Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Przed terminem uruchamiane jest nowe pole gazowe na Morzu Północnym o wartości 1,2 miliarda dolarów, co zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski

Przed terminem uruchamiane jest nowe pole gazowe na Morzu Północnym o wartości 1,2 miliarda dolarów, co zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski

Polska spółka Orlen podkreśliła znaczenie wcześniejszego rozpoczęcia produkcji w ramach wartego 13 miliardów NOK (1,2 miliarda dolarów) projektu Tommeliten A na norweskim Morzu Północnym, który został uruchomiony w ubiegły piątek, prawie sześć miesięcy przed terminem.

Orlin, który posiada 42% udziałów w projekcie, powiedział, że złoże będzie dostarczać mu dodatkowe 500 mln metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie, który będzie dostarczany do Polski rurociągiem przez Morze Bałtyckie.

Dodała, że ​​dzięki bardzo wczesnemu uruchomieniu produkcja w Tommeliten A przyczyni się do bezpieczeństwa energetycznego Polski podczas nadchodzącej zimy.

Tommeliten A to jeden z dziewięciu projektów inwestycyjnych, w które Orlen zaangażował się w ciągu ostatnich dwóch lat i który pomaga spółce zbliżyć się do celu, jakim jest podwojenie produkcji w Norwegii do 6 miliardów metrów sześciennych rocznie z 3,5 miliarda metrów sześciennych w roku ubiegłym.

„Zwiększenie produkcji na norweskim szelfie kontynentalnym jest jednym z priorytetów Orlenu, zapewniającym nieprzerwane dostawy energii potrzebnej polskiej gospodarce” – powiedział Daniel Obajtek, dyrektor generalny Orlenu.

Kontynuacja artykułu pod reklamą

Orlen podał, że zarezerwował ponad 8 miliardów metrów sześciennych rocznej przepustowości Gazociągu Bałtyckiego, który przecina Morze Północne z Norwegii do Niemiec, Danii i Polski.

Spółka planuje maksymalne wykorzystanie połączenia we własnym wolumenie i ma nadzieję, że do 2030 roku będzie ono stanowić aż 75% przepustowości Baltic Pipe.

Partnerami Orlenu w Tommeliten A są ConocoPhillips z 28% udziałami operacyjnymi, TotalEnergys z 20% udziałami i Vaar Energi z 9% udziałami. Licencjobiorcy z Wielkiej Brytanii mają niewielkie udziały w złożu, wynoszące mniej niż 1%, ponieważ złoże leży po brytyjskiej stronie granicy morskiej i stanowi obszar skonsolidowany.

READ  NATO wysyła posiłki do Europy Wschodniej, ponieważ Rosja oskarża Zachód o histerię