Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska nie ratyfikowała żadnej umowy między Merkel a Łukaszenką

Warszawa nie aprobuje żadnych porozumień dotyczących normalizacji sytuacji na granicy białorusko-polskiej, w tym z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i Aleksandrem Łukaszenką.

Komunikat podali w środę polscy urzędnicy, w tym prezydent Andrzej Duda i członkowie polskiego rządu.

Podczas wizyty w Czarnogórze prezydent Duda w rozmowie telefonicznej z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem podkreślił, że Polska nie ratyfikuje żadnej umowy bez strony polskiej. Wspomniał o rozmowie telefonicznej Merkel z Łukaszenką.

Prezydent RP zapewnił, że wdrożony zostanie tylko Układ Warszawski, a w jego rozszerzenie zostanie bezpośrednio zaangażowany rząd.

Czytaj więcej: W 2015 roku Kreml odwrócił uwagę międzynarodową od Donbasu wywołując kryzys migracyjny – Ekspert

„Jesteśmy krajem suwerennym, ma prawo decydować o sobie iz tego prawa będziemy korzystać bez żadnych warunków” – podkreślił Duda.

Rzecznik polskiego MSZ Lugas Jasina powiedział w środę TVP Info, że polscy urzędnicy zrezygnowali z rozmów z Rosją w sprawie kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.

„Nasz rząd zrezygnował z takich rozmów. Nie widzę chęci ze strony Rosji do takich rozmów” – powiedział Jasina.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller telefonował w środę do premiera Polski Mateusza Morawieckiego i Angeli Merkel w sprawie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

Wcześniej polscy urzędnicy stwierdzili, że bezpośrednie rozmowy między zachodnimi przywódcami a Łukaszenką nie są dobrym rozwiązaniem.

i

READ  Polska żałuje, że Biden nie spotkał się podczas podróży z przywódcami Europy Wschodniej