Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski rząd rozważa wprowadzenie podatku od wolnych nieruchomości

Polski rząd rozważa wprowadzenie podatku od wolnych nieruchomości

Polski rząd chce wprowadzić podatek od wolnych nieruchomości, aby pomóc rodzinom w znalezieniu mieszkania i celowo uniknąć inwestorów, którzy przetrzymują mieszkania puste.

„Wiemy, że na rynku jest problem z niezamieszkanymi nieruchomościami” – powiedział Business Insider Polska wiceminister rozwoju Piotr Ushinsky. „Nie możemy pozwolić, aby był to problem masowy, gdy nowe mieszkania pozostają puste, czekając na wzrost wartości i nie zostaną wynajęte”.

Polska odnotowuje drugi najszybszy wzrost cen mieszkań w Europie

„Ważne jest, aby mieszkania budowane na polskim rynku trafiały do ​​polskich rodzin i żeby te rodziny w nich mieszkały” – powiedział urzędnik. W zeszłym tygodniu Ochinsky powiedział serwisowi informacyjnemu Interia, że ​​rząd pracuje nad zdefiniowaniem „pustej nieruchomości” jako podstawy nowego ustawodawstwa.

„Zdefiniuj tak zwaną permutację” [when investors purchase a property not to use, but with the intention of selling it for a profit] „A oddzielenie go od normalnych transakcji nie jest łatwe”, powiedział Ochinsky, dodając, że praktyka powinna stać się mniej powszechna, gdy ceny mieszkań się ustabilizują.

W porównaniu z innymi krajami europejskimi, według danych OECD, Polska ma stosunkowo niski odsetek pustostanów zarówno na obszarach wiejskich (11%), jak i miejskich (około 6%).

Źródło: Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, Zasoby mieszkaniowe i budowlane, 2021

Ale coraz więcej Polaków kupuje nieruchomości jako sposób na lokowanie oszczędności. Na głównym rynku nieruchomości wzrosły ceny mieszkań.

W raporcie z 2020 roku eksperci z portalu Rynek Pierwotny oszacowali, że około 55 000 mieszkań komunalnych w Polsce jest wolnych, głównie z powodu braku funduszy na remonty przez władze lokalne. Do końca 2019 r. na mieszkania socjalne czekało około 150 600 rodzin.

Podczas gdy Ochinsky wyjaśniał możliwość nałożenia podatku od pustych mieszkań, powtórzył wcześniejsze zapewnienia rządu, że nie planuje wprowadzenia podatku katastralnego, który byłby płacony przez wszystkich właścicieli nieruchomości. Obecne opłaty są ustalane przez władze lokalne, a Ministerstwo Finansów ogranicza je do maksimum za metr.

W Polsce ceny mieszkań nadal rosną pomimo pandemii

Główne źródło obrazu: Paweł Zerwinski/Unsplash