Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rozszerzenie Unii Europejskiej wspiera stabilizację na kontynencie Visegrad Insight

Rozszerzenie Unii Europejskiej wspiera stabilizację na kontynencie Visegrad Insight

Komisja Europejska wydaje przełomowe zalecenie przyznania Bośni i Hercegowinie statusu kandydata do UE. Oczekuje się więcej kontroli granicznych w Europie Środkowej, a na Słowacji doszło do tragicznego przestępstwa z nienawiści.

W tym tygodniu w Visegrad Insight:

  • Witalij Bortnikow, kolega Visegrad Insight, komentuje sposób, w jaki były republiki radzieckie w Azji Centralnej trzymaj się z dala od rosji W wyniku nieudanego blitzkriegu na Ukrainie.
  • Martin Elle pisze o tym, jak to zrobić Sukces Victora Urbana Na węgierskim teatrze opiera się polityka tożsamości i tworzenie „Nowego Węgier”.
  • Krzysztof Izdebski analizuje, czy plik Polski rząd otrzyma siły szybkiego reagowania bez reform Poszukiwany przez Brukselę.
  • Najważniejsze informacje Lukasa Valaska Organizatorzy i beneficjenci skrajnie prawicowych protestów w Czechach.
  • Visegrad Insight zorganizuje dwa ekskluzywne okrągłe stoły na Konferencja Ryga 2022:
  • Wojna i przyszłość Europy. Czy Unia Europejska traci swoją strategiczną niezależność? Na spotkaniu, Wyszehradzkie Wgląd Przedstawi on wnioski z wojny i przyszłość Europy oraz omówi reformę autonomii strategicznej UE, a także nada impuls do poszerzenia faktów – dwóch głównych zaleceń raportu – w kontekście możliwej przyszłości.
  • Okrągły stół 3SI Digital Future Foresight Z wpływami politycznymi z Inicjatywy Trójmorza (3SI). W dyskusji kolega Marcin Kroll Krzysztof Izdebski Stowarzyszenie Unii Europejskiej Open Spending Alliance i Fundacja Stefana Batorego przedstawią zalecenia i kluczowe punkty nadchodzącego Raportu Foresight opracowanego wraz z Forum Cyfrowego Społeczeństwa Obywatelskiego 3SI i wspieranego przez META.

Unia Europejska/Regionalne

  • Komisja Europejska zaleca przyznanie Bośni i Hercegowinie statusu kandydata do UE. Komisja Europejska wydała zalecenie w ramach Pakiet rozszerzeń 2022.
  • Pomimo słabych postępów Bośni i Hercegowiny na drodze do kandydatury, Komisja Europejska traktuje priorytetowo kwestie geopolityczne, ponieważ kwestie strukturalne w Bośni są stale celem wywrotowych działań Kremla. „Brutalna rosyjska inwazja na Ukrainę podkreśla znaczenie rozszerzenia UE”, powiedział Josep Borrell w komunikacie prasowym, dodając, że rozszerzenie jest „długoterminową inwestycją w pokój, dobrobyt i stabilność naszego kontynentu”.
  • Niemcy odrzuciły ofertę Putina wznowienia przepływu gazu przez Nord Stream 2
  • Turcja jest zainteresowana budową TurkStreamu z Rosją. Turecki Recep Tayyip Erdogan powiedział, że rosyjskie i tureckie władze będą wspólnie pracować nad budową centrum dystrybucji gazu, wskazującego na region turecki graniczący z Grecją i Bułgarią jako idealną lokalizację.
  • POLITICO umieszcza Władimira Putina na szczycie swojej listy inauguracyjnej POLITICOGreen28. „Brutalna inwazja Władimira Putina na Ukrainę zmusiła Europę do ostatecznego pozbycia się uzależnienia od paliw kopalnych” – czytamy w gazecie.
  • Bank Światowy przygotowuje się do uruchomienia funduszu powierniczego na rzecz redukcji emisji dwutlenku węgla Na konferencji klimatycznej COP27 w Egipcie w listopadzie.
  • Spotkanie ministrów obrony NATO. Szereg krajów NATO, w tym kilka krajów Europy Środkowej, planuje zakup wspólnego systemu obrony powietrznej.
  • Szefowie V4 spotkali się w Bratysławie Prowadząca spotkanie Zuzana Caputova powiedziała mediom, że prezydenci przyglądają się sposobom, w jakie ich kraje mogą sobie nawzajem pomagać, pomimo odmiennych poglądów.
  • Posiedzenie Rady Europejskiej odbędzie się w dniach 20-21 października Omówi kwestie Ukrainy, energetyki, gospodarki i stosunków zagranicznych.
  • Charles Michel przygotowuje się do wizyty w Kazachstanie i Uzbekistanie Po zaproszeniach przywódców państwowych. Michel napisał na Twitterze, że jest zadowolony z perspektyw współpracy Azji Centralnej z Unią Europejską. Wpływy Rosji w regionie osłabły po rosyjskich stratach na polu bitwy na Ukrainie, gdy Chiny próbują wypełnić próżnię władzy.
  • Decyzja OPEC o ograniczeniu wydobycia ropy Międzynarodowa Agencja Energii stwierdziła, że ​​ceny podniosły ceny i mogą popchnąć światową gospodarkę w recesję. Stany Zjednoczone skrytykowały za tę decyzję Arabię ​​Saudyjską, wiodący kraj w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową.
  • Kiedyś grecka sieć energetyczna była w całości zasilana energią odnawialną Przez pięć godzin w zeszłym tygodniu. Energia odnawialna stanowi w tym roku 46 proc. miksu energetycznego Grecji, co stanowi już wzrost z 42 proc. w analogicznym okresie w 2021 r. Grecja ma gospodarkę podobną do czeskiej, gdzie energia odnawialna stanowi ponad 10 proc. miks energetyczny.
  • Międzynarodowy Fundusz Walutowy bagatelizuje perspektywy globalnego wzrostu gospodarczego. Indywidualne prognozy dla Czech, Węgier i Słowacji zostały obniżone, powołując się na podatność na przerwy w dostawach energii z Rosji. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje również, że Niemcy i Włochy, jako dwa kraje strefy euro, pogrążą się w recesji.
  • Kongres CPC zakończy się 22 października w Chinach Prawdopodobnie potwierdzi strategię Xi Jinpinga i rewizjonistyczną, zwłaszcza wobec Tajwanu.
  • Zagłada przemysłu produkcji półprzewodników. Zestaw bezprecedensowych sankcji technicznych przeciwko Chinom, zaprojektowanych przez administrację Bidena, wszedł w życie w zeszły piątek, paraliżując potencjał gospodarczy kraju i plany zaawansowanej broni. Może również mieć trwały wpływ na rozwijający się w Chinach sektor sztucznej inteligencji, a także inne zaawansowane technologie.
READ  Porozumienie saudyjsko-polskie zmniejsza dominację rosyjskiej ropy na Bałtyku

Drony kamikaze wyprodukowane w Iranie atakują Kijów

Ukraina

wiadomości

Cotygodniowe aktualizacje z naszymi najnowszymi artykułami i komentarzem redakcyjnym.