Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Premierzy V4 pochwalają współpracę regionalną i uzdrowienie różnic

Premierzy czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) spotkali się w słowackich Koszycach, gdzie rozmawiali o współpracy regionalnej w kwestiach związanych z energią, bezpieczeństwem i zdrowiem, a także o aktualnej wojnie na Ukrainie z jej regionalnymi stany. i efekty globalne.

Węgierski premier obiecuje szybką ratyfikację przystąpienia Szwecji i Finlandii do NATO

Węgierski premier powiedział, że jego kraj w ciągu miesiąca ratyfikuje członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO. Ogłoszone podczas…

Zobacz więcej

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w ostatnich miesiącach wielu patrzyło na V4 przez pryzmat różnic między państwami członkowskimi. Zapewnił jednak dziennikarzy obecnych na konferencji prasowej, że agresja Rosji na Ukrainę nie zerwała więzi między państwami V4 i że oni i jego odpowiednicy z Czech, Słowacji i Węgier są w stanie osiągnąć „pozytywne rezultaty”.

Zdaniem polskiego premiera jednym z głównych zmartwień w tej chwili są rosyjskie ataki na infrastrukturę krytyczną na Ukrainie, które w połączeniu z nadejściem zimy mogą ostatecznie doprowadzić do nowej fali uchodźców z Ukrainy.

„Najbliższe miesiące mogą być bardzo trudne, bo nadchodzi zima, a Rosja celowo bombarduje infrastrukturę energetyczną, pozbawiając mieszkańców Ukrainy prądu i ogrzewania, doprowadzając do tragedii ludzkiej” – powiedział polski premier.

Jak powiedział premier Morawiecki, kraje wschodniej części NATO „otworzyły swoje drzwi i serca” na uchodźców, ale teraz nadszedł czas, aby wspólnota europejska pomogła Europie Środkowej uporać się z potencjalnym kryzysem.

Dziś ostrzegamy i wzywamy Komisję Europejską do szybkiego podjęcia działań zapobiegawczych, do działania tu i teraz, a nie czekania na to, co może się wydarzyć za dwa, cztery tygodnie. Moravicki podkreślił, że wszystkie kraje V4 mają w tej sprawie takie samo stanowisko.

Polskiemu premierowi towarzyszył węgierski odpowiednik Viktor Orban, który powiedział, że „jeśli wojna na Ukrainie będzie się przedłużać, fala emigracji będzie się nasilać.

„Dlatego Unia Europejska musi przyjąć przynajmniej część tego ciężaru” – powiedział premier Orban.

READ  Polskie Linie Lotnicze LOT rozpoczynają rejsy między Dubajem a Warszawą

Kreml już uzbroił ruch masowy w swojej wojnie hybrydowej przeciwko Europie. Polski premier nazwał kryzys na granicy z Białorusią z 2021 r., który reżim miński zaaranżował na polecenie Kremla, jako „preludium do ataku na Ukrainę”.

Podobnie premier Orban zauważył, że V4 i cała UE stoją przed podobnym wyzwaniem na południu, na Bałkanach. Państwa V4 zobowiązały się pomóc Budapesztowi sprostać temu wyzwaniu i będą ściśle współpracować z państwami Bałkanów Zachodnich w zakresie ochrony granic.

Pomoc w rozwiązywaniu problemów uchodźców z Ukrainy i migrantów przybywających do Europy szlakiem bałkańskim to nie jedyne kwestie, w których jednym głosem przemawiają środkowoeuropejskie kraje Grupy Wyszehradzkiej.

Gospodarz szczytu, słowacki premier Eduard Heger, podkreślił, że nie tylko kraje V4 są w pełni zgodne co do potrzeby pomocy Budapesztowi w walce z migracją, ale podjęto decyzje o wysłaniu służb z innych krajów do ochrony granic Węgier. Jak powiedział, kraje V4 udzielają sobie wzajemnej pomocy, podczas gdy Węgry zajmują się bezpieczeństwem swoich granic, Słowacja ma problemy w zakresie opieki zdrowotnej, które pozostałe kraje V4 obiecują rozwiązać, wysyłając personel medyczny.

Jak powiedział premier Morawiecki: „Wysoką cenę za rosyjski gaz płacą nie tylko obywatele Ukrainy, ale także obywatele Polski, Słowacji, Czech, Węgier, wszyscy Europejczycy”. Wezwał Komisję Europejską do przyspieszenia wykorzystania dostępnych jej narzędzi i ostrzegł, że dotychczasowy brak działań UE oznacza „celowe blokowanie” Brukseli, odnosząc się do dyskusji na temat ograniczenia cen gazu ziemnego. .

Polski premier podsumował wynik spotkania jako konstruktywny i pozytywny, mówiąc, że w kontaktach z Brukselą kraje V4 „zawsze wygrywają, kiedy stoją razem”.Odnosząc się do potrzeby jednolitego frontu w obliczu innych wyzwań, które mogą się pojawić.

„Jesteśmy zjednoczeni w stawianiu czoła wielkim wyzwaniom, które stoją przed nami, wyzwaniom, które nas teraz otaczają” – powiedział premier Morawiecki. „Jestem przekonany, że dzięki temu możemy opracować lepsze odpowiedzi na wyzwania stojące przed nami w nadchodzących miesiącach i latach”.

READ  Firmy energetyczne przechodzą na „zielone” rozładowując brudne elektrownie węglowe

Węgry wesprą Ukrainę kwotą 187 mln euro pomocy finansowej

Węgry przekażą Ukrainie 187 mln euro pomocy finansowej jako swój wkład w planowany pakiet wsparcia UE o wartości do 18 mld euro w 2023 r.…

Zobacz więcej

Optymizm premiera Murawikiego poparli koledzy szefowie rządów. Premier Czech Petr Fiala stwierdził, że współpraca V4 „ma sens” i będzie kontynuowana. Co więcej, wydaje się, że kraje Grupy Wyszehradzkiej stopniowo zaczynają zacierać dzielące je różnice.

Uzgodniliśmy, że nadal będziemy wspierać militarnie i materialnie Ukrainę, wierząc, że jest to krok w tym kierunku [helping Ukraine] Zatrzymajcie tę rosyjską agresję” – powiedział premier Philaedodając, że V4 chce także udzielać Ukrainie długoterminowej pomocy finansowej, „choć różnimy się w praktycznej realizacji”.

Podobnie czeski premier Petr Fiala odniósł się do cen energii, mówiąc: „Chcemy wzmocnić odporność naszych systemów energetycznych i pozbyć się rosyjskich źródeł”. Co najważniejsze, czeski przywódca powiedział: „Wszyscy się co do tego zgadzamy”, sugerując, że Węgry, które od dawna utrzymywały, że potrzebują tanich rosyjskich surowców energetycznych, aby utrzymać swoją gospodarkę na powierzchni, mogły teraz znaleźć rozwiązanie, jak się ich pozbyć w długoterminowy. , być może z pomocą sąsiadów z V4.

źródło: