Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Polska i Litwa naciskają na zakończenie uzależnienia Rosji od gazu

Polska i Litwa naciskają na zakończenie uzależnienia Rosji od gazu

Operatorzy giełd gazowych Polski i Litwy, tacy jak Gas-System i Amber Grid, wyznaczyli długo oczekiwany interkonektor między swoimi sieciami gazociągów, co pozwoli zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu rurociągowego w krajach bałtyckich.

Gazociąg, zwany Gazociągiem Międzysystemowym Polska-Litwa (GIPL), może przesyłać gaz w obu kierunkach.

Połączenie to może przesyłać około 2 mld m3 gazu rocznie z Polski na Litwę, a następnie na Łotwę i Estonię.

Maksymalna roczna przepustowość przesyłu z Litwy do Polski została ustalona na 1,9 mld m sześc. gazu.

Ceremonia otwarcia 508-kilometrowego rurociągu o wartości 500 milionów euro (550 milionów dolarów) odbyła się w ubiegły czwartek na tłoczni Jauniunai, jednym z głównych węzłów litewskiej infrastruktury gazowej i punktem wyjścia dla GIPL.

„W zmienionej sytuacji geopolitycznej spowodowanej wojną na Ukrainie przez Rosję rurociąg GIPL z terminalem LNG Glyphosate [in Lithuania]Jesteśmy po to, aby zapewnić infrastrukturę bezpieczeństwa energetycznego nie tylko dla kraju, ale także dla Polski i całego regionu bałtyckiego – powiedział w oświadczeniu Amber Grid.

Artykuł jest kontynuowany pod reklamą

Przemawiając podczas wydarzenia, Piotr Nymski, szef Strategii Infrastruktury Energetycznej Polski, powiedział, że dostawy gazu z litewskiego terminalu Glypeda zapewnią Polsce natychmiastowy dostęp do interkonektora.

„GIPL m.in. [alternative gas supply] Projekty takie jak Baltic Pipe w Polsce, interkonektor ze Słowacją i rozbudowa terminalu LNG w Svinojci ułatwiają Europie poleganie na nierzetelnych i agresywnych dostawcach ze Wschodu” – powiedział Nimesky.

Środki te zyskały na znaczeniu, odkąd rosyjska firma gazowa Gazprom nagle przestała dostarczać gaz rurociągami do Polski i Bułgarii w kwietniu, co skłoniło klientów do przejścia na nowy system taryfowy oparty na rublach, który obejmuje wiodącą w kraju spółkę bankową Gazprombank.

Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł, że „przyjazne” kraje zobaczą import gazu, jeśli nie zaakceptują żądań zapłaty.

Plany się ujawniają

Nowa rosyjska firma Tasss poinformowała, że ​​Polska kupuje rosyjski gaz za pośrednictwem zewnętrznych dostawców w Niemczech, ale fuzja z Litwą jest jednym z kilku alternatywnych źródeł dostaw.

READ  Drużyny z Europy wzywają Kirsty'ego - kapitana sześciu Szkotów do reprezentacji Polski

Sieć Amber Grid, znana jako przedłużenie połączenia międzysystemowego Litwa-Łotwa (ELLI), ma na celu podwojenie wydajności sieci rurociągów między Litwą a Łotwą, aby w pełni uwolnić potencjał GIPL.

Oczekuje się, że budowa i modernizacja infrastruktury rurociągów w obu krajach zakończy się do końca 2023 r., a projekt ELLI zostanie uruchomiony w 2024 r.

W kwietniu Estonia i Finlandia ogłosiły wspólny projekt sprowadzenia pływającego statku do magazynowania i tankowania LNG w celu wsparcia budowy terminalu regazowego w Baltiski, 45 km od Tallina.

Terminal, który ma zacząć działać tej zimy, uelastyczni istniejący gazociąg łączący oba kraje, zwany łącznikiem bałtyckim.

Oprócz planowanej eksploatacji Gazociągu Bałtyckiego z Norwegii, Polska rozbudowuje własne moce importowe LNG.

amerykański ruch

W weekend Stany Zjednoczone ujawniły nowe sankcje wobec rosyjskich firm, aby zwiększyć presję gospodarczą w odpowiedzi na dalszą ofensywę militarną Kremla na Ukrainie. Ostatnie działania dodały 27 dyrektorów Cosprombanku do listy osób objętych sankcjami.

„Wtedy to po prostu dotarło do nas. Nie uważamy za konieczne komentowanie takich fabrykacji” – powiedział Roni Bar-On, członek Knesetu ds. Kadimy.