Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosnące ceny jaj zmuszają detalistów do zwracania się do dostawców zagranicznych

Rolnicy ostrzegają, że półki supermarketów mogą być pełne kartonów polskich jaj, ponieważ detaliści zwracają się do zagranicznych dostawców w obliczu gwałtownie rosnących cen żywności.

Brytyjscy hodowcy jaj spierają się o wygórowane koszty, które wzrosły o prawie jedną trzecią od początku roku, wywierając presję na supermarkety, aby płaciły więcej za swoje produkty.

Jednak supermarkety obiecały utrzymać niskie ceny i niechętnie podnoszą swoje koszty.

Minette Batters, prezes Krajowego Związku Rolników, ostrzegła, że ​​istnieje ryzyko, że więcej sklepów zacznie zaopatrywać się w produkty z zagranicy.

Powiedziała: „Rozmawiam z detalistami, którzy twierdzą, że zamierzamy importować więcej polskich jajek, które są produkowane zgodnie z niższymi standardami, więc naprawdę musimy się skoncentrować i planować na przyszły rok. Wszyscy detaliści, którzy nie podjęli silnych zobowiązań brytyjskich źródeł będzie szukać za granicą.Musimy pozwolić brytyjskim rolnikom konkurować z ich unijnymi partnerami.

Niedawne badanie sugerowało, że ponad 70 procent brytyjskich producentów jaj opuści sektor, jeśli płatności nie wzrosną.

Pojawia się w związku z rosnącą presją na ministrów, aby opublikowali długo oczekiwaną białą księgę na temat strategii żywnościowej Wielkiej Brytanii, która ma przedstawiać plany, w jaki sposób Wielka Brytania może produkować więcej własnej żywności i zmniejszać zależność od importu.

Rolnicy domagają się od rządu zobowiązań prawnych w celu zwiększenia samowystarczalności Wielkiej Brytanii.

Producenci jaj byli głośnym krytykiem ostatnich decyzji rządu, a wybitny szef branży na początku tego miesiąca oskarżył ministrów o zmarnowanie okazji wynikającej z Brexitu na zastosowanie większej liczby kontroli jaj przywożonych do kraju.

Elwyn Griffiths z Oakland Farm Eggs powiedział: „W tej chwili wydaje się, że rząd Wielkiej Brytanii wykorzysta to [country] Jako strefa marnotrawstwa taniej żywności z całego świata.”

Historycznie Wielka Brytania była w stanie wyprodukować prawie wszystkie jajka sprzedawane w brytyjskich supermarketach.

READ  Destylarnia Belfast przypieczętowuje nową umowę dystrybucyjną w Polsce

Jednak najnowsze dane z Unii Europejskiej wskazują, że coraz więcej jaj zaczyna być eksportowanych do Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania importowała 1438 ton całych jaj z UE do stycznia 2022 r., co stanowi wzrost o 31% w porównaniu z poziomem sprzed pandemii.

Źródła branżowe podają, że detaliści będą szukać swoich łańcuchów dostaw jeszcze w tym roku, wśród oznak, że może być mniej dostępnych brytyjskich jaj, jeśli koszty będą się utrzymywać.

Robert Gotch, dyrektor naczelny Brytyjskiego Stowarzyszenia Producentów Jaj z Wolnego Wybiegu, powiedział, że obecnie nie ma problemów z dostępnością brytyjskich produktów, ale „ostrzegaliśmy, że jeśli nie zostanie zapłacona uczciwa cena rolnikom ekologicznym i pastwiskom na wolnym wybiegu, będą zamkną branżę, a to doprowadzi do niedoborów”. W jajkach – prawdopodobnie już tej zimy. Detaliści bez wątpienia będą tworzyć plany awaryjne”.