Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Powtarzające się błyski radiowe uderzające w Ziemię mogą w końcu rozwiązać jedną z największych tajemnic wszechświata

Powtarzające się błyski radiowe uderzające w Ziemię mogą w końcu rozwiązać jedną z największych tajemnic wszechświata

Zdaniem naukowców, częste podmuchy energii pochodzące z głębi kosmosu mogą ostatecznie rozwiązać jedną z najgłębszych tajemnic wszechświata.

Naukowcy stwierdzili, że seria intensywnych emisji pochodzi z magnetara – a ich właściwości mogą być ważne dla zrozumienia, czym one są. Między innymi sugerowano, że mogą być źródłem FRB: potężnych wybuchów energii, a tajemnica, która za nimi stoi, doprowadziła do spekulacji, że mogą być spowodowane technologią obcych.

Magnetyzm jest jedną z najsilniejszych sił we wszechświecie i jest to specjalny rodzaj gwiazdy neutronowej, która ma silne pole magnetyczne i okrąża ją co kilka sekund. Co więcej, pozostają one w dużej mierze tajemnicze: astronomowie bardzo mało wiedzą o ich właściwościach, sposobie powstawania, a nawet czym są.

Ale naukowcy uważają teraz, że seria sygnałów odkrytych na Ziemi w 2020 roku może w końcu pomóc rozwiązać część tej tajemnicy.

Wydarzenia rozpoczęły się 5 października 2020 r., kiedy naukowcy odkryli, że magnetar znany jako SGR 1935+2154 wydaje się zwalniać, tracąc swój moment pędu. Astronomowie nazywają to „usterką wirowania w dół”, a faktycznie jest to rzadkie.

W następnych dniach wykryto trzy intensywne błyski radiowe.

Oba zdarzenia – usterki i sygnały radiowe – są bardzo rzadkie. Naukowcy twierdzą, że fakt, że występują razem, wskazuje, że są ze sobą spokrewnieni.

Połączenie może być przydatne w nauce, jak zachodzą magnetary i FRB i co je wyzwala.

Naukowcy sugerują, że gwiazda wyrzuca plazmę, co spowodowało wiatry, które spowolniły pęd gwiazdy i pole magnetyczne, co razem doprowadziło do rozbłysku radiowego.

Odkrycia zostały opisane w nowym artykule „Spin magnetic nierównowaga toruje drogę dla wybuchów podobnych do FRB i pulsującej pętli radiowej”, opublikowanym w czasopiśmie astronomia naturalna.