Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Singapur, Polska kontynuują wysiłki na rzecz pokoju i stabilności

Singapur, Polska kontynuują wysiłki na rzecz pokoju i stabilności

Filipiny i Singapur są zjednoczone w utrzymaniu pokoju i stabilności w regionie Azji Południowo-Wschodniej.

Oficer-podsekretarz Departamentu Obrony Narodowej (DND) Jose Faustino Jr. i ambasador Gerard Ho z Singapuru złożyli przysięgę podczas spotkania 3 sierpnia w siedzibie DND w Camp Aguinaldo w Quezon City.

„Obie strony wymieniły poglądy na temat sytuacji bezpieczeństwa w regionie” – powiedział w oświadczeniu rzecznik TNT Arsenio Andolong. „Uznając realia strategicznej konkurencji i roszczeń terytorialnych, obie strony zgodziły się, że ważne jest utrzymanie pokoju i stabilności w regionie oraz zacieśnienie współpracy z partnerami”.

Spotkanie podkreśliło również, że Filipiny i Singapur to kraje o podobnych poglądach, które mają wspólne obawy dotyczące bezpieczeństwa.

Faustino przypomniał wymianę zdań między siłami zbrojnymi Filipin a ich odpowiednikami z Singapuru w czasie swojej służby w armii filipińskiej i wyraził zadowolenie z tego, jak daleko. [the two countries’] Od tego czasu pojawiły się więzi bezpieczeństwa” – powiedział Andolong. „Ambasador odniósł się także do wymiany dwustronnej i poruszył toczące się dyskusje na temat ram współpracy między agencjami obronnymi obu krajów”.

Rzecznik DND Ho wyraził nadzieję, że Singapur uważa się za długoterminowego partnera Filipin i że takie struktury współpracy zostaną wkrótce sfinalizowane.

„OIC zapewnił ambasadora, że ​​DND będzie współpracował z odpowiednimi instytucjami w realizacji oczekującego przeglądu proponowanych ram między Filipinami a Singapurem” – potwierdził Andolong.

Ambasador Singapuru z zadowoleniem przyjął udział w Manili Fullerton Forum i Shangri-La Dialogue, najważniejszym azjatyckim forum bezpieczeństwa, którego gospodarzem jest to miasto-państwo.

„Cieszył się także możliwościami [Faustino]… pojechać do Singapuru” – powiedział.

Polskie CDA z wizytą w TNT

W miarę rozwoju tego Faustino następnego dnia skontaktował się z Jarosławem Szczepankiewiczem, chargé d’affaires (CTA) Ambasady RP w Manili.

DND OIC przypomniał udaną wizytę byłego sekretarza obrony Delfina Lorenzany w Polsce w 2021 r. i zaproponował utworzenie mechanizmu dialogu między agencjami obrony Filipin i Polski.

READ  Transneft twierdzi, że Niemcy i Polska złożyły zamówienia na więcej rosyjskiej ropy

Wyraził także pozytywne komentarze na temat zakupionych przez Filipiny śmigłowców Black Hawk. CDA z zadowoleniem przyjęła możliwości współpracy w zakresie bezpieczeństwa między dwoma krajami.

Obie strony rozmawiały o współpracy logistycznej i obronno-przemysłowej, przy czym CDA dzieliła się polskimi doświadczeniami w dziedzinie techniki obronnej.

Andolong powiedział, że CDA podkreśla wagę szkolenia i utrzymywania istniejącej technologii poprzez tworzenie centrów serwisowych i konserwację sprzętu. „Można to osiągnąć, badając potencjalne obszary współpracy Filipin i Polski, dzieląc się doświadczeniami z określonymi technologiami obronnymi” – powiedział.

Obaj urzędnicy wymienili poglądy na temat aktualnej sytuacji bezpieczeństwa regionalnego i globalnego oraz długoterminowych perspektyw bezpieczeństwa i istniejących sojuszy swoich krajów.

Przypominali sobie także historię swoich krajów w swoich regionach. Obie strony zwróciły również uwagę na znaczenie lokalnej gospodarki i bezpieczeństwa żywnościowego.

Faustino wyraził uznanie dla zaproszenia CDA, ponieważ Polska jest jednym z krajów europejskich, które łączą więzi bezpieczeństwa z Filipinami.