Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska nazywa skandal wizowy przesadnym „faktem medialnym” mającym na celu dyskredytację rządu

Polska nazywa skandal wizowy przesadnym „faktem medialnym” mającym na celu dyskredytację rządu

WARSZAWA (Reuters) – Polski rząd napisał do komisarza ds. bezpieczeństwa Unii Europejskiej, w którym utrzymuje, że skandal związany z gotówką za wizę to przesadny „fakt medialny”, mający na celu zdyskredytowanie rządzących nacjonalistów w trudnej walce o reelekcję w przyszłym miesiącu.

List wiceministra spraw zagranicznych Polski do komisarz do spraw wewnętrznych UE Ylvy Johansson ukazał się po tym, jak wezwała ona Polskę do ustosunkowania się do zarzutów, że aż 350 000 migrantów kupiło wizy UE Schengen w polskich konsulatach za pośrednictwem pośredników. Jej zdaniem budzi to obawy, że Polska mogła naruszyć prawo UE, w szczególności unijne prawo wizowe.

Skandal wybuchł, gdy rządząca Partia Prawa i Sprawiedliwości ubiegała się o trzecią kadencję w zaciętych wyborach, które odbyły się 15 października, a głównym tematem kampanii rządu była ostra antyimigrancka retoryka.

W zeszłym tygodniu Departament Stanu zwolnił szefa swojego departamentu prawnego i unieważnił wszystkie umowy dotyczące outsourcingu wniosków wizowych po tym, jak siedem osób zostało oskarżonych o nieprawidłowości w wydawaniu wiz pracowniczych.

Skandal wybuchł 31 sierpnia, kiedy urzędnicy Biura Antykorupcyjnego przeprowadzili rewizję w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i wiceminister spraw zagranicznych został zwolniony.

Z pisma podpisanego przez podsekretarza stanu Pawła Jabłońskiego wynika, że ​​resort wiedział o sprawie od lipca 2022 r. i od tego czasu ją badał.

Zaprzeczył twierdzeniom polskich mediów i centrolewicowej opozycji, jakoby setki tysięcy migrantów otrzymało polskie wizy pracownicze za wygórowanymi opłatami i wjechało do kraju bez kontroli bezpieczeństwa.

W piśmie wskazano, że Prokuratura prowadziła dochodzenia jedynie w 268 sprawach, a wszyscy imigranci, którzy ubiegali się o wizę za pośrednictwem zagranicznych firm, zostali poddani dokładnemu badaniu przez służby bezpieczeństwa.

W piątek na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej Anita Heber powiedziała, że ​​otrzymała list, ale stwierdziła, że ​​„nie zawiera on odpowiednich odpowiedzi na wszystkie zadane pytania”. Dodała, że ​​Komisja będzie oczekiwać pełnej odpowiedzi do 3 października.

READ  Fundacja YSU wita dwóch nowych powierników | Wiadomości, sport, praca

W odpowiedzi na skandal Niemcy wysłały na granicę niemiecko-polską kilkuset kolejnych funkcjonariuszy Straży Granicznej i wezwały polskiego ambasadora z prośbą o wyjaśnienia.

Według danych Eurostatu, na które powołuje się dziennik Rzeczpospolita, w ciągu ostatnich trzech lat Polska wydała prawie dwa miliony wiz pracowniczych, w tym 600 000 w 2020 r., co stanowi ponad jedną czwartą wszystkich wiz pracowniczych w 27 państwach członkowskich UE.

(Reportaż: Agnieszka Pikulicka-Wilczewska; redakcja: Marek Heinrich)