Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Słynny grill odzwierciedla żywotność post-epidemicznych Chin

Turyści jedzą lokalny posiłek z grilla w Zibo, prowincja Shandong we wschodnich Chinach, 29 kwietnia 2023 r. (Zdjęcie: Zhu Wei/Xinhua)

Niektórzy twierdzą, że to tylko chwyt reklamowy, szum reklamowy wspierany przez obżarstwo, influencerów i inwestorów. Więc co? Słynny grill w tym starożytnym przemysłowym mieście liczącym 4,7 miliona mieszkańców przyciągnął tłumy smakoszy, przynosząc boom gospodarczy i długo oczekiwane emocje po pandemii.

Około 450 km na południowy wschód od stolicy Chin, Pekinu, Zibo jest łatwo dostępne samochodem lub pociągiem. Podróż pociągiem dużych prędkości z Pekinu trwa do trzech godzin i kosztuje 230 juanów (33 USD).

„To było satysfakcjonujące doświadczenie: jedzenie jest smaczne i niedrogie” – powiedział He Xin, student z sąsiedniego miasta Weifang. Za mniej niż 100 juanów nawet żarłok może zjeść do syta w dowolnej restauracji grillowej Zibo, sycąc się bogatą różnorodnością grillowanych mięs i świeżych warzyw w opakowaniu.

„W przeciwieństwie do większości chińskich restauracji, jedzenie tutaj serwowane jest na wpół surowe, a goście są zachęcani do grillowania go na kuchence przy każdym stole” – powiedział He.

Za pysznym jedzeniem Zibo i ogromną popularnością stoi post-pandemiczna euforia Chińczyków, a także silna witalność i odporność kochającej się społeczności.

Święto, które stało się popularne wśród studentów w całych Chinach na początku tego roku, sprawiło, że Zibo stał się gwiazdą internetu i zapewniło miłośnikom jedzenia w całym kraju kolejne popularne miejsce na pierwszą wiosenną przerwę po tym, jak kraj poprawił swoje środki reagowania na COVID-19.

Podczas pięciodniowego święta Święta Pracy miasto odwiedziło tysiące turystów, a prośby turystów, w tym dotyczące hoteli i głównych ośrodków turystycznych, odnotowały ogromny wzrost rok do roku o 2000 procent, według danych z lokalnej kultury i biuro turystyczne.

Miasto miłości

Mając świadomość, że hotele w śródmieściu są w pełni zarezerwowane i spodziewając się, że napływ turystów przekroczy możliwości miasta, lokalne Biuro Kultury i Turystyki wystosowało 26 kwietnia list otwarty. List zachęcił planujących wakacje, którzy z zapałem szukali pokoi hotelowych, do rozważenia przełożenia swoich wyjazdów.

READ  Blinken słyszy wstrząsające opowieści o uchodźcach uciekających z Ukrainy - Wiadomości z Bostonu, pogoda, sport

Li Yucheng, świeżo upieczony absolwent, który w zeszłym roku dostał pracę w nowej firmie materiałowej w Zibo, posprzątał dodatkową sypialnię w swoim mieszkaniu i udostępnił ją jako bezpłatne zakwaterowanie turystom, którzy nie mogli zarezerwować pokoju w hotelu.

Li powiedział Xinhua, że ​​z jego motywów inni lokalni mieszkańcy zaoferowali pomocną dłoń turystom.

„Byłem na pikniku i zobaczyłem długie kolejki przed każdą restauracją z grillem, czekające na stoliki. Ktoś dawał im darmowe drinki” – powiedział. „Niektórzy prywatni właściciele samochodów oferowali turystom darmowe windy w nocy, kiedy w pobliżu nie było wystarczającej liczby taksówek”.

„Praktycznie wszyscy poprawiają wizerunek miasta, dobrze wykonując swoją pracę i pomagając turystom tak bardzo, jak tylko mogą” – powiedział Zhang Ping, jeden z wolontariuszy.

To „miasto miłości”, powiedział Li Yucheng, nowy mieszkaniec Zibo. „To właśnie poruszyło mnie, kiedy przyjechałem tutaj po raz pierwszy, i przekazuję tę miłość innym”.

Li, pochodzący z północno-wschodniej prowincji Jilin, położonej ponad 1300 kilometrów od Zibo, powiedział, że znalezienie dań z jego rodzinnego miasta w firmowej stołówce było miłym zaskoczeniem. To złagodziło jego tęsknotę za domem i zakochał się w tym mieście.

Zibo powitało co najmniej 100 000 niedawnych absolwentów, którzy zdecydowali się tu pracować i mieszkać w ciągu ostatnich trzech lat, i planuje zatrudnić kolejne 200 000 w ciągu pięciu lat od 2022 do 2027 roku.

Powszechnie oczekuje się, że wysiłki te odwrócą drenaż mózgów w mieście, który rozpoczął się na przełomie wieków, kiedy starożytna baza produkcyjna ceramiki i szkła oraz kolebka nowoczesnego chińskiego przemysłu stanęła w obliczu wąskich gardeł wzrostu spowodowanych zanieczyszczeniem i niedoborem zasobów.

Obecnie miasto wita miłośników grillowania z taką samą gościnnością: dwie godziny bezpłatnego parkowania przy głównym dworcu kolejowym oraz otwarcie parkingów i łazienek w 207 obiektach samorządowych dla bezpłatnych turystów z okazji Święta Pracy.

READ  Raport o zatrudnieniu w USA i zeznania Powella zajmują centralne miejsce: Tydzień ochrony środowiska

Jego wysiłki opłaciły się, a turyści chwalą Zibo w Internecie po wizycie. „Gościnność i pomocna dłoń to najpiękniejsza sceneria, jakiej może oczekiwać turysta”. „Atmosfera jest ważniejsza niż samo jedzenie”.

silna witalność

Restauracje z grillem przyczyniły się do wzrostu gospodarczego Zibo i zwiększyły jego witalność. Niepełne statystyki wskazują, że w mieście działa ponad 3000 restauracji grillowych. Aż 370 nowych restauracji zostało otwartych w zeszłym miesiącu.

Hałaśliwa uczta, ogromne tłumy gości, a także późniejszy wzrost konsumpcji i wzrost zatrudnienia są oznakami silnej witalności i dynamiki wzrostu.

Chińczycy odbyli 274 mln podróży krajowych podczas pięciodniowego okresu odpoczynku, który rozpoczął się 29 kwietnia, o 70,83 proc. więcej niż w tym samym okresie wakacyjnym w zeszłym roku io 19,09 proc. więcej niż w 2019 r. Oraz Ministerstwo Kultury i Ministerstwo Kultury. Turystyka powiedziała.

Według ministerstwa przychody z turystyki wyniosły około 148,06 miliardów juanów, czyli o 128,9 procent więcej niż w ubiegłym roku.

Gwałtowny wzrost liczby podróży w połączeniu z obiecującymi wynikami gospodarczymi Chin poprawił perspektywy wielu instytucji.

Kristalina Georgieva, dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego, powiedziała, że ​​silne ożywienie oznacza, że ​​Chiny są gotowe osiągnąć około jednej trzeciej światowego wzrostu w 2023 r.

Tymczasem prezes Grupy Banku Światowego, David Malpass, ogłosił na początku kwietnia, że ​​bank podniósł swoją prognozę globalnego wzrostu na 2023 r. do 2% z 1,7% w styczniu ze względu na odbicie w Chinach.

Lu Zhiheng, główny ekonomista Yuekai Securities, oszacował, że oczekuje się, że gospodarka osiągnie szybki wzrost w drugim kwartale, a PKB wzrośnie o ponad 7 procent rok do roku.

READ  Polski fotograf robi skandaliczne zdjęcie na cmentarzu żydowskim