Polska branża morskiej energetyki wiatrowej ma w nadchodzących latach dokonać gigantycznych skoków, dzięki umowie o mocy 1,5 GW pomiędzy Siemens Gamesa i deweloperzy Grupa PGE I Ørsted Zgodzili się dostarczyć turbiny wiatrowe Projekt Baltica 2 na morzu Bałtyckim.
Zlokalizowany 40 km od północnego wybrzeża Polski, między Łebą a Ustką, projekt dostarczy łącznie 107 turbin wiatrowych o mocy 14 MW. Podpisano również pięcioletnią umowę serwisową, aby turbiny działały z maksymalną wydajnością. Oczekuje się, że projekt zostanie uruchomiony w 2027 roku.
Po uruchomieniu pozwoli uniknąć ponad 5,4 miliona ton emisji CO2 rocznie, czyli równowartość 3,6 miliona samochodów z silnikiem Diesla. Dostarczy energię elektryczną do około 2,4 mln gospodarstw domowych w Polsce. Projekt przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego polskiej gospodarki.
Projekt Baltica 2 jest jak dotąd największym projektem offshore ogłoszonym w kraju, a Siemens Gamesa ma trzy dodatkowe umowy z preferowanymi dostawcami na łączną moc 1,79 GW, czyli jedną szóstą celu Polski.
Ten ostatni kontrakt dla Baltica 2 scementuje podwaliny pomyślnego rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Morze Bałtyckie może zaoferować ogromne możliwości rozwoju branży w nadchodzących latach, a my jesteśmy zaangażowani we współpracę z Polską i naszymi partnerami w celu dalszego jej rozwoju” powiedział Mark Becker, dyrektor generalny działu morskiego w firmie Siemens Gamesa.
„Rozwijamy największy jak dotąd projekt OZE w Polsce. Podpisana umowa dotyczy dostawy turbin dla Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW, największej morskiej inwestycji wiatrowej realizowanej w polskiej części Bałtyku i jednej z największych na świecie. Grupa PGE odpowiada za zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski. Kontynuujemy realizację strategii tworzenia nowych, bardziej ekologicznych źródeł energii elektrycznej dla naszego kraju. Do 2030 roku zamierzamy zbudować około 2,5 GW mocy wytwórczych na Morzu Bałtyckim., – komentuje Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Projekt pozwoli umocnić rosnącą obecność firmy w kraju i na wybrzeżu Bałtyku, z myślą o dalszej ekspansji w nadchodzących latach. Siemens Gamesa utworzyła w Gdańsku główne centrum nadzorujące rozwój operacji na Morzu Bałtyckim. Polska szybko staje się kluczowym krajem dla morskich aspiracji wiatrowych. Kraj wyznaczył cel dostarczenia 10,9 GW mocy do 2030 r., a instalacje z pierwszej rundy mają rozpocząć się w 2026 r. Drugi zestaw ofert rozpocznie się w 2025 r., a instalacje będą zbliżać się do końca dekady.
Źródło: Siemens Gamesa
„Totalny maniak jedzenia. Nerd zombie. Idol z przyszłości. Wichrzyciel. Badacz mediów społecznościowych”.
More Stories
Why InsFollowPro.com is the Best Place to Buy Instagram Likes
Jak obstawiać baseball u Rabona bukmacher
W ślad za Łotwą, Polska rozważa wprowadzenie zakazu importu rosyjskiego, białoruskiego zboża – Euractive