Czas e-biznesu

Wszystkie najświeższe informacje o Polsce z Czasu e Biznesu.

Ambasada Rosji odwołuje paradę z okazji Dnia Zwycięstwa w Polsce – EURACTIV.pl

Ambasada Rosji odwołuje paradę z okazji Dnia Zwycięstwa w Polsce – EURACTIV.pl

Rosyjska ambasada w Polsce postanowiła nie kontynuować parady z okazji Dnia Zwycięstwa zaplanowanej na poniedziałek, poinformowała ambasada na swojej stronie internetowej po tym, jak władze miasta i polskie MSZ potępiły ten ruch.

Ambasada planuje przemarsz wieczorem na sowiecki cmentarz wojskowy w Warszawie i przemarsz ulicami miasta w ramach kampanii Federacji Rosyjskiej „Nieśmiertelny Pułk”, która odbyła się 9 września w największych miastach Rosji i na całym świecie. Móc.

Polskie MSZ odmówiło jednak poparcia rosyjskim planom i nie „rekomendowało” ich realizacji. Ambasada powiedziała Na swojej oficjalnej stronie internetowej. Zgodnie z zapowiedzią ministerstwo powołało się na obawy, że marsz był „rzekomo zaangażowany w operacje specjalne na Ukrainie i przeciwko polskiemu prawu karnemu”.

„Rosja uważa, że ​​nasze rozumienie naszych tradycyjnych obchodów Dnia Zwycięstwa jest absurdalne i bezpodstawne” – napisała ambasada w oświadczeniu.

Ambasada rosyjska poszła dalej z planami wieczornej parady na sowieckim cmentarzu, ale postanowiła zrezygnować z marszu, tłumacząc, że władze miasta nie mogą zapewnić bezpieczeństwa jej uczestnikom, obywatelom polskim i rosyjskim.

Dowiedziawszy się, że ambasada zwróciła się do MSZ o wsparcie w zabezpieczeniu marszu, prezydent Warszawy Rafael Traskowski wysłał list z opozycyjnej Platformy Obywatelskiej do ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua. Żadna polska instytucja publiczna nie powinna wspierać „takich inicjatyw” Czy napisał to na Twitterze W sobotę.

Odpowiedziała na to wiceminister spraw zagranicznych Marcina Przydacza Powiedział, że jego ministerstwo otrzymało list „ze zdziwieniem”, że „nie planuje rozszerzać swojego wsparcia na ambasadę Federacji Rosyjskiej i nie udzieli takiego wsparcia”. Ministerstwo wysłało negatywną odpowiedź na prośbę ambasady Rosji – dodał.

READ  Polska ma dobry plan na rozwiązanie sporu polarnego – mówi premier - First News