Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rynki wschodzące – Chiny upadają obligacje Evergrande, Salwador zaczyna eksperymentować z Bitcoinem

(Reuters) – Obligacje chińskiego konglomeratu nieruchomości Evergrande spadły we wtorek po kolejnym obniżeniu ratingu z Moody’s tym razem, podczas gdy szeroki indeks akcji z rynków wschodzących miał trudności z utrzymaniem zysków po optymistycznych danych o chińskim eksporcie.

Obciążone długiem obligacje Shenzen z maja 2023 r. spadły w maju 2023 r., gdy Moody’s ostrzegł, że ryzyko niewypłacalności firmy rośnie i że jeśli tak się stanie, inwestorzy będą mieli trudności z odzyskaniem swoich pieniędzy. Evergrande ma ponad 240 miliardów juanów (37,17 miliardów dolarów) na fakturach i zobowiązaniach handlowych od kontrahentów do uregulowania w ciągu najbliższych 12 miesięcy, z czego około 100 miliardów juanów ma być należne w 2021 r., według S&P Global. Jego całkowite zadłużenie wynosi około 570 miliardów juanów, szacuje JPMorgan. Akcje spółki notowanej w Hongkongu również spadły o 8% do najniższego poziomu od 2015 roku, przynosząc straty od lipca ubiegłego roku do ponad 85%.

Jednak nie wszystko w Chinach było ponure. Akcje kontynentalne wzrosły o ponad 1%, a Shanghai Composite Index osiągnął najwyższy poziom od lutego po tym, jak dane dotyczące eksportu wzrosły w sierpniu szybciej niż oczekiwano. Akcje technologii w Hongkongu również wzrosły o 1,6%, ponieważ juan umocnił się w stosunku do dolara.

„Siła handlu może zmniejszyć pilną potrzebę dalszych bodźców, chociaż nadal oczekujemy ukierunkowanych środków” – powiedział Mitul Kotica, główny strateg ds. Azji i Europy w TD Securities.

„Oczekujemy również, że (bank centralny) będzie nadal ograniczał aprecjację (juana) w stosunku do dolara, jednocześnie ograniczając ważoną siłę handlu walutami poprzez słabszą stabilizację i interwencję walutową”.

Tymczasem miliarder George Soros powiedział, że inwestycja BlackRock w Chinach jest teraz „tragicznym błędem” i prawdopodobnie straci pieniądze na rzecz swoich klientów zarządzających aktywami.

Indeks rynków wschodzących MSCI wzrósł aż o 0,2%, po czym zniwelował wzrosty, ponieważ niektóre inne azjatyckie akcje spadły, a także w Turcji i RPA.

READ  Niepewny prezent Poranna gwiazda

Inne wielkie emocje tego dnia miały miejsce w Salwadorze, który stał się pierwszym krajem na świecie, który przyjął bitcoin jako legalny środek płatniczy. Prezydent Nep Böckel powiedział, że kraj posiada 400 bitcoinów. Oczekuje się, że ruch ten będzie korzystny dla kraju i przekazów pieniężnych, ale sondaże pokazują, że Salwadorczycy pozostają nieco sceptyczni, biorąc pod uwagę jego zmienność.

W Europie polskie akcje spadły z historycznych maksimów na ostatniej sesji. Unia Europejska ostrzegła w poniedziałek, że wiele polskich regionów może stracić finansowanie z powodu oświadczeń, że są „wolne od gejów”.

W Afryce rand spadł o 0,4%, cofając się z dwumiesięcznego maksimum przed danymi o PKB o 0930 GMT. Waluta RPA zyskała około 8% od minimów z zeszłego miesiąca.

Nigeryjska naira również była nadal słaba po tym, jak na czarnym rynku osiągnęła rekordowo niski poziom 532 wobec dolara. Działania banku centralnego mające na celu zwabienie biznesu do oficjalnych kanałów wymiany sparaliżowały walutę od lipca.

GRAFIKA na temat zachowania rynków walutowych na rynkach wschodzących w 2021 r., patrz tmsnrt.rs/2egbfVh GRAFIKA na temat wyników indeksu MSCI Emerging w 2021 r., patrz tmsnrt.rs/2OusNdX

Najważniejsze informacje na temat rynków wschodzących

Raport dotyczący rynku Europy Środkowej, patrz

Aby zapoznać się z raportem dotyczącym rynku tureckiego, zobacz

Aby zapoznać się z raportem dotyczącym rynku rosyjskiego, zobacz

Dodatkowe raporty Susan Mathew w Bengaluru i Marka Jonesa w Londynie; Montaż przez Angusa McSwana