Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Słowaccy kierowcy ciężarówek blokują przejście przez Ukrainę i przyłączają się do polskich protestów

Słowaccy kierowcy ciężarówek blokują przejście przez Ukrainę i przyłączają się do polskich protestów

Ukraińskie ciężarówki pojawiają się w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej w pobliżu wsi Korzowa, Polska, 19 listopada 2023 r. REUTERS/Jan Dobronosov/Photo File Uzyskanie praw licencyjnych

29 listopada (Reuters) – Słowaccy kierowcy ciężarówek zamkną od piątku główne przejście graniczne z Ukrainą, podało Stowarzyszenie Słowackich Truckerów, przyłączając się do polskich protestów na rzecz wygrania ograniczeń wobec ukraińskich kierowców.

Polscy kierowcy ciężarówek zamknęli od 6 listopada kilka przejść z Ukrainą, żądając ostrzejszych warunków dla swoich ukraińskich odpowiedników.

Polscy i słowaccy truckerzy narzekają, że ukraińscy truckerzy oferują tańsze ceny za swoje usługi i przewożą towary także na terenie UE, a nie tylko pomiędzy UE a Ukrainą.

Słowaccy kierowcy zorganizowali symboliczny protest na początku tego miesiąca, ale blokadę na przejściu Wisne Nemeky/Użhorod rozpoczną w piątek od godziny 15:00 (14:00 GMT).

„Celem protestu jest dołączenie do kierowców ciężarówek z Polski” – podała UNAS w środowym oświadczeniu na swojej stronie na Facebooku. „Nie możemy zostawić ich samych, żeby walczyli”.

Twierdzą, że ich działalność ucierpiała, odkąd kierowcy ciężarówek z Ukrainy otrzymali zwolnienia z obowiązku uzyskania zezwoleń na tranzyt po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.

Vysne Nemecke to jedyne przejście na granicy słowacko-ukraińskiej otwarte dla samochodów ciężarowych. UNAS stwierdziło, że blokada nie ograniczy pomocy humanitarnej, wsparcia wojskowego ani dostaw paliwa i chłodzonej żywności.

Polscy kierowcy ciężarówek rozpoczęli w tym miesiącu protesty, żądając od UE przywrócenia systemu zezwoleń dla ukraińskich kierowców ciężarówek wjeżdżających do bloku i unijnych kierowców ciężarówek wjeżdżających na Ukrainę, z wyjątkiem pomocy humanitarnej i dostaw wojskowych.

Ukraina twierdzi, że protest, w wyniku którego ponad tysiąc ciężarówek utknęło na kilka dni w ciągnących się kilometrami kolejkach, szkodzi jej kruchej gospodarce z czasów wojny, utrudniając eksport i wstrzymując dostawy podstawowych artykułów, takich jak gaz samochodowy (LPG). Kraj.

READ  Brytyjski rynek obligacji rósł w najszybszym tempie w Europie w obliczu nadziei na stopy procentowe

Kijów twierdzi również, że pomoc humanitarna została zablokowana, czemu protestujący zaprzeczają.

Komisarz Unii Europejskiej ds. transportu Adina Valian powiedziała w środę, że Ukraina i Unia Europejska nie mogą stać się „zakładnikiem” blokady nałożonej przez polskich kierowców ciężarówek i określiła sytuację jako „niedopuszczalną”.

(Reportaż Jasona Hovita z Pragi – przygotowany przez Mahometa dla Biuletynu Arabskiego) Pod redakcją Sandry Maler

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Uzyskanie praw licencyjnychotwiera nową kartę