Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska: Nowe zasady dotyczące nakazów wstępnych w sprawach dotyczących własności intelektualnej

Polska: Nowe zasady dotyczące nakazów wstępnych w sprawach dotyczących własności intelektualnej

Sejm RP przyjął niedawno ustawę zmieniającą zasady dotyczące nakazów wstępnych w sprawach własności intelektualnej. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 lipca 2023 r. Wzmocnią one pozycję stron zobowiązanych i usuną niejasności co do wpływu zgody na udzielenie PI.

W marcu 2023 r. Sejm RP uchwalił kilka zmian w postępowaniu cywilnym. Na szczególną uwagę zasługują zmiany dotyczące nakazów wstępnych w sprawach własności intelektualnej.

Termin na złożenie wniosku o PI

Jak dotąd termin dochodzenia PI w sprawach dotyczących własności intelektualnej nie jest regulowany przez polskie prawo, a sądy wydają różne orzeczenia w tej sprawie.

Nowe przepisy regulują kwestię ostatecznej zgody i precyzują, że strona występująca z wnioskiem o wydanie nakazu wstępnego musi złożyć wniosek w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym dowiedziała się o naruszeniu jej wyłącznego prawa. Jeżeli pozew zostanie złożony po tym terminie, sąd będzie zmuszony go oddalić.

Obowiązkowe śledztwo

Zgodnie z proponowaną poprawką, wstępne procedury nakazowe nie będą już obowiązywać Była sekta zajęcia. O ile nie jest wymagane niezwłoczne rozstrzygnięcie, sąd wysłuchuje zobowiązanego przed wydaniem PW. Od powyższej zasady będą jednak istniały wyjątki, w szczególności nie będzie toczyć się postępowanie, w którym nakazy są w pełni wykonalne przez poręczyciela lub ustanawiają zarząd komisaryczny nad spółką.

Zmiana statusu działań IP Obszary pośrednie Środki są bez wątpienia kontrowersyjną zmianą. Główną obawą jest to, że może to prowadzić do przedłużania się postępowania PI, ponieważ może to prowadzić do sporów między stronami o potrzebę PI.

Nowa definicja interesu prawnego

Co do zasady, aby PI zostało udzielone, wnioskodawca musi wykazać „interes prawny” w uzyskaniu PI, tj. wykazać, że brak PI utrudniłby lub istotnie utrudniłby wykonanie danego orzeczenia. uniemożliwić lub czynnie uniemożliwić osiągnięcie celu postępowania lub postępowania w konkretnej sprawie.

READ  Polska forsuje reformę wymiaru sprawiedliwości niezbędną do zamrożenia funduszy UE

Zgodnie z nowelizacją sąd badając istnienie „interesu prawnego” musi brać pod uwagę możliwość unieważnienia przyznanego prawa wyłącznego w odrębnym toczącym się postępowaniu. Strony są zobowiązane do poinformowania sądu o takim toczącym się postępowaniu.