Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Putin mówi Polsce, że jakikolwiek atak na Białoruś jest atakiem na Rosję – świat

Putin mówi Polsce, że jakikolwiek atak na Białoruś jest atakiem na Rosję – świat

MOSKWA (Reuters) – Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył w piątek członka NATO, Polskę, o ukrywanie ambicji terytorialnych w byłym Związku Radzieckim i powiedział, że jakakolwiek agresja na sąsiednią i bliską sojuszniczkę Białoruś będzie postrzegana jako atak na Rosję.

Putin powiedział na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ w telewizyjnym oświadczeniu, że Moskwa odpowie na każdą agresję na Białoruś, która tworzy z Rosją luźne „państwo związkowe”, „wszystkimi dostępnymi nam środkami”.

Komitet Bezpieczeństwa Warszawy podjął w środę decyzję o przerzuceniu jednostek wojskowych do wschodniej Polski po przybyciu na Białoruś członków rosyjskiego oddziału najemnego Wagnera – poinformowała w piątek warszawska państwowa agencja informacyjna, cytując swojego sekretarza.

W środę lider Wagnera, Jewgienij Prigożyn, pojawił się w filmie, witając swoich bojowników na Białorusi, mówiąc im, że teraz nie wezmą udziału w wojnie na Ukrainie, ale mówiąc im, aby gromadzili siły dla Afryki podczas szkolenia białoruskiej armii.

Prigożyn mówi, że Wagner, który dowodził brutalną inwazją na ukraińskie miasto Bachmut, jest najskuteczniejszą siłą bojową Rosji. Ale jego powtarzające się starcia z moskiewskim establishmentem obronnym skłoniły go do zorganizowania zbrojnego powstania cztery tygodnie temu.

Bunt zakończył się porozumieniem, że bojownicy Wagnera, z których wielu zostało wcielonych z więzienia, albo przeniosą się na Białoruś, wstąpią do armii rosyjskiej, albo wrócą do domu.

W czwartek Białoruś poinformowała, że ​​najemnicy Wagnera rozpoczęli szkolenie białoruskich sił specjalnych na dystansie wojskowym, kilka kilometrów od granicy z Polską.

Putin powiedział, że pojawiły się doniesienia prasowe o planach użycia jednostek polskich i litewskich w operacjach na zachodniej Ukrainie – której część kiedyś należała do Polski – i ostatecznie okupacji tamtejszego terytorium.

„Wiadomo, że oni też marzą o ziemiach białoruskich” – powiedział, nie przedstawiając żadnych dowodów.

„Ale jeśli chodzi o Białoruś, to jest częścią państwa związkowego (z Rosją) i rozpoczęcie agresji na Białoruś byłoby równoznaczne z agresją na Federację Rosyjską. Odpowiemy na to wszelkimi dostępnymi nam środkami”.

READ  Polska mianuje byłego szefa telewizji publicznej na stanowisko Banku Światowego, Reuters

Polska zaprzecza jakimkolwiek ambicjom terytorialnym na Białorusi.