Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska i Czechy zgadzają się na wznowienie współpracy w sprawie gazociągu – Brno Daily

Polska i Czechy zgadzają się na wznowienie współpracy w sprawie gazociągu – Brno Daily

Oba kraje uważają, że kryzys energetyczny wymaga interwencji Europy. Źródło obrazu: Freepik

Carbox, Polska, 7 września (CTK) – Czechy i Polska odnowiły współpracę przy budowie gazociągu Bocian II, a oba kraje wspierają projekt – powiedział dziennikarzom na Forum Ekonomicznym premier Czech Peter Fiala (ODS). . Wczoraj w Karpaczu po rozmowach z premierem Polski Mateuszem Morawieckim.

Rurociąg Stork II pomoże w dalszej dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego w Europie.

Reklama

Fiala i Morawiecki omówili stanowiska swoich krajów w sprawie planowanej europejskiej strategii energetycznej oraz tego, jak Bocian II może przyczynić się do bezpieczeństwa energetycznego Europy Środkowej. Dwaj premierzy spotkali się w piątek przed nadzwyczajnym spotkaniem ministrów energetyki UE.

„Zgodziliśmy się, że konieczne jest znalezienie europejskiego rozwiązania i interweniowanie w ceny energii w sposób sprawiedliwy dla obywateli i przedsiębiorstw. Cieszę się, że mamy w tej sprawie jasne porozumienie” – powiedział Fiala.

Powiedział, że należy zmienić obecny system cen energii elektrycznej. „Oba nasze kraje popierają europejskie rozwiązanie i cieszymy się, że dołączają do nas inne kraje. Istnieje wiele typów, których można użyć. Zdecydowanie musimy porozmawiać o jakimś pułapie cenowym” – powiedział Fiala, dodając, że ma nadzieję, że piątkowe spotkanie przyniesie ogólnoeuropejskie rozwiązanie.

Powiedział, że dla Czech kluczowe znaczenie ma zagwarantowanie sobie bezpieczeństwa energetycznego w przyszłości.

„Nie możemy popełnić tego samego błędu, co poprzedni czeski rząd, któremu nie zależało na bezpieczeństwie energetycznym, którego konsekwencje teraz widzimy. Gdyby poprzedni rząd pracował nad rurociągiem Bocian II, nasza obecna sytuacja byłaby inna. Słowacja niedawno otworzyła połączenie z Polską, a my jesteśmy dopiero na początku – powiedział Fiala.

Koalicyjny rząd Fiali zastąpił w grudniu ubiegłego roku mniejszościowy rząd Andrzeja Babisia (ANO). W kwietniu Fiala skrytykowała gabinet Babisa za brak wystarczającego poparcia politycznego dla projektu Bocian II. Babis odrzucił krytykę i stwierdził, że projekt nie został uruchomiony, ponieważ Polska nie jest nim zainteresowana. W lipcu Fiala poinformowała, że ​​Czechy planują bezpośrednie połączenie gazociągiem z Polski.

READ  Jak rozpoznać najlepszych bukmacherów online

Projekt połączenia systemów gazowych Czech, Węgier, Polski i Słowacji został po raz pierwszy omówiony w 2009 roku podczas czeskiej prezydencji w UE. Projekt ma na celu zmniejszenie uzależnienia od rosyjskiego gazu. Świnoujście, Polska i chorwacka wyspa Krk. Pierwsza faza, Bocian I, połączyła Polskę i Czechy w 2011 roku, ale umożliwiła tylko przepływ gazu z Czech do Polski, a nie w drugą stronę.

Bocian II, biegnący od granicy czeskiej do Świnoujścia, miał podążać za Bocianem I, ale projekt został odłożony na półkę w 2018 roku po dojściu do władzy ANO. Unia Europejska jest gotowa wesprzeć projekt.


https://brnodaily.com/2022/09/07/aktualnosci/polska-i-czechy-uzgadniaja-odnowiona-współpracę-w-gazociągu/https://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/09/pracownicy-stojacy-sprawdzanie-obok-roboczych-pomp-olejowych-rurociąg-kredytowy-freepik-1024×683.jpghttps://brnodaily.com/wp-content/uploads/2022/09/pracownicy-stojacy-sprawdzanie-obok-roboczych-pomp-olejowych-rurociąg-kredyt-freepik-150×100.jpgCzeska Agencja PrasowaCzechy / ŚwiatCzechy, Umowa energetyczna, Aktualności, PolskaOba kraje uważają, że kryzys energetyczny wymaga interwencji Europy. Zdjęcie: Freepik Carbox, Polska, 7 września (CDK) – Czechy i Polska odnowiły współpracę przy budowie gazociągu Stork II, a oba kraje wspierają projekt, premier Czech Peter Fiala…