Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej – we wrześniu płace w Polsce wzrosły o 14,5% rok do roku w pogoni za inflacją

Gospodarka Europy Środkowo-Wschodniej – we wrześniu płace w Polsce wzrosły o 14,5% rok do roku w pogoni za inflacją

20 października (Reuters) – Płace w polskim sektorze przedsiębiorstw rosły we wrześniu o 14,5 proc. rocznie, osiągając średnio 6688 zł (1366.12 USD) miesięcznie, wynika z danych z czwartku, przekraczając oczekiwania analityków. .

Silne podwyżki płac w Europie Środkowej stanowią wyzwanie dla decydentów, którzy chcą zakończyć zacieśnianie polityki po roku gwałtownych podwyżek stóp, ponieważ coraz bardziej obawiają się zbytniego zaszkodzenia gospodarkom, nawet w obliczu szczytu inflacji.

Gorący wzrost płac pozostaje ryzykiem, budząc obawy o zawirowania płac i cen – wysoka inflacja napędza popyt płacowy, podnosząc ceny.

Analitycy spodziewali się wzrostu płac w Polsce o 13,0%. Zatrudnienie w firmach wzrosło o 2,3% rok do roku do 6,494 mln osób we wrześniu, nieco poniżej oczekiwań.

Ekonomiści mBanku powiedzieli: „Komentując post, Urząd Spisu Ludności powiedział, że „wypłaty premii inflacyjnych” wciąż trwają. Być może nie jest to oficjalny wskaźnik, ale coś podobnego”.

„Dynamika płac realnych wyraźnie odbiegała od nominalnej. Wynika to głównie z faktu, że płace nominalne przyspieszają wraz ze wzrostem inflacji. To będzie główny problem dla banku centralnego, aby ocenić, czy powinien poczekać (zwolnić), czy zrób kolejny krok”.

W październiku Narodowy Bank Polski (NBP) utrzymał główną stopę na niezmienionym poziomie 6,75%.

Węgry, Polska i Rumunia nadal odnotowywały dwucyfrowy wzrost płac, niemal dotrzymujący kroku inflacji. W Czechach płace były bardziej stonowane, w drugim kwartale wzrosły o 4,4% rok do roku.

Osobne dane z czwartku pokazały, że produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła we wrześniu o 9,8% rok do roku, powyżej oczekiwań analityków na wzrost o 8,8%, podczas gdy ceny producentów wzrosły o 24,6% wobec oczekiwanych przez ekonomistów 25,5%.

„Mamy kolejną wskazówkę co do inflacji (…) Spadek cen paliw i metali pomógł. Zmniejszyła się presja związana z cenami produkcji energii elektrycznej i gazu. Byłoby lepiej, gdyby nie słaby złoty” – analitycy napisał. (Sprawozdawczość Anny Ludarczak-Simczuk i Pawła Florkiewicza; Redakcja Andrzeja Cawthorne’a)

READ  I połowa 2021: COVID-19, przyszłość Europy, prawo klimatyczne