zarządzania Litewskim Związkiem Piłki Nożnej, zauważając, że wymaga on fazy normalizacji i powołania tymczasowego regulatora na ten okres. Polityk wskazał na potrzebę niezależnego audytu działalności i wyników finansowych federacji, a także zmiany statutów zgodnie ze standardami FIFA oraz przeprowadzenia nowych demokratycznych wyborów do organów federacji.

Ignitis Renewables rozpoczął budowę farmy wiatrowej o wartości 70 mln euro w Polsce

Ignitis Renewables, część państwowej grupy energetycznej Ignitis Grupe (Ignitis Group) na Litwie, ogłosił we wtorek 26 lipca, że ​​rozpoczął budowę farmy wiatrowej o mocy 50 MW w południowo-zachodniej Polsce i planuje zainwestować 70 mln euro. Grupa Ignitis, która będzie zlokalizowana w pobliżu wsi Bąkowo na Dolnym Śląsku, poinformowała, że ​​farma wiatrowa ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej w ostatnim kwartale 2023 roku i ma generować około 122 GWh energii elektrycznej rocznie. CJR Renewables zainstaluje czternaście turbin wiatrowych Nordex o mocy 3,6 MW na nowej farmie wiatrowej i będzie odpowiedzialny za wszystkie główne prace inżynieryjne i budowlane.

READ  Na rynku High Point | Jak celebrujesz nowy showroom i lokalizację? Oczywiście z wódką

Nosoda mówi, że jedność Litwy i Polski jest „ważna” w obliczu rosyjskiej agresji

Prezydent Gitanas Nausuda powiedział w poniedziałek 25 lipca swojemu polskiemu odpowiednikowi Andrzejowi Dudzie, że oczekuje, iż oba sąsiednie kraje pozostaną zjednoczone w obronie i bezpieczeństwie w obliczu trwającej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Według komunikatu prasowego przywódcy litewscy i polscy zgodzili się co do konieczności kontynuowania pomocy wojskowej dla Ukrainy, ponieważ uzbrojenie Ukraińców ostatecznie przesądzi o wyniku wojny. Prezydenci rozmawiali także o odbudowie ukraińskich miast i infrastrukturze zniszczonej przez siły rosyjskie.