Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski wpis na Eurowizję budzi obawy związane z prawami autorskimi w związku z podobieństwem do ataku, mówi ekspert

Polski wpis na Eurowizję budzi obawy związane z prawami autorskimi w związku z podobieństwem do ataku, mówi ekspert

Zgłoszenie Polski do Konkursu Piosenki Eurowizji 2023 wywołało niepokój po tym, jak Blanca została porównana z jej hitem solo do utworu angielskiej grupy muzyki elektronicznej Clean Bandit o tej samej nazwie.

Polska Blanca występuje solo podczas Eurowizji: Finał

Konkurs Piosenki Eurowizji zbliża się do końca kolejnego roku, a uroczystości zakończą się po powrocie konkursu do Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od 25 lat.

Szwedka Loreen została koronowana na zwycięzcę z 583 punktami, a May Müller dała narodowi powód do dumy, ale niestety zajęła przedostatnie miejsce.

Jednak podczas pokazu wielu nie mogło nie wspomnieć o podobieństwie nagradzanego sukcesu.

Polskę reprezentowała Blanca z piosenką Solo, ale szybko została porównana do przeboju Clean Bandit i Demi Lovato z 2018 roku o tym samym tytule.

Podobieństwa pojawiają się po bitwie Eda Sheerana w Sądzie Najwyższym, w której majątek zmarłego Eda Townsenda pozwał Sheerana, lat 32, za rzekome kopiowanie elementów piosenki Marvina Gaye’a Let’s Get It On – 1973.

Historia Polski została porównana do historii czystego bandyty(Getty Images)
Blanca wykonała swoją solową piosenkę na Eurowizji 2023((AFP za pośrednictwem Getty Images)

Wywołało to zaniepokojenie ekspertów branżowych, jak powiedział David Olusegun, założyciel Creative Control Ventures: „Zgodnie z prawem autorskim każdy wpis Eurowizji, który wykazuje znaczne podobieństwo w melodii, tekście lub aranżacji do solówki Clean Bandit, byłby uznany za naruszenie praw autorskich.

„Jeśli podobieństwa są przypadkowe, Blanca miała dostęp do pracy Clean Bandit, a ich piosenka jest zasadniczo podobna, sprawa o naruszenie praw autorskich może być możliwa”.

READ  Amerykańscy spadochroniarze w Polsce są często ukrywani w misjach wojennych na Ukrainie

READ  Asseco Poland SA: Uruchomienie portalu usług elektronicznych dla działalności przestępczej (e-Sprawa)