Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Rosja i Ukraina na żywo: Szef Wagnera mówi, że Moskwa obiecała więcej broni |  Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Rosja i Ukraina na żywo: Szef Wagnera mówi, że Moskwa obiecała więcej broni | Wiadomości o wojnie między Rosją a Ukrainą

Ewakuacje z linii frontu wokół ukraińskiej elektrowni jądrowej w Zaporożu wywołały ostrzeżenia Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej ONZ, ponieważ ostatnia seria strajków zwiększyła oczekiwania na zbliżającą się wiosenną kontrofensywę.

Powołując się na nasilające się bombardowania z Kijowa, Moskwa nakazała rodzinom z dziećmi i osobom starszym tymczasową ewakuację dużej liczby kontrolowanych przez Rosję obszarów na południu Ukrainy, w tym miasta w pobliżu największej elektrowni jądrowej w Europie.

„Ogólna sytuacja w pobliżu Zaporożskiej Elektrowni Jądrowej staje się coraz bardziej nieprzewidywalna i potencjalnie niebezpieczna” – powiedział w sobotę szef MAEA Rafael Grossi, używając innej pisowni dla Zaporoża. „Jestem głęboko zaniepokojony rzeczywistymi zagrożeniami bezpieczeństwa jądrowego i ochrony, przed którymi stoi elektrownia”.

Iwan Fiodorow, burmistrz Melitopola w obwodzie zaporoskim, powiedział, że nakaz deportacji doprowadził do „szalonej paniki i nie mniej szalonych kolejek” w punkcie kontrolnym na anektowanym przez Rosję Krymie.

Powiedział, że w autobusach, które przewożą ludzi co 20-30 minut, na stacjach skończyła się benzyna.

„Ogłoszona przez nich częściowa ewakuacja przebiega bardzo szybko i istnieje możliwość, że przygotowują się do prowokacji i [for that reason] Koncentrując się na cywilach” – napisał Fiodorow w Telegramie.

READ  Polacy nakazali odbiór drewna opałowego w obliczu rosnących cen energii