Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polski KGHM będzie współpracować z rumuńską Nuclear Electrica przy małych reaktorach modułowych

Polski KGHM będzie współpracować z rumuńską Nuclear Electrica przy małych reaktorach modułowych

Polska spółka miedziowa KGHM podpisała niewiążące porozumienie z rumuńską SN Nuclear Electrica o współpracy w zakresie rozwoju małych reaktorów modułowych (SMR).

Dokument został podpisany na głównym wydarzeniu 31. Forum Ekonomicznego, które odbyło się w polskim mieście Carbox w dniach 6-8 września 2022 r.

Prezes KGHM Marcin Chludziński wyjaśnił, że inwestycje w SMR wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne firmy, a także polskiego przemysłu. Powiedział, że Nuclear Electrica, operator krajowego projektu energetyki jądrowej w Bukareszcie, również rozpoczął budowę SMR w Rumunii.

Dla KGHM energetyka jądrowa to niezależność energetyczna i niskie koszty. Inwestycje w SMR są priorytetem i pozwolą nam utrzymać konkurencyjną przewagę biznesową na całym świecie”, powiedział, „Wprowadzenie Innowacyjne technologie jądrowe oparte na małych blokach to punkt zwrotny dla polskiej gospodarki. Współpraca z doświadczonym partnerem z Rumunii znacząco wsparła tę inicjatywę.

Ze swojej strony Dyrektor Generalny SN Nuclear Electrica zauważył, że międzynarodowe zainteresowanie rozwojem SMR jest wprost proporcjonalne do zainteresowania wyrażanego przez różne państwa zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego i osiągnięciem celów dekarbonizacji.

„Z ponad 25-letnim doświadczeniem w bezpiecznej eksploatacji własnej elektrowni jądrowej, Rumunia jest pierwszym krajem europejskim, który zainicjował rozwój programu NuScale SMR – jedynej certyfikowanej na arenie międzynarodowej technologii SMR. Cieszymy się, że możemy współpracować z KGHM i dzielić się naszym doświadczeniem oraz wynikami w pierwszych krokach w kierunku wdrażania bezpiecznych, czystych i innowacyjnych technologii.,” ona dodała.

Podpisanie memorandum to kolejny krok Polski, by uwolnić się od rosyjskiego gazu. W lutym KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały umowę na rozpoczęcie instalacji małych reaktorów modułowych w Polsce, z ceremonią przecięcia wstęgi zaplanowaną na 2029 rok. Reaktor nuklearny.

Źródło: