Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ponad 800 zabytków odkrytych przez Lidar w polskim lesie!

Ponad 800 zabytków odkrytych przez Lidar w polskim lesie!

Puszcza Białowieska w Polsce, jeden z ostatnich dziewiczych lasów w Europie, jest przedmiotem nowego, fascynującego badania LiDAR (Light Detection and Ranging). Uzyskała ogromną i niewiarygodną gamę ukrytych skarbów od czasów prehistorycznych po II wojnę światową, w tym 577 starożytnych kurhanów, 246 miejsc do wypalania węgla drzewnego, 54 smoły, 19 starożytnych pól uprawnych, 51 półdołków i 17 blanków. Cmentarze.

Część kopców datuje się na okres wczesnego średniowiecza, ale większość datuje się na okres rzymski tj. II-V wiek n.e. W sumie ponad 800 starożytnych zabytków pełni różne funkcje – wyjaśnił zespół naukowców i archeologów z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wysińskiego (IA UKSW) w Warszawie.

Dla tego projektu prof. Zakończyli długi, 5-letni projekt badawczy polskiej części Puszczy Białowieskiej, graniczącej z Białorusią – donosi PAPKA. Badania zostały sfinansowane przez Narodowe Centrum Nauki.

Puszcza Białowieska w Polsce (bennytrapp / Adobe Stock)

Puszcza Białowieska w Polsce (Kropla pensa / Adobe Stock)

LiDAR i określenie aktywności skoczni

„Dzięki zastosowaniu innowacyjnych metod badawczych, w połączeniu z szeregiem analiz naturalistycznych, mimo początkowego pesymizmu osiągnęliśmy ekscytujące wyniki” – powiedziała PAP koordynatorka projektu, dr Joanna Wawrjenik z IA UKSW. „Zgodnie z obecną teorią bezpieczeństwa używaliśmy głównie testów nieinwazyjnych, a informacje wyjściowe dostarczaliśmy z lotniczego skanowania laserowego” – dodał.

Lotniczy skaning laserowy to wysoce wydajna nieinwazyjna metoda badawcza, która pozwala na widok z góry na krajobraz, wygodnie omijając konieczność prowadzenia wykopalisk archeologicznych. Gęste lasy i nierówny teren nie stanowią bariery i pozwalają zobaczyć i zidentyfikować wszelkiego rodzaju konstrukcje – zarówno naturalne, jak i stworzone przez człowieka (na przykład kurhany i kopce).

Przeznaczenie prastarych kurhanów w Puszczy Polskiej nie jest pewne, ale uważa się, że są to kurhany. W tym miejscu wydajność LiDAR wyznacza granicę. Wykorzystano więc kwerendy archiwalne, badania geofizyczne, metody wiertnicze i badawcze.

Średniowieczne kopce zawierały szkielety i miejsca kremacji, ale nie było żadnych szczątków ludzkich z czasów starożytnych. Tradycyjny Codzienny i mógł być rytualny .

Niektóre prastare struktury wykryte za pomocą lidara w Puszczy Białowieskiej (M. Szupski, M. Jakubczak)

Niektóre starożytne struktury można zobaczyć za pomocą LiDAR Puszcza Białowieska w Polsce (M. Szupski, M. Jakubczak)

Kariera w czasie

W czasach prehistorycznych ludzie żyli w lasach na niskich wzniesieniach z dostępem do rzeki lub strumienia, które były długoletnimi osadami. Dowodem zamieszkiwania są dwa obiekty, z których pierwszy znajduje się w Rezerwacie Ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego, a drugi w Nadleśnictwie Vilsi Jar.

Nie pełniły one roli obronnej ani nie pełniły funkcji fortyfikacji, ale mogły odgrywać jakąś rolę ceremonialną. Tylko wykopaliska archeologiczne mogą dostarczyć wglądu w to, czym mogło być to rytualne naczynie.

Pierwsza zbadana konstrukcja miała średnicę 36 metrów (118,1 stopy) i małą tamę o szerokości 3 metrów (9,8 stopy). W tym miejscu znaleziono wczesno- i późnosłowiańska ceramikę wraz ze starożytnymi zabytkami krzemiennymi. Druga konstrukcja miała mniej niż połowę średnicy pierwszej – 17 metrów (55,77 ft). Tutaj istnieją dowody na to, że stanowisko było używane w dwóch różnych okresach – pierwszym prehistorycznym (IV-III wpne), a drugim VII. Cz-10Cz wiek AD

W drugiej budowli, wraz z nią, na brzegu znaleziono niewielki chodnik, płytką jamę i ślady kołka. W pobliżu znaleziono fragment podwórka i kości lekko spalonych zwierząt. Miał statek z okresu rzymskiego, chociaż nie ma innych dowodów okupacji z okresu rzymskiego.

Planowane są kolejne publikacje, które opiszą wyniki tych ekscytujących badań archeologicznych, a przy ponad 800 odkrytych reliktach, do odkrycia jest znacznie więcej!

Zdjęcie u góry: Tumuli w Veszary, starożytne miejsce pochówku w Polsce (zdjęcie reprezentatywne). Artur Henrich / Adobe Stock

By Sahir Pandey