Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosną bankructwa polskich przedsiębiorstw ze względu na rosnącą inflację i koszty energii

Rosną bankructwa polskich przedsiębiorstw ze względu na rosnącą inflację i koszty energii

Liczba niewypłacalnych polskich firm wzrosła w pierwszych trzech kwartałach tego roku o 4,6% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, według Raport przez Covas Polska.

Jednocześnie o 22,5% więcej firm czeka postępowanie upadłościowe i restrukturyzacyjne.

Dane te zwiększyły obawy o kondycję polskiej gospodarki, ponieważ wiele firm zmaga się z rosnącą inflacją, presją cenową energii i rosnącymi innymi kosztami.

Najbardziej zagrożone są prace budowlane i transportowe

Łącznie od początku roku upadłość ogłoszono 1926 firm, a 767 firm rozpoczęło postępowanie upadłościowe i restrukturyzacyjne.

Sektor budowlany okazał się najbardziej dotknięty sektorem, gdzie liczba bankructw wzrosła o 19% rok do roku, a następnie transport (18%) i usługi (4,5%).

Według raportu budownictwo zostało dotknięte „bezprecedensowym wzrostem” cen surowców, paliw i energii oraz rosnącymi kosztami obsługi zadłużenia. Ze względu na rosnące stopy procentowe i spadającą zdolność kredytową konsumentów sprzedaż kredytów hipotecznych uległa spowolnieniu, powodując znaczny spadek popytu na mieszkania. Ponadto pojawienie się modeli pracy hybrydowej i zdalnej zmniejszyło zapotrzebowanie na nową powierzchnię biurową.

Branża transportowa, określana przez analityków Coface jako kluczowy test stanu gospodarki, została dotknięta rosnącymi kosztami paliwa, brakiem kierowców i żądaniami wyższych płac.

W marcu Polski Związek Międzynarodowych Przewoźników Drogowych wydał wiadomość Premierowi kraju, w którym powiedziała, że ​​„dziesiątki tysięcy” ze 105 tys. ukraińskich kierowców ciężarówek zatrudnionych w polskich firmach transportowych z dnia na dzień opuściło pracę i wróciło do domu z powodu rosyjskiej inwazji. W rezultacie „tysiące ciężarówek” nie mogły opuścić swoich baz, ponieważ na rynku nie było wystarczającej liczby kierowców, aby zastąpić tych, którzy wyjechali.

W sierpniu przewoźnicy Połączenie Polski rząd, aby ułatwić wydawanie wiz ukraińskim kierowcom chcącym pracować w Polsce ostrzegł, że opóźnienie może doprowadzić do bankructwa tysięcy firm transportowych.

Czekają nas trudne warunki ekonomiczne

Najczęstszym wyzwaniem stojącym przed przedsiębiorcami z różnych branż jest cena paliwa (78%), następnie rachunki za media (68%) oraz surowce i inne produkty (60%), według badanie eksploracyjne Przez NFG, polską firmę faktoringową.

Aż 29% małych i mikro firm przyznało się do konieczności zaciągnięcia kredytu, aby opłacić produkty i usługi, których potrzebują do działania.

Analitycy ostrzegali, że w kraju może nastąpić kolejny wzrost liczby bankructw w miarę pogłębiania się negatywnych tendencji w gospodarce i wzrostu liczby bankructw. Prawdopodobieństwo recesji Wynosi 75%.

We wrześniu inflacja CPI wzrosła do 17,2% rok do roku, najwyższego poziomu od 25 lat. Ekonomiści w ING .Banku Oszacowanie Stawka będzie rosła do końca roku i osiągnie szczyt w lutym 2023 roku.

Uproszczone pozasądowe procedury restrukturyzacyjne są nadal powszechne

Obecna fala bankructw jest również powiązana z wyczerpaniem pomocy publicznej Covid-19 dla firm, aby przeciwdziałać ekonomicznym skutkom przestojów.

O ile tak zwane „tarcze anty-Covid” rzeczywiście doprowadziły do ​​spadku liczby bankructw w 2020 r., to zmieniające się preferencje konsumentów i rosnące obciążenia podatkowe wprowadzone w 2022 r. doprowadziły do ​​kolejnych skoków niepowodzeń biznesowych.

Wraz z wyczerpywaniem się pomocy finansowej wiele firm zdecydowało się na nowe, uproszczone pozasądowe środki restrukturyzacyjne wprowadzone przez rząd w czerwcu 2020 r., aby zapobiec fali bankructw związanych z pandemią.

Rozwiązanie umożliwiło dłużnikom wszczęcie i prowadzenie postępowań restrukturyzacyjnych praktycznie bez kontroli sądowej, znacznie przyspieszając i zaburzając proces oraz dając im czteromiesięczne moratorium na podjęcie przez wierzycieli czynności egzekucyjnych.

Ze względu na prostotę mechanizmu stał się najpopularniejszą metodą restrukturyzacji w Polsce, stanowiąc 80% wszystkich działań restrukturyzacyjnych w 2021 r. i 60% w 2022 r.

Chociaż środek ten miał stanowić ochronę tymczasową, od tego czasu został wprowadzony na stałe do systemu prawnego.

READ  Opaska uciskowa, kamizelka kuloodporna, nie tylko: koło ratunkowe, aby pomóc Ukrainie